موضوعات
اردبیل

نحوه آموزش کودکان؛ دغدغه والدین

نویسنده: ساناز لطیفی اردبیل ـ خبرنگار
نه تنها اكنون كه مدارس دوباره پذیرای دانش‌آموزان شده‌اند، بلكه در همه روزهای سال والدین بیش از هرچیز دغدغه آموزش فرزندان خود را دارند. آنان می‎خواهند فرزندانشان بیشتر و بیشتر بیاموزند و به همین دلیل احساس می‌كنند كه وظیفه آنان در این مورد از نسل‌های قبل بیشتر است....
1396/07/19
نه تنها اكنون كه مدارس دوباره پذیرای دانش‌آموزان شده‌اند، بلكه در همه روزهای سال والدین بیش از هرچیز دغدغه آموزش فرزندان خود را دارند. آنان می‎خواهند فرزندانشان بیشتر و بیشتر بیاموزند و به همین دلیل احساس می‌كنند كه وظیفه آنان در این مورد از نسل‌های قبل بیشتر است.

ضریب بالای یادگیری با حوصله
كودكان هنگام آموزش دوست دارند مورد توجه و تشویق والدین خود قرار بگیرند. تشویق والدین برای كودكان تكیه‌گاهی بزرگ است كه باعث دلگرمی آنها می‌شود و البته كه در ضریب یادگیری آنها نیز تأثیر بسزایی دارد.
پریا یکی از دانش‌آموزان اردبیلی است که می‌گوید: زمانی كه مادر یا معلمم به من آموزش می‌دهند دوست دارم با مهربانی و با حوصله اشتباهات مرا به من گوشزد كنند. وقتی كه آنها عصبانی می‌شوند من نمی‌توانم خوش‌خط بنویسم و یا هر سؤالی كه از من می‌کنند یادم می‌رود.

 شیوه تربیتی مطابق با خلق‌وخوی كودكان
همه والدین دوست دارند فرزندانشان خوش‌رفتار باشند و بتوانند به راحتی با دیگران تعامل برقرار کنند، هیچ‌کس دوست ندارد به داشتن فرزند بی‌تربیت متهم شود. روش‌های مؤثر آموزش، مسائل تربیتی و کمک گرفتن از مشاور می‌تواند به بهترین وجه ممکن به والدین کمک کند.
البته کلید اصلی شیوه تربیتی و یادگیری مناسب كودكان درک شخصیت و خلق‌وخوی آنان است تا در کنار آن بتوان استعدادها و تمایلات او را بهتر شناسایی کرد و راهکارهای لازم را برای رشد توانایی‌ها و استعدادهای او به كار بست.
یكی از والدین می‌گوید: یادگیری در سنین پایین در رفتار و كردار كودكان بسیار تأثیرگذار است تا جایی كه وقتی ما رفتاری را انجام می‌دهیم ذهن كودك آن را ضبط می‌كند. به همین دلیل ما والدین در وهله اول الگوی یادگیری كودكان هستیم و باید در رفتار خود بسیار دقت كنیم.
«كبری صولتی» با اشاره به اینكه سرزنش و تنبیه كردن كودك تأثیر منفی بر یادگیری و تربیت او دارد، می‌افزاید: كودك من كمی پرخاشگر بود زمانی كه من شیوه تربیتی و یادگیری خود را با خلق‌وخوی او تغییر دادم و در هنگام یادگیری با او با احترام رفتار كردم دیگر از پرخاشگری او خبری نبود. بدین‌ترتیب فهمیدم كه تنبیه و سرزنش كردن تأثیری ندارد فقط باید كودك را درك كرد و با زبان خودش با او كنار آمد البته با احترام و صبر و حوصله.
صولتی اضافه می‌کند: وقتی كودك می‌بیند ما با احترام با او رفتار می‌كنیم سعی می‌كند طرز مؤدبانه رفتار و كردار ما را یاد بگیرد كه البته این طرز یادگیری او در مدرسه و بیرون از محیط خانه و خانواده نیز در مقابل دیگران تكرار می‌شود و جنبه مثبتی برای او خواهد داشت.

دستور و تحکم نتیجه ندارد
بی‌شک آموختن و یادگیری دانش‌های سودمند باید بخشی از تربیت و آموزش کودکان باشد، ولی این به آن معنی نیست که هر موضوعی را باید به کودکان یاد داد.
مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان می‌گوید: ما باور داریم که ساختار شخصیت هر کودک در سنین قبل از دبستان شکل می‌گیرد و این ساختار بدون شک بر رفتار و نگرش و ارتباط او با خود و دیگران و بر کیفیت زندگی او در آینده تأثیر بسیاری دارد.
«هاجر جمادیه» با اشاره به دوران اول زندگی كودكان اظهار می‎كند: 6 سال اول زندگی هر انسان مهم‌ترین سال‌‌های رشد شخصیتی اوست و شخصیت كودك در این دوران كم‌كم شكل می‌گیرد بنابراین یادگیری و آموزش ‌در این زمان توشه‌ای تأثیرگذار برای تمام سال‌های زندگی كودك خواهد بود تا جایی كه تكامل یك انسان مثبت‌اندیش، اجتماعی، کارآمد، با قدرت تفکر خلاق و با رفتارهای انسان‌دوستانه و مسئول در برابر خود و دیگران حاصل این آموزش‌هاست.
جمادیه با یادآوری اینكه نمی‌توان با دستور و تحکم به کودکان خواندن و نوشتن، عادات درست زندگی كردن و بسیاری چیزهای دیگر را یاد داد، می‎افزاید: برخی خانواده‌ها فكر می‌كنند با پول، دستور و تحکم وظیفه تربیتی خود را تكمیل كرده‌اند، در حالی كه آموزش با تحکم نتیجه مطلوبی ندارد و تأثیر منفی بر كودك می‌گذارد. به همین دلیل باید در آموزش كودكان صبور بود و با زبان كودكان با آنان رفتار كرد.
وی اظهار می‌کند: بهترین روش آموزش كودكان زبان داستان است، چون زبان داستان شیرین و پرطرفدار است تا جایی كه تأثیر عمیق و درازمدت داستان در ذهن کودک تا سالیان سال باقی می‌ماند، اما بیشتر والدین از این زبان غافل هستند و به سختی می‌توان والدینی را پیدا کرد که ابزار داستان را برای تربیت کودک خود به کار ببندد.
جمادیه ادامه می‌دهد: به والدین توصیه می‌كنیم موقعیتی برای فرزند خود ایجاد كنند تا او بتواند مطالبی را كه آموخته به همسالان یا کودکان کوچک‌تر از خود آموزش دهد این کار باعث مرور مطالب در ذهن کودک و ایجاد انگیزه بیشتر برای یادگیری او می‌شود. در ضمن تا جایی كه می‌توانید کودک خود را تشویق کنید و از سركوب كردن او به خصوص در جمع و یا در نزد دوستانشان بپرهیزد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code