موضوعات
اردبیل

نارضایتی پرستاران اردبیلی از دریافتی‌هایشان

نویسنده:
با وجود افزایش حجم خدمات پرستاری، پرستاران اردبیلی از بی‌عدالتی در میزان حقوق دریافتی خود ابراز نارضایتی می‌کنند. به گزارش مهر، 3۲۰۰ پرستار زن و مرد در بیمارستان‌ها و مراکز خدماتی درمانی استان به فعالیت مشغولند. از این تعداد 1۴۰۰ نفر در بخش دولتی و مابقی در مراکز خصوصی فعالیت دارند...
1396/07/18
با وجود افزایش حجم خدمات پرستاری، پرستاران اردبیلی از بی‌عدالتی در میزان حقوق دریافتی خود ابراز نارضایتی می‌کنند.  به گزارش مهر، 3۲۰۰ پرستار زن و مرد در بیمارستان‌ها و مراکز خدماتی درمانی استان به فعالیت مشغولند. از این تعداد 1۴۰۰ نفر در بخش دولتی و مابقی در مراکز خصوصی فعالیت دارند. به اعتقاد پرستاران، این آمار با حجم خدمات پرستاری همخوانی ندارد.  به ویژه بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت، هر چند این طرح فواید درآمدی قابل‌ملاحظه‌ای برای پزشکان داشته و حتی در اشتغال آنها مؤثر بوده، اما به عارضه بی‌عدالتی در دریافت حقوق و کارانه پرستاران تبدیل شده است. پرستاران معتقدند همان‌گونه که دریافتی پزشکان در پی اجرای این طرح تا 3 برابر افزایش یافته، ضروری است برای افزایش دریافتی پرستاران مطابق با وعده‌هایی که پیش از این داده شده، اقدام شود.
رئیس نظام صنفی پرستاری استان در این باره گفت: زمانی که پرستاران درخصوص دریافتی خود اعتراض می‌کنند، این‌طور برداشت می‌شود که دعوای آنها صرفا برای پول است در حالی كه پرستاران بیشتر از بی‌عدالتی و تبعیض گله‌ دارند.
«ناصر مظفری» با بیان اینکه وزارت بهداشت در طرح تحول نظام سلامت عملا تعرفه پزشکان را 3 برابر کرد اما تغییری در تعرفه پرستاران ایجاد نشد، اضافه کرد: امروز پرستاران از اجرا نشدن تعرفه گذاری پرستاری گله دارند.
وی ادامه داد: بی‌توجهی به این موضوع در حالی است که بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت مراجعه به مراکز درمانی دولتی به شدت افزایش یافته و ما در استان با کمبود شدید پرستار مواجه هستیم و هر پرستار وظایف چند نفر را انجام می‎دهد.
رئیس نظام صنفی پرستاری استان با بیان اینکه بعد از طرح تحول نظام سلامت تعرفه پرستاری تغییری نکرده است، تصریح کرد: متأسفانه در وضعیت فعلی حتی اضافه‌کاری را به کارانه ربط می‌دهند و هر فردی اضافه‌کاری بیشتر دارد، کارانه بیشتری می‌گیرد که این کار به هیچ عنوان صحیح نیست.
مظفری با یادآوری این موضوع که در استان اضافه‌کاری بهمن‌ماه بعد از 7 ماه تأخیر پرداخت شد، بیان كرد: به عنوان مثال، زمانی که به یک پرستار در اردبیل یک میلیون تومان کارانه می‌دهند، همزمان پزشک متخصص ۱۵۰ میلیون تومان کارانه دریافت می‌کند.
وی با اذعان به اینکه حقوق پایه متخصص پزشکی و پرستاری یکسان است اما کارانه‌ها بی‌عدالتی ایجاد کرده است، اضافه کرد: گفتن اینکه کارانه پزشک از محل کارکرد او است نباید موجب شود چنین تفاوت پرداختی را شاهد باشیم.
رئیس نظام صنفی پرستاری استان همچنین به طرح قانون بهره‌وری قبل از موضوع کارانه‌ها اشاره کرد و افزود: در این قانون قید شده است که شیفت طولانی پرستار می‌تواند به وقوع خطای دارویی و درمانی منجر شود، اما عملا در وضعیت فعلی به این موضوع توجهی نمی‌شود.
مظفری خواسته اصلی پرستاران را افزایش تعرفه آنها عنوان و تأکید کرد: انتظار می‌رود وزارت بهداشت به اجرای این موضوع مهم اقدام کند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code