موضوعات
اردبیل

فرزند سبلان غول کنکور را زمین زد

نویسنده:
درحالی که برخی دانش‌آموزان کسب رتبه برتر کنکور را برابر با مطالعه غیرمعمول دروس می‌دانند، دانش‌آموز اردبیلی با منش و شیوه اصولی سد کنکور را با کسب رتبه تک‌رقمی شکست.
1396/05/22
به گزارش مهر، روزی ۱۷ ساعت مطالعه، 3 ساعت خواب و مابقی مدرسه. تفریح تعطیل، مهمانی تعطیل، تلویزیون تعطیل و فقط کتاب‌های تلنبار شده کنکور است که یقه‌ات را سفت چسبیده و جای نفس کشیدن نمی‌گذارد.
کنکوری باشی و ماه رمضان، کنکوری باشی و گرمای تابستان اردبیل، کنکوری باشی و فصل تابستان و وقت گشت‌وگذار...، اما قهرمان کوچک داستان ما روزه می‌گیرد و تابستان و گرما و کتاب لبخند کنار لبش را نمی‌گیرد. از این حال‌وهوای خفقان‌آور که کابوس برخی دانش‌آموزان نابلد است، بسیار فاصله‌ دارد. فاصله‌هایی که وقتی عینکش را روی چشمش جابه‌جا می‌کند و با سادگی به سؤالات پاسخ می‌دهد، از زمین تا آسمان رسیده و اینجاست که رمزهای کوچک اما پنهان موفقیت یکی و ناتوانی دیگری عیان می‌شود.

اعتقادی به کلاس خصوصی ندارم
«مهدی شفیعی» رتبه ۹ کشوری رشته تجربی کنکور سراسری سال ۹۶ را از آن خود کرده است. افتخاری که چند کلمه ساده بیشتر نیست، اما در رؤیای برخی دانش‌آموزان نیز ظاهر نمی‌شود.
متولد اردبیل است و در مدرسه تیزهوشان اردبیل تحصیل کرده و راه خود را از میان سختی فرمول‌ها و مطالب فرار گشوده است. مهدی از آن دست دانش‌آموزانی است که اگر از کنارشان رد شوی سادگی و صمیمیت می‌بینی اما وقتی هم‌کلامشان می‌شوی دنیایی از حرف‌های حکیمانه دارند.
از اول دبیرستان موضوع کنکور را جدی گرفته است، اما برخلاف نظر یکی از رتبه‌های برتر اینطور نبوده که بکوب پای کنکور باشد و زندگی را وقف درس کند. مهدی در روزهای تعطیل ۱۰ تا ۱۲ ساعت درس خوانده و در روزهای مدرسه نیز 7 تا 8 ساعت کتاب به دست گرفته است.
اما این میزان درس خواندن برای آنهایی که با ساعت مشابه رتبه‌های 4 و 5 رقمی دارند، تعجب‌آور است. برخی می‌گویند شاید راستش را نمی‌گوید و درس خواندنش را پنهان می‌کند.
اما مهدی معتقد است فقط به معلمان خود اعتماد کرده و درس‌ها را خوب یاد گرفته است. نه کلاس خصوصی رفته و نه اعتقادی به آن دارد. هرچند آزمون‌های آزمایشی و کتاب‌های کمک‌درسی او را یاری داده است، اما اراده و آرامش را رمز موفقیت می‌داند.

کتاب که به دست می‌گرفتم توکل می‌کردم
مهدی به تعبیر مدیر مدرسه آقای رواقی نماز اول وقت را ترک نمی‌کند. مدیر مدرسه خود شیفته اخلاقیات مهدی است و وقتی از او یاد می‌کند می‌گوید یکی از بهترین‌های ادب، اخلاق و علم مدرسه.
به اعتقاد رواقی مدارس تیزهوشان، استعدادهای درخشان را تقویت می‌کنند اما در محدوده مدرسه همه دانش‌آموزان از لحاظ جایگاهشان برابر و ارزشمندند و هر یک سرمایه‌های این کشور محسوب می‌شوند.
قهرمان کوچک داستان ما دلیل پیروز نشدن برخی دوستان خود و همچنین پشت‌کنکوری‌ها را نداشتن آرامش درون می‌داند و اینکه به جای اعتماد به کلاس درس و معلم به کلاس‌های خصوصی آغشته می‌شوند و بدین‌ترتیب سر کلاف گم می‌شود.
مهدی به جز ساعات کوتاه تماشای تلویزیون در این سال آخر تمام تمرکز خود را روی کتاب‌ها و آنچه معلمان گفته‌اند گذاشته است.
یک گوشی معمولی دارد که هیچ تلگرام و اینستاگرامی در آن فعال نیست. این روزها که شبکه‌های مجازی سراب آرزوها را به رخ دانش‌آموزان می‌کشانند، دانش‌آموز تیزهوش اردبیلی فریفته این زیبایی ظاهری نشده است.

پسرم باید پزشکی حامی نیازمندان شود
زمانی که برادر مهدی مهندسی برق و خواهرش رشته مامایی و خودش تجربی را انتخاب می‌کرد پدر و مادر مداخله نداشتند. اینکه دانش‌آموز خودش راهش را انتخاب کند، قاعده‌ای متداول در خانواده مهدی است. تنها توصیه پدر این بود که بخواند و بخواند و هر کتاب و امکانی را که مهدی نیاز دارد با همان توان بازنشستگی در اختیارش قرار خواهد داد.
آقای شفیعی پدر مهدی مرد بزرگواری است. با چین‌وچروک روی پیشانی‌اش معتقد به پول حلال و تربیت فرزندان با ایمان و اخلاق است. به بچه‌ها سخت نمی‌گیرد. به یاد دارد که شوق دانستن از کودکی در مهدی بوده است و این پسر آرام، دعای خیر مادرش را به همراه دارد. آمنه ابراهیمی مادر مهدی همیشه فرزندانش را از زیر قرآن رد می‌کند و به امتحان‌های مدرسه و دانشگاه راهی می‌کند. او آرزو دارد روزی که مهدی دکتر می‌شود هوای نیازمندان را داشته باشد.  حالا که قهرمان کوچک ما رشته پزشکی دانشگاه تهران را انتخاب کرده است پدر توصیه می‌کند روزهای پنج‌شنبه ویزیت رایگان را مدنظر قرار دهد و از هر کس توان مالی ندارد، پولی طلب نکند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code