موضوعات
اردبیل

عمر ساختمان‌های اردبیل طولانی ‌می‌شود

نویسنده: یاشار پورمجید اردبیل – خبرنگار
مسکن به عنوان پناهگاه انسان و ملک تجاری به عنوان محلی برای کسب و کار او، ارزشمندترین دارایی مالی مردم محسوب می‌شوند و بخش بزرگی از نقدینگی کشور در بخش ساخت و ساز صرف می‌شود....
1396/05/17
مسکن به عنوان پناهگاه انسان و ملک تجاری به عنوان محلی برای کسب و کار او، ارزشمندترین دارایی مالی مردم محسوب می‌شوند و بخش بزرگی از نقدینگی کشور در بخش ساخت و ساز صرف می‌شود.
فراهم کردن سرمایه به منظور تهیه مسکن و محل کسب برای بیشتر مردم به سال‌ها کار و تلاش نیاز دارد از این رو آنها هم برای حفظ سلامتی و هم برای حفظ دارایی‌های مادی خود حق دارند از ساختمان‌های ایمن و بادوام برخوردار باشند. تولید چنین سازه‌هایی به رعایت دقیق فنون مهندسی و به‌کارگیری مصالح استاندارد در مراحل مختلف ساخت بستگی دارد، اما این کار آن‌طور که باید انجام نمی‌شود.

منفعت‌طلبی مانع توجه به استانداردها
پیمانکار و معمار تجربی ساختمان با اشاره به اینکه کسب سود حداکثری اصلی‌ترین هدف بسیاری از بسازبفروش‌هاست، می‎گوید: واقعیت این است که بدون نظارت دقیق، به ندرت می‌توان به رعایت داوطلبانه اصول ساخت و ساز امیدوار بود.
«محمد نعمتی» ادامه می‌‎دهد: حتی زمانی که مصالح ارزان می‌شود نیز بیشتر بسازبفروش‌ها برای سود بیشتر، به استفاده از مصالح استاندارد تمایلی ندارند. ضمن اینکه در بازار مصالح‌فروشی هم نمی‌توان به کیفیت مصالح عرضه شده کاملا اعتماد کرد. به عنوان مثال، ماسه تولید شده کاملا شسته نیست یا حتی آجرهایی که به اسم آجر استاندارد فروخته می‌شوند استحکام لازم را ندارند.

نظارت‌ها مستمر نیست
این پیمانکار با بیان اینکه ناظران و مهندسان به صورت تمام‌وقت در محل پروژه‌های ساخت و ساز حضور ندارند می‎افزاید: این در حالی است که مهندس ناظر حتما باید در جوشکاری اسکلت ساختمان حضور دائمی داشته باشد یا بر بتن‌ریزی‌های دستی که غیراصولی انجام می‌شود، نظارت صد درصد داشته باشد.

تشدید نظارت‌ها بر مصالح‌سازی
مدیرکل استاندارد استان می‎گوید: با توجه به حساسیت موضوع ساختمان، نظارت‌ها برای تولید مصالح ساختمانی استاندارد در استان تشدید شده است.
«هاشم علایی» با یادآوری اینکه وظیفه اداره کل استاندارد حمایت از بخش خصوصی و استفاده از توان کارشناسی برای استانداردسازی محصولات به ویژه مصالح ساختمانی است، از واگذاری پروانه تایید صلاحیت بازرسی و نمونه‌برداری از مواد معدنی به بخش خصوصی خبر می‎دهد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر لیست کارخانه‌هایی که در استان مصالح ساختمانی استاندارد تولید می‌کنند تهیه و به اداره کل راه و شهرسازی استان اعلام شده است، می‎افزاید: این لیست که اسم، آدرس و شماره تماس کارخانه‌های یاد شده در آن وجود دارد، در سایت اداره کل راه و شهرسازی استان منتشر شده و برای همه مردم و به ویژه فعالان بخش ساخت و ساز قابل دسترسی است.
علایی ادامه می‎دهد: بر اساس ماده 8 آیین‌نامه نظارت بر استانداردهای اجباری مصالح ساختمانی مصوب هیات وزیران، سازمان نظام مهندسی باید کنترل‌های لازم را برای تضمین استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد انجام دهد و برای کسب اطمینان از علامت استاندارد مصالح ساختمانی و اعتبار پروانه‌های مربوط لازم است از سازمان ملی استاندارد ایران استعلام کند.
وی استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد تولید داخل استان را موضوعی مهم در ارتقای کیفیت این محصولات دانسته و می‎گوید: طبق ماده 155 قانون پنجم توسعه، همه دستگاه‌های اجرایی مکلفند در اجرای پروژه‌های فنی و عمرانی خود ضوابط، مقررات و معیارهای فنی و استانداردهای ملی را رعایت کنند. از مردم نیز انتظار می‌رود از مصالح ساختمانی استاندارد تولید داخل استان در پروژه‌های عمرانی و ساخت و سازهای خود استفاده کنند.
علایی ادامه می‎دهد: مهندسین ناظر هم باید در زمان نظارت بر پروژه‌های ساختمانی تحت نظارت خود اجازه استفاده از مصالح ساختمانی غیراستاندارد را ندهند و در صورت مشاهده حتما به اداره کل استاندارد اردبیل اطلاع دهند.
این مسئول از هم‌استانی‌ها می‌خواهد در صورت مشاهده هرگونه کالای غیراستاندارد، به ویژه مصالح ساختمانی، موضوع را از طریق شماره تلفن1517 به اداره کل استاندارد اطلاع دهند.

تعیین ضوابط جدید در ساخت و سازها
دبیر شورای هماهنگی مدیریت بحران استان از اجباری شدن رعایت مقررات جدید در بخش ساخت و ساز خبر می‌دهد و می‎گوید: از مرداد ماه امسال اجرای اتصال دیوار‌های غیرسازه‌ای به سازه‌ای برای افزایش مقاومت ساختمان‌ها در برابر زلزله در همه ساختمان‌های تازه‌ساز اجباری می‌شود.
«مسعود امامی یگانه» می‎افزاید: همچنین با توجه به ضرورت کاهش مصرف انرژی و جلوگیری از هدررفت آن در ساختمان‌ها، به ویژه در شرایط اقلیمی سردسیر مانند استان، از سال گذشته عایق‌کاری ساختمان‌ها در استان اجباری شده و لازم است همه دست‌اندرکاران صنعت ساختمان در دستگاه‌های نظارتی به عملیاتی شدن هرچه بیشتر آن اهتمام کنند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری از برنامه‌ریزی برای برگزاری دوره‌های آموزشی برای کارفرمایان ساختمان به منظور آشنایی بیشتر با رعایت دقیق ضوابط ساخت و ساز خبر و ادامه می‎دهد: ارتقای ایمنی ساختمان‌ها مدیریت شرایط بحرانی را تسهیل می‌کند و انتخاب خانه ایمن باید اولویت اول شهروندان در تامین مسکن باشد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code