موضوعات
اردبیل

علاقه‌مندان به تئاتر، پشت درهای بسته

نویسنده:
با وجود اینکه اقبال عمومی در اردبیل به تئاتر افزایش یافته است، اما کمبود سالن‌های نمایش موجب شد خیل علاقه‌مندان در جشنواره سالانه استانی پشت درهای بسته باقی بمانند.
1396/06/22
به گزارش مهر، سال‌هاست متولیان فرهنگ و هنر از قهر مردم با تئاتر می‌گویند و معتقدند نمایش حامی مردمی ندارد و گروه‌های نمایشی اجرای خود را به مشتریان هنرمند و بخش کوچکی از جامعه محدود ساخته‌اند.
با وجود این در جشنواره تئاتر استانی این تفکر قالب با حضور پرشور مردمی تئاتردوست درهم شکست. خیل علاقه‌مندان برای دیدن اجراهای جشنواره به سالن فدک مراجعه کردند، اما کمبود سالن و کمبود فضای اجرا در پلاتوی نجفلو که گفته می‌شود فقط برای ۵۰ نفر ظرفیت دارد، مانع تماشای تئاتر برای صدها هنردوست مراجعه‌کننده شد.
کمبود سالن تمرین و اجرا برای تنها 6 گروه راه یافته به جشنواره استانی تئاتر در وضعیتی است که سالن‌های متعددی در شهر موجود است و در اختیار گروه‌های نمایشی قرار نمی‌گیرد.
در واقع جشنواره تئاتر نشان داد این مسئولان هستند که با تئاتر آشتی نیستند و قدر و ارزش جایگاه هنر را پاس نمی‌دارند. در مقابل مردم اردبیل نه تنها تئاتردوست هستند، بلکه جمعیت مشتاق پشت در سالن فدک نشان داد که عده کثیری تئاتر را جزو سرگرمی‌های اصلی خود می‌دانند و برای آموختن به تئاتر می‌روند.
معاون هنری اداره کل ارشاد اسلامی استان در پاسخ به این سؤال که چرا سالن‌های دیگری در اختیار گروه‌های نمایشی نیست و یک جشنواره فقط در یک سالن برگزار می‌شود، گفت: اداره ارشاد اسلامی استان همه امكانات خود را در اختیار گروه‌های نمایشی قرار داده است.
«مهدی طوایی حمیدی» افزود: در مقابل سایر ادارات و نهادهای متولی امکاناتی دارند که متأسفانه نه برای تمرین و نه اجرا در اختیار گروه‌های نمایشی قرار نمی‌دهند.
وی با ذکر مثالی به سالن بیضا اشاره کرد و افزود: با وجود صحبت‌های مکرر، این سالن حتی برای تمرین در اختیار گروه‌های نمایشی قرار داده نمی‌شود.
معاون هنری ارشاد اسلامی استان ادامه داد: از سویی سالن کتابخانه مرکزی هنوز به بهره‌برداری نرسیده است و سالن‌های موجود در اختیار شهرداری نیز برای اجرا به گروه‌ها واگذار نمی‌شود.

پروژه تالار شهر کمبود مالی دارد
علاوه بر سالن‌هایی که طوایی حمیدی از آنها نام می‌برد یکی از مهم‌ترین پروژه‌هایی که قرار است پاسخگوی دغدغه اصحاب هنر باشد، سالن تالار شهر است که متأسفانه عملیات احداث آن متوقف شده است.
معاون هنری ارشاد اسلامی استان درباره آخرین وضعیت این سالن گفت: قرار است سالن تخصصی تئاتر و موسیقی در این مجموعه احداث شود.
وی افزود: با وجود پیگیری‌ها در عملیات اجرایی این سالن ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داریم و این پروژه نیازمند تأمین مالی برای تکمیل است.
طوایی حمیدی با بیان اینکه تالار شهر پروژه ملی و نه استانی است، اظهار كرد: ضروری است اعتبار آن از سوی وزارت ارشاد تأمین شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code