موضوعات
اردبیل

صعود اجاره بها در رکود بازار مسکن

نویسنده: پوپک قاسمی اردبیل ـ خبرنگار
شهریور فصل جابه‌جایی‌ اجاره‌نشین‌هاست، از سوی دیگر دانش‌آموزان و دانشجویان غیربومی هم در همین ماه برای اجاره خانه اقدام می‌کنند، موضوعی که بازار اجاره خانه را داغ‌تر می‌کند....
1396/06/22
 شهریور فصل جابه‌جایی‌ اجاره‌نشین‌هاست،  از سوی دیگر دانش‌آموزان و دانشجویان غیربومی هم در همین ماه برای اجاره خانه اقدام می‌کنند، موضوعی که بازار اجاره خانه را داغ‌تر می‌کند. اخبار و تحولات اجاره مسکن همواره برای بخش قابل توجهی از اقشار جامعه جذاب است و با حساسیت‌های خاصی دنبال می‌شود. در حالی که بازار خرید و فروش مسکن همچنان در رکود به سر می‌برد و قیمت ملک افزایش محسوسی نیافته است و مشتریان اندکی برای خرید مسکن پیدا می‌شوند، اما روز به روز به متقاضیان اجاره مسکن افزوده می‌شود. کارشناسان معتقدند؛ یکی از شاخص‌های مرسوم در ارزیابی میزان افزایش رهن یا اجاره‌‎بها نرخ تورم است که بنابر آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی می‌توان آن را محاسبه كرد. «حمید سبحانی» یكی از فعالان مسکن اردبیل می‎گوید: برخی از مالکان وقتی ملکی دارند که مثلا 300 میلیون تومان ارزش دارد، ملاک اجاره‌بها را نیز با سود بانکی 300 میلیون محاسبه می‌کنند و نرخ اجاره‌بها را به نحوی تعیین می‌کنند که رقمی معادل سود بانکی باشد.  فعالان مسکن یکی از دلایل افزایش اجاره‌بها را بیشتر شدن تقاضای دریافت اجاره به دلیل رکود در بازار خرید و فروش مسکن می‌دانند. آنها معتقدند؛ چون مردم توان خرید مسکن را ندارند بنابراین تقاضا برای اجاره بیشتر شده است و در این شرایط قیمت‌ها هم افزایش می‌یابد.
با وجود این لزوما همه مالکان یا مستاجران این دلایل را ملاک افزایش قرار نمی‌دهند، زیرا میزان اجاره‌بها یا رهن موضوعی توافقی میان موجر و مستاجر است. به علاوه یکی دیگر از دلایل افزایش غیرمنطقی اجاره‌بهای مسکن نبود نظارت یا قانون مشخص برای تعیین اجاره‌بهاست. یکی از شهروندان می‌گوید: هیچ قانون و عرف مشخصی برای تعیین اجاره‌بها وجود ندارد و مالکان به جای ملاک قراردادن سازوکارهای مشخص، نیازهای شخصی یا جو روانی حاکم بر بازار را ملاک تعیین قیمت قرار می‌دهند. «رحیم عضدی» می‌افزاید: علت افزایش قیمت چه مربوط به نبود توازن در عرضه و تقاضا و نبود نظارت باشد و چه مربوط به عوامل بیرونی مثل نرخ سود بانک‌ها و تورم، نتیجه آن فشار بیشتر بر مستاجران به عنوان قشر آسیب‌پذیر جامعه است.

اردبیل
هرچند در کشور 33 درصد مردم مستاجرند، اما در اردبیل این میزان کمتر و در حدود 25 درصد است. در شهرهای مختلف استان شرایط اجاره مسکن متفاوت است.
اردبیل به عنوان مرکز استان دارای جمعیت مستاجر بیشتری نسبت به دیگر شهرهای استان است. به گفته رئیس اتحادیه املاک شهر اردبیل قیمت اجاره مسکن کاملا توافقی است و متغیرهای زیادی در میزان آن دخیل است.
«خداویردی حضرتی» اظهار می‎كند: قیمت رهن کامل یك منزل 80 متری به طور متوسط بین 15 تا 30 میلیون تومان متغیر است.
وی می‎افزاید: در مورد کرایه ماهانه نیز به طور متوسط اگر مبلغ پول پیش بین 2 تا 5 میلیون تومان باشد، اجاره ماهانه از 300 تا 400 هزار تومان متغیر است.
رئیس اتحادیه املاک اردبیل در مورد نحوه نظارت بر قیمت مشاوران املاک در شهر تصریح می‌كند: قیمت واحد و تعرفه مشخص برای اجاره مسکن وجود ندارد و همه‌چیز به توافق موجر و مستاجر بستگی دارد، البته قیمت معقولی وجود دارد که اگر مستاجر در مورد رعایت نشدن میزان معقول شکایت داشته باشد رسیدگی و در صورت تخلف برخورد می‌شود.
حضرتی با اشاره به رکود حاکم بر بازار مسکن اظهار می‎كند: این رکود بر میزان اجاره‌نشینی و کرایه آن نیز تأثیر گذاشته است و سالانه حداكثر 5 تا 10 درصد افزایش کرایه مسکن را شاهد هستیم.

پارس‌آباد
پارس‌آباد، دومین شهر پرجمعیت استان محسوب می‌شود که در فاصله ۲۲۰ کیلومتری تا مرکز و در شمال استان واقع شده است. براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر 93 هزار و 387 نفر (26 هزار و 505 خانوار) بوده است.
یکی از مشاوران املاک این شهر در گفت‌و‌گو با همشهری اظهار می‎كند: در پارس‌آباد میزان مالکیت نسبت به دیگر شهرهای استان بیشتر و درصد مستاجری کمتر است.
«محبت جعفرپور» با اشاره به اینکه رهن در این شهر چندان رایج نیست، می‎‌‎گوید: اجاره‌بهای یک منزل 80 متری در مناطقی مانند خیابان مطهری، آزادگان و ایثارگران حدود 150 تا 300 هزار تومان است و حداكثر رهن حدود 2 میلیون تومان است.
وی گفت: اجاره‌بها در مناطقی مانند شهرک فجر، کمپ مغان و شهرک پارس نسبت به دیگر مناطق بالاتر است و ماهانه به طور متوسط حدود 500 تا 600 هزار تومان با رهن 7-8 میلیون تومان است.
جعفرپور با اشاره به اینکه شهر پارس‌آباد بافتی سنتی و حاشیه‌ای دارد، می‎افزاید: افزایش قیمت اجاره به تورم بستگی دارد و در سال‌های اخیر حدود 10 تا 20 درصد بوده است.

نمین
نمین در فاصله 25 کیلومتری اردبیل در مسیر اردبیل به آستارا واقع شده است. این شهر بیش از 61 هزار نفر جمعیت دارد و به گفته فعالان مسکن در این شهر روز به روز بر میزان اجاره‌نشینی افزود می‌شود.
یكی از مشاوران املاک این شهر در گفت‌وگو با همشهری می‎گوید: در شهر نمین افزایش اجاره‌نشینی چشمگیر است و سالانه 20 تا 25 درصد بر میزان مستاجران افزوده می‌شود.
«دودمان عبداللهی» در مورد قیمت اجاره خانه در نمین اظهار می‎گند: بهای اجاره یک منزل 80 متری با امکانات کامل به طور متوسط از 200 تا 450 هزار تومان در نقاط مختلف شهر متغیر است و هزینه رهن هم 3 تا 4 میلیون تومان می‌شود.
وی در مورد میزان افزایش اجاره‌بها تصریح می‎كند: میزان اجاره کاملا به توافق مابین موجر و مستاجر بستگی دارد، اما گاه در این میان رایزنی‌های بنگاه‌داران املاک هم تعیین‌کننده می‌شود.
این مشاور املاك ادامه می‌دهد: قطعا موقعیت ملک، لوکس بودن آن و توانایی متقاضی در پرداخت اجاره‌بها نقش بسزایی در تعیین آن ایفا می‌کند، زیرا اساسا کرایه خانه با چارچوب مشخصی نرخ‌گذاری نمی‌شود.

خلخال
خلخال به عنوان جنوبی‌ترین شهر استان در سال‌های گذشته با کاهش جمعیت مواجه بوده است که عمده دلیل آن مهاجرت اهالی شهر است. گزارش سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 95 حاکی از آن است که جمعیت خلخال در 5 سال کاهش قابل توجهی داشته است با اینکه جمعیت خلخال در سال 1390 حدود 92 هزار نفر ثبت شده است، اما آمار سرشماری سال 95 جمعیت این شهر را 86 هزار نفر اعلام کرد.
بنا به اظهار یکی از مشاوران املاک این شهر با وجود کاهش جمعیت نکته قابل توجه افزایش اجاره‌نشینی در این شهر است.
«سید علی‌اصغر رشیدی» در گفت‌وگو با همشهری می‎گوید: اجاره‌بهای یک منزل 80 متری به طور متوسط بین 250 تا 300 هزار تومان با رهن 2 تا 3 میلیون تومان متغیر است.
وی می‌افزاید: اگر منزلی به صورت رهن کامل اجاره داده شود، به طور متوسط 12 میلیون تومان هزینه رهن از مستاجر دریافت می‌شود.
رشیدی در مورد افزایش کرایه خانه تصریح می‎كند: در سال‌های اخیر افزایش چندانی را در کرایه شاهد نبوده‌ایم و گاه قیمت‌ها ثابت نیز بوده است. در صورت افزایش میزان کرایه با توجه به توافق موجر و مستاجر مبلغی میزان 10 تا 20 درصد افزایش داشته است.

گرمی
شهر گرمی در فاصله تقریبا ۱۱۰ کیلومتری مرکز استان واقع شده است و همراه با خلخال جزو شهرهایی است که رشد منفی جمعیت دارد. رئیس اصناف شهر گرمی در گفت‌وگو با همشهری می‎گوید: در شهر گرمی حداقل اجاره 300 هزار تومان با پول پیش 5 میلیون تومان است. «اسد حامدی» می‎افزاید: با توجه به موقعیت ملک و امکاناتی که دارد قیمت‌ها متفاوت است و اجاره منزل تا 500 هزار تومان ماهانه با رهن 10 میلیون تومان نیز مشاهده می‌شود. حامدی تصریح می‎كند: بازار مسکن کاملا متأثر از بازار عرضه و تقاضاست و هرچه تقاضا بالا رود میزان اجاره نیز بالا می‌رود همچنان که در گرمی با توجه به رشد اجاره‌نشینی اجاره‌ها نیز بالا رفته است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code