موضوعات
اردبیل

شکوفایی صنعت دامپروری در خلخال

نویسنده:
طرح‌های در دست اجرا برای اصلاح نژاد انواع دام در شهرستان خلخال موجب افزایش بهره‌وری تولید و شکوفایی هرچه بیشتر صنعت دامپروری این شهرستان می‌شود.
1396/06/22
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، شهرستان خلخال به دلیل اقلیم کوهستانی و همجواری جغرافیایی با منطقه رطوبتی گیلان دارای مراتع غنی قابل توجهی است و ظرفیت‌های کافی برای توسعه صنعت دامپروری در این شهرستان وجود دارد.
به گفته «عباس جعفرزاده»، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خلخال، این شهرستان دارای 222 هزار هکتار مرتع است و در عین حال بیش از 80 درصد جنگل‌های استان در خلخال واقع شده‌اند که نشان‌دهنده پوشش گیاهی غنی این بخش از استان است.
جغرافیای کوهستانی منطقه، قرار گرفتن بیشتر روستاها در دامنه‌های شیب‌دار و وجود مراتع نسبتا خوب دامپروری را به شغل اصلی بیشتر روستاییان شهرستان خلخال تبدیل کرده است.
فرماندار خلخال با بیان اینکه این شهرستان قابلیت‌های بسیار عظیمی برای تولید علوفه مورد نیاز مجتمع‌ها دارد، گفت: علاوه بر اراضی شیب‌دار شهرستان، حاشیه رودخانه قزل‌اوزن به دلیل آب و هوای گرم‌ترش نسبت به سایر مناطق شهرستان ظرفیت مناسبی برای کشت انواع علوفه در فصول مختلف سال دارد.
«فریدون بابایی» با بیان اینکه در این منطقه می‌توان سالانه در 3 نوبت علوفه مورد نیاز دامی کشت و برداشت کرد، تصریح کرد: با این قابلیت، خلخال یکی از مستعدترین مناطق برای احداث و راه‌اندازی مجتمع‌های بزرگ دامداری است.
وی افزود: ساخت مجتمع‌های بزرگ دامپروری در مناطق مختلف خلخال از چند سال پیش آغاز شده است. در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین مجتمع‌های دامپروری در دست احداث مجتمع دامپروری سازمان اتکاست که قرار است پس از بهره‌برداری بیش از 2500 راس گاو شیرده در آن پرورش یابد.

افزایش تولیدات روستایی
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان نیز با اشاره به ظرفیت‌های توسعه صنعت دامپروری در شهرستان خلخال گفت: در حال حاضر افزایش تولید گوشت قرمز، شیر و لبنیات به محور اصلی فعالیت‌های سازمان جهاد کشاورزی استان در شهرستان خلخال تبدیل شده است.
«بهلول تکلوی» از توزیع بیش از 1500 تن سبوس بین دامداران این شهرستان خبر داد و با بیان اینکه این اقدام با هدف حمایت از دامداران انجام می‌شود، افزود: با توجه به موقعیت جغرافیایی منطقه و شرایط جوی حاکم، پیش‌بینی می‌شود در سال جاری سبوس توزیع شده بین دامداران شهرستان خلخال 50 درصد افزایش یابد.

رونق گرفتن دامپروری صنعتی در شهرستان خلخال
مدیر جهاد کشاورزی خلخال از تلاش برای رونق گرفتن دامپروری صنعتی در این شهرستان خبر داد و گفت: به همین منظور تلاش می‌کنیم با اجرای طرح اصلاح نژاد، استفاده از گونه‌ها و نژادهای پربازده در دامداری‌های این شهرستان افزایش یابد.
«هادی ذبیحی» با بیان اینکه یکی از اولویت‌های کاری برای تحقق اقتصاد مقاومتی توسعه صنعت دامپروری در شهرستان خلخال است، افزود: پروژه اصلاح نژاد دام در خلخال در مرحله اول با خرید هزار راس گاو از نژاد تجاری سمینتال اجرا شده است.
وی تصریح کرد: دام سنگین نژاد سمینتال، نژاد دومنظوره اقتصادی با قابلیت تولید شیر و گوشت بالا و هزینه نگهداری آن در مقایسه با سایر نژادهای دامی بسیار پایین و برای دامداران به‌صرفه‌تر است. انتظار می‌رود دامپروان و کشاورزان با استقبال از این طرح شاهد بازده محصولات و فراورده‌‌های دامی خود باشند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خلخال همچنین با اشاره به اینکه 5 نفر از کارشناسان امور دام جهاد کشاورزی خلخال مسئول پیگیری پروژه اصلاح نژاد و تلقیح مصنوعی در دامداری‌های خلخال هستند، افزود: با دستیابی به اهداف این طرح، در آینده نزدیک شاهد ارتقای سطح تولیدات دامی از نظر کمی و کیفی خواهیم بود.
ذبیحی در خصوص اقدامات انجام گرفته در راستای اصلاح ژنتیکی گوسفند در منطقه نیز افزود: اجرای ترکیب ژنتیکی گوسفند نژاد رونانف از دیگر اقدامات معاونت بهبود تولیدات دامی است که برای ایجاد تعادل بین دام و مرتع و افزایش چندقلوزایی تاثیر بسزایی داشته است.
وی افزود: در بحت اصلاح نژاد بز شیری هم در سال 95 تعداد 400 راس بز شیری پرتولید مهابادی با اعتبار 280 میلیون ریال خریداری و بین دامداران منطقه توزیع شده است.
ذبیحی اظهار امیدواری کرد طرح‌های در دست اجرا برای اصلاح نژاد انواع دام در این شهرستان موجب افزایش بهره‌وری، تولید ارزش افزوده محصولات و توسعه پایدار در دامداری‌های صنعتی و واحدهای دامی روستایی شود و این اقدامات در نهایت به رونق و شکوفایی هرچه بیشتر صنعت دامپروری این شهرستان بینجامد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code