موضوعات
اردبیل

سرنوشت نامعلوم دانشگاه‌های گرمی

نویسنده:
یکی از راه‌های توسعه علمی هر منطقه توجه به بخش دانشگاه با افزایش و توسعه واحدهای دانشگاهی و مراکز آموزش عالی است. خوشبختانه شهرستان گرمی نیز به واسطه وجود دانشگاه‌های پیام نور، آزاد اسلامی، علمی کاربردی و دانشکده پرستاری از لحاظ علمی در استان حرف‌های زیادی برای گفتن دارد....
1396/05/22
یکی از راه‌های توسعه علمی هر منطقه توجه به بخش دانشگاه با افزایش و توسعه واحدهای دانشگاهی و مراکز آموزش عالی است. خوشبختانه شهرستان گرمی نیز به واسطه وجود دانشگاه‌های پیام نور، آزاد اسلامی، علمی کاربردی و دانشکده پرستاری از لحاظ علمی در استان حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.
اما باید گفت؛ گرمی با وجود پیشینه تاریخی مناسب و از لحاظ پرورش نخبه‌‌های علمی که در اقصی نقاط کشور فعالیت می‌کنند، آن‌ طور که باید از نظر علمی و دانشگاهی پیشرفت‌های مناسبی نداشته است. حذف رشته‌های تحصیلی به خصوص در مقطع تحصیلات تکمیلی و یا طرح موضوعاتی مبنی بر حذف واحد‌های دانشگاهی، به جای تلاش برای افزایش رشته‌ها، یکی از خطرهایی است که جامعه علمی این شهرستان را تهدید می‌کند.
بی‌شک یکی از راه‌های توسعه شهرستان گرمی مغان، برنامه‌ریزی برای تبدیل این منطقه به قطب علمی استان و پایلوت آموزش رشته‌های خاص است. در این صورت فضا برای فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان نیز فراهم می‌شود و گام ابتدایی تبدیل به قطب علمی به جرقه‌ای برای افزایش تولید و ایجاد زمینه‌های شغلی و رونق اقتصادی تبدیل خواهد شد

حذف رشته‌های ارشد
حذف رشته‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمی به داستانی تکراری برای دانشجویان و اعضای هیأت علمی دانشگاه تبدیل شده است. در چند سال اخیر تعدادی از این رشته‌محل‌ها حذف شده و پس از پیگیری متولیان و مسئولان ارشد من جمله نماینده مردم، این رشته‌ها بازگردانده می‌شوند.
یکی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی این واحد آموزشی می‎گوید: با توجه به اینکه آقای «سیدحمایت میرزاده» نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی سخنگو و عضو هیأت‌رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس است، باید برای رفع این مشکل شهر گرمی اقدامی انجام دهد.
«وحید رشیدپور» در گفت‌وگو با همشهری اظهار می‌کند: ماه گذشته بحث حذف رشته‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد مطرح و چند رشته حذف شد که خوشبختانه با تلاش مسئولان شرایط بهبود یافت.
وی با بیان اینکه نقش جذب دانشجویان ارشد در معرفی ظرفیت‌های شهرستان بسیار مهم است، می‎افزاید: بیشتر دانشجویان مقطع ارشد غیربومی‌اند و با جذب آنها به شهرستان زمینه معرفی مناطق گردشگری و افزایش دید مثبت نسبت به این شهر فراهم می‌شود.

رفع مشکل رشته‌های دانشگاه با تلاش نماینده
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمی می‎گوید: مشکل حذف رشته‌محل‌های تحصیلات تکمیلی این واحد آموزشی با رایزنی و تلاش نماینده مردم گرمی رفع شد.
«یحیی نصرتی» در گفت‌و‌گو با همشهری اظهار می‎کند: ایشان در عقد تفاهم 3 بندی کمیسیون نقش اساسی داشتند و در واقع در شرایط دشوار اختلاف نظر وزارت علوم با دانشگاه آزاد عاملی بسیار مؤثر در حل این مشکل بود.
وی با بیان اینکه نماینده مردم گرمی رایزنی اختصاصی بسیار مؤثری هم درخصوص رشته‌های واحد گرمی با سازمان و وزارت داشت، می‎افزاید: علاوه بر نماینده گرمی، «محمد فیضی» نماینده اردبیل و برخی از مسئولان وزارت علوم و مسئولان دانشگاه آزاد نیز برای رفع مشکل حذف رشته‌ها نه تنها از واحد گرمی بلکه بسیاری از واحدها تلاش ستودنی داشتند.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمی همچنین به تلاش کارکنان واحد گرمی اشاره کرده و اظهار می‌کند: خوشبختانه همه کارکنان، هیأت‌رئیسه و اعضای هیأت علمی به دور از جناح‌بندی سیاسی برای حل مشکلات دانشگاه همت گماشتند و اخلاق علمی را در دانشگاه ترویج دادند.
نصرتی تصریح می‎کند: انتظار می‌رود به منظور جلوگیری از مهاجرت و ایجاد توسعه متوازن در کشور سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در تثبیت رشته‌های موجود و تصویب رشته‌های جدید دست واحد‌های دانشگاهی مناطق محروم و دور از مرکز را بگیرند.

تلاش برای تثبیت جایگاه علمی گرمی
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در این زمینه به همشهری می‎گوید: ما از هر تلاشی برای تثبیت جایگاه علمی شهرستان گرمی و افزایش رشته‌محل‌های واحد‌های دانشگاهی دریغ نخواهیم کرد.
«سیدحمایت میرزاده» اظهار می‎کند: دانشگاه آزاد اسلامی گرمی وزنه سنگینی در جامعه علمی شهرستان است و حذف رشته‌های آن تبعات اجتماعی و سیاسی سنگینی به جامعه علمی وارد خواهد کرد.
وی می‎افزاید: در دیدار با مقامات وزارت علوم و سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی اهمیت دانشگاه آزاد را برای این شهرستان تشریح کردیم و خواستار افزایش رشته شدیم.
نماینده مردم شهرستان گرمی در مجلس شورای اسلامی تصریح می‎کند: اجرای سختگیرانه بخشنامه گسترش رشته در عمل واحدهای کوچک‌تر را کوچک‌تر و واحدهای مراکز استان یا شهرهای بزرگ یا نزدیک به مرکز را بزرگ‌تر کرده است. در این بخشنامه به نیازهای منطقه‌ای و گسترش رشته‌ها بر مبنای اولویت‌های منطقه‌ای توجه چندانی نشده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code