موضوعات
اردبیل

سرعین - مشگین‌شهر؛ جاده‌ای که ساخته نشد

نویسنده:
سال‌هاست بر ساخت راه ارتباطی مستقیم 2 شهرستان مشگین‌شهر و سرعین به عنوان قطب‌های گردشگری استان تأکید می‌شود با این‌ حال، این طرح تاکنون اجرا نشده است.
1396/05/22
  به گزارش مهر، روی نقشه، شهرهای مشگین‌شهر و سرعین در بخش غربی مرکز استان کنار هم واقع شده‌اند. این 2 شهرستان توانسته‌اند در دهه‌های اخیر به قطب‌های گردشگری اردبیل تبدیل شوند در حالی که مسیر ارتباطی مستقیمی بین آنها وجود ندارد و شهروندان باید از اردبیل خود را به یکی از این دو شهرستان برسانند.
سال‌هاست ساخت راهی ۶۰ کیلومتری که می‌تواند ارتباط مستقیم این 2 شهرستان را امکان‌پذیر کند، مطرح شده اما توسعه راه‌های گردشگری به حدی مورد غفلت است که آسفالت‌ریزی مسیری به واقع کوتاه برای ساخت این جاده هنوز به صورت جدی دنبال نمی‌شود. راه ارتباطی سرعین - مشگین‌شهر شامل جاده‌های روستایی و شن و ماسه‌ای است و هنوز این 2 شهرستان همسایه راه ارتباطی آسفالته ندارند.

کمربند سبز برای 2 شهرستان
 مسیر ارتباطی که قرار است با دور زدن کوه سبلان باعث اتصال سرعین به شابیل، لاهرود و مشگین‌شهر شود و حتی مسیر ارتباطی جدیدی از مرکز تا شمال استان بگشاید، با نام کمربند سبز شناخته می‌شود.
فرماندار سرعین معتقد است؛ این شهرستان به برقراری ارتباط با مشگین‌شهر نیاز دارد تا بتوان زمینه تبادل مسافر و گردشگر را فراهم ساخت.
«عاطف ناصری» می‎گوید: توسعه گردشگری منوط به توسعه راه‌هاست و این شهرستان از احداث مسیر ارتباطی با مشگین‌شهر استقبال می‌کند.
وی علت تأخیر یا در واقع ساخته نشدن این جاده را محدودیت‌های اعتباری می‎داند و اضافه می‌کند: امسال اداره کل راه و شهرسازی استان اختصاص اعتبار برای این جاده را در دستور کار دارد.

پروژه، تأمین اعتبار شود
جمع‌بندی اظهارات 2 فرماندار نشان می‌دهد جاده سرعین - مشگین‌شهر در سال‌های گذشته به صورت جدی در برنامه‌های استان دیده نشده است. اما امسال تحرکات محدودی مشاهده می‌شود که منوط به تأمین اعتبار است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان اردبیل در خصوص برنامه این دستگاه اجرایی برای ساخت جاده یاد شده می‎گوید: امسال 5 کیلومتر از ساخت جاده حد واسط سرعین و سردابه به مناقصه گذاشته می‌شود.
«محبوب حیدری» می‎افزاید: از وزارت راه و شهرسازی اختصاص یک میلیارد تومان اعتبار درخواست شده و وزارت نیز قول مساعد تخصیص آن را داده است که اگر محقق شود، پروژه آغاز می‌شود.
وی ادامه می‎دهد: متأسفانه در اجرای راه‌های روستایی و گردشگری با مشکل اساسی مواجهیم و اعتبارات با کمبود همراه است.
در عین حال، نماینده مردم مشگین‌شهر در مجلس شورای اسلامی در زمینه اقدامات برای تسریع ساخت این جاده می‌گوید: به منظور توسعه گردشگری استان ضروری است احداث راه ارتباطی سرعین - مشگین‌شهر تأمین اعتبار شود.
«ولی ملکی» یکی از راهکارهای توسعه را تقویت زیرساخت‌ها به ویژه در حوزه راه می‌داند و اظهار می‌کند: اولین عامل توسعه گردشگری راه ارتباطی است.
وی ادامه می‎دهد: بدون راه ارتباطی گردشگر حتی به یک منطقه سرشار از امکانات سفر نمی‌کند اما در صورت تأمین راه حتی به مناطق صعب‌العبور نیز مسافرت خواهد کرد.
نماینده مردم مشگین‌شهر در مجلس تأکید می‎کند: راه ارتباطی 2 شهرستان گردشگری سرعین و مشگین‌شهر به تبادل مسافر بین 2 شهرستان و جهش قابل‌توجه در گردشگری آنها منجر خواهد شد.
ملکی می‎افزاید: در خصوص اجرای این پروژه با استاندار نیز صحبت‌ شده است اما بخش دولتی به دلیل کمبود اعتبار این پروژه را اجرا نمی‌کند.
وی می‎افزاید: کشور به لحاظ درآمد ملی مشکل دارد و به دلیل پایین بودن تولید ناخالص داخلی، ما با محدودیت‌های درآمدی مواجهیم. با وجود این،‌ مسئولان باید نگاه ویژه‌ای به برخی پروژه‌های توسعه‌ای به دلیل اثرات قابل‌توجه آنها داشته باشند.

مهم‌ترین مانع توسعه گردشگری اردبیل
سرعت کند ساخت محورهای ارتباطی گردشگری در استان در وضعیتی است که به تعبیر معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان، مهم‌ترین مانع توسعه گردشگری اردبیل در بخش زیرساخت‌ها راه است.
«قادر تقی‌زاده» می‎گوید: زمانی که می‌خواهیم بسته گردشگری استان را به تورهای گردشگری معرفی کنیم، مهم‌ترین مشکل از سوی آنها راه عنوان می‌شود.
وی می‎افزاید: به عبارت دیگر، جاذبه‌های گردشگری استان مورد توجه تورهای گردشگری قرار می‌گیرد اما وقتی در خصوص نحوه سفر به اردبیل و وضعیت  راه‌ها در آن سؤال می‌شود، گزینه‌های محدودی را می‌توانیم پیشنهاد کنیم.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان با تأکید بر اینکه در این خصوص نسبت به استان‌های دیگر به مراتب عقب‌تر هستیم، اظهار می‎کند: وقتی روزانه به طور میانگین 2 پرواز از فرودگاه اردبیل انجام می‌شود، نمی‌توانیم پیشنهادهای زیادی در خصوص خطوط هوایی به تورها ارائه کنیم.
تقی‌زاده تأکید می‎کند: نیاز است حداقل پروازهای مرکز استان به تهران افزایش یابد و پروازهای جدیدی در ساعت‌های مرده و فاقد پرواز دایر شود.
وی می‌افزاید: علاوه بر این، نبود خطوط ریلی موجب شده است بیشتر مسافرت‌ها به صورت جاده‌ای انجام شود که برخی مواقع مورد استقبال تورهای گردشگری قرار نمی‌گیرد. در صورتی که زیرساخت‌های راه در استان ارتقا یابد، شاهد جهش قابل‌توجهی در توسعه گردشگری آن خواهیم بود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code