موضوعات
اردبیل

رهاورد فصل بارش برای اردبیل

نویسنده: پوپک قاسمی اردبیل ـ خبرنگار
تأمین نیاز شهروندان، فراهم کردن خدمات رفاهی از جمله تسهیل تردد در معابر و اساسا زیرساخت‌هایی که توسط شهرداری‌ها پایه‌گذاری می‌شود، همه و همه نهایتا به پویایی شهر و آرامش روانی شهروندان منجر می‌شود. معابر یکی از فضاهای مهم شهری‌اند که رفت‌وآمد به صورت مدام در آن جریان دارد، از این رو رسیدگی و نظارت بر کیفیت معابر مسئولیت خطیر و مهمی بر عهده شهرداری است ....
1396/07/19
  تأمین نیاز شهروندان، فراهم کردن خدمات رفاهی از جمله تسهیل تردد در معابر و اساسا زیرساخت‌هایی که توسط شهرداری‌ها پایه‌گذاری می‌شود، همه و همه نهایتا به پویایی شهر و آرامش روانی شهروندان منجر می‌شود. معابر یکی از فضاهای مهم شهری‌اند که رفت‌وآمد به صورت مدام در آن جریان دارد، از این رو رسیدگی و نظارت بر کیفیت معابر مسئولیت خطیر و مهمی بر عهده شهرداری است .
یکی از معضلاتی که هر سال در زمان بارندگی موجب ناخرسندی مردم به ویژه رانندگان اردبیلی می‌شود، آبگرفتگی معابر و خیابان‌های این شهر است. در روزهای گذشته بارش مداوم چند روزه باران باعث آبگرفتگی معابر شد و تردد شهری را در برخی محل‌ها مختل کرد.

شناسایی نقاط مستعد آبگیری
شهردار اردبیل با بیان اینکه آرامش خاطر و رفع دغدغه شهروندان هنگام بارش باران و برف، هدف شهرداری اردبیل است، می‌گوید: با توجه به در پیش بودن فصل بارش و حتی احتمال بارش برف و آبگرفتگی معابر به دلیل ذوب برف، نیروهای شهرداری اردبیل برای رفع انسداد کانیوها و جوی‌های آب و ایجاد تسریع در انتقال آب اقدامات لازم را انجام می‌دهند.
«حمید لطف‌اللهیان» ادامه می‌دهد: شهرداری اردبیل با توجه به فرارسیدن فصل بارش و لزوم مدیریت آب‌های سطحی و کنترل رواناب‌ها با شناسایی نقاط آبگیر که باعث ایجاد اختلال در رفت‌وآمد شهروندان می‌شود، سعی کرده است مشکلات آبگرفتگی برطرف شود.
وی اظهار می‌کند: با شناسایی تمام نقاط حساس مستعد آبگیری در شهر، نقص این نقاط رفع می‌شود. ضمن اینکه هنگام بارش تجهیزات کامل و نیروی کارگری در محل مستقر است و آبگرفتگی را رفع خواهند کرد.
لطف‌اللهیان می‌افزاید: فرسوده بودن و تخریب آبراه‌ها در برخی از خیابان‌های شهر و اشکال در انتقال و هدایت آب‌های سطحی و تجمع آب در این جوی‌ها باعث آلودگی شده است و در زمان بارندگی موجب آبگرفتگی معابر می‌شوند.

رفع 70 درصدی موانع زیرساختی
معاون خدمات شهری شهردار اردبیل نیز درباره اقدامات شهرداری برای رفع مشکل آبگرفتی می‌گوید: گرچه برخی معابر اردبیل مشکل زیرساختی دارند اما با تلاش‌های انجام شده در فصل کاری سال گذشته و در امسال 60 تا 70 درصد مسیرها و معابر شهر اردبیل که دچار آبگرفتگی می‌شدند براساس اولویت، مشکلاتشان رفع شده است.
«شهرام لازمی زارع» در مورد علل آبگرفتگی گسترده معابر اردبیل در پی بارش باران اظهار می‌کند: حجم بالای میزان بارش‌های لحظه‌ای و تند اخیر در اردبیل در 10 سال گذشته بی‌سابقه بوده است که  به گفته وی خوشبختانه با اقدامات انجام شده شاهد مشکل حادی در معابر اردبیل نبودیم.
لازمی زارع ادامه می‌دهد: قبل از شروع بارش برای جلوگیری از آبگرفتگی، کانال‌ها، نهرها و دریچه‌های موجود در شهر لجن‌روبی شدند.
این مسئول می‌افزاید: میدان بسیج تا میدان ارتش واقع در حوزه منطقه 2 شهرداری، راه انزاب، پل سعدی و سه‌راه باکری از جمله معابر مشکل‌دار اردبیل بودند که دیگر شاهد آبگرفتگی در آن‌ها نیستیم.
به گفته لازمی زارع برای جلوگیری از آبگرفتگی معابر هنگام بارش شدید باران باید ساخت کانال‌های آب‌رو با حجمی بیش از کانال‌های فعلی شهر اردبیل در دستور کار شهرداری قرار گیرد.

دلایل آبگرفتگی‌های روزهای اخیر
معاون خدمات شهری شهردار اظهار می‌کند: هنگام بارش زیاد باران نیروهای خدمات شهری برای هدایت آب‌های ناشی از بارندگی‌ها به صورت شبانه‌روزی کار می‌کنند.
لازمی زارع ادامه می‌دهد: در روزهای اخیر شهروندان در مورد آبگرفتگی منطقه آهن‌فروشان گلایه‌هایی داشتند. در منطقه 2 شهرداری اردبیل آبگرفتگی فقط داخل بازار آهن‌فروشان اتفاق افتاده بود. مسئولیت این مکان با هیأت‌مدیره بازار است و شهرداری مسئولیتی در قبال آن محل ندارد. با این حال برای آسایش کسبه شهرداری اطراف این بازار را از لجن پاک کرده و آب‌های جمع‌شده را نیز تخلیه کرده است.
وی می‌افزاید: آبگرفتگی شهرک نیایش نیز به دلیل نیمه‌کاره ماندن جدول‌های این شهرک اتفاق افتاد. این شهرک تا به امروز از سوی مسکن و شهرسازی به شهرداری اردبیل تحویل داده نشده است، به همین دلیل شهردرای امکان خدمات‌رسانی به شهروندان ساکن این شهرک را ندارد.  معاون خدمات شهری شهردار ادامه می‌دهد: در خاتم‌النبیین نیز وجود مانع در آب‌رو موجب آبگرفتگی شده بود که با رفع مانع مشکل آبگرفتگی برطرف شد. از شهروندان می‌خواهیم از ریختن زباله در آب‌روها خودداری کنند، زیرا این مسأله هنگام بارندگی باعث گرفتگی کانال‌ها می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code