موضوعات
اردبیل

ردپای بیت‌المال در زندگی شخصی

نویسنده:
استفاده شخصی از خودروهای دولتی در استان و بی‌تفاوتی نسبت به بیت‌المال موضوع تازه‌ای نیست و هر بار داستانی درباره آن نقل محافل می‌شود. ...
1396/07/18
استفاده شخصی از خودروهای دولتی در استان و بی‌تفاوتی نسبت به بیت‌المال موضوع تازه‌ای نیست و هر بار داستانی درباره آن نقل محافل می‌شود. در طول سال‌های گذشته، مسئولان ارشد استان بارها بر ممنوعیت استفاده از خودروهای دولتی تاكید كرده‌اند اما همچنان این قانون‌شکنی در میان برخی از مسئولان و فعالان در اداره‌ها ادامه دارد.  شهرستان گرمی نیز از این مساله مستثنی نیست. برخی از روسای دستگاه‌ها یا فعالان در اداره‌های دولتی بدون در نظر گرفتن نگاه عمومی به این موضوع به استفاده از خودروهای دولتی برای انجام کارهای شخصی و حتی گردش‌های خارج از شهرستان با خانواده‌شان اقدام می‌کنند.  نصّ صریح قانون بر ممنوعیت استفاده شخصی از خودروهای دولتی چنان شفاف است که جای هیچ توضیح اضافی نگذاشته است. از این رو لازم است که همه به افکار عمومی احترام بگذارند و از قانون‌شکنی و استفاده شخصی از خودروهای دولتی خودداری کنند.

بدبینی مردم به دستگاه‌های دولتی
یکی از شهروندان اهل گرمی به همشهری می‎گوید: وقتی برخی از خودروهای دولتی برای موارد شخصی استفاده می‎كنند، مردم به آنان و دستگاه‌های دولتی بدبین و همچنین به قانون‌شکنی تشویق می‌شوند.
«امین سلمانی» می‎افزاید: دستگاه‌های دولتی مجری قانون هستند و باید در رعایت قانون پیشتاز باشند تا به الگوی مردم تبدیل شوند. اما بعضی مسئولان این موضوع را رعایت نمی‌کنند و این كارشان رفته‌رفته به موضوعی کاملا طبیعی تبدیل شده است.

شكسته شدن قبح قانون‌شكنی
دادستان عمومی و انقلاب گرمی مغان می‎گوید: قبح استفاده شخصی از اتومبیل‌های دولتی شکسته شده و این مساله مصداق بارز تخلف از سوی مسئولان دستگاه‌ها یا فعالان اداری است که با خودروهای دولتی سروکار دارند.
«محمد حاجی‌آقا نیامیری» در گفت‌وگو با همشهری اظهار می‎كند: این روزها گزارش‌های زیادی مبنی بر استفاده شخصی از خودروهای دولتی به وسیله مسئولان فعالان در دستگاه‌های دولتی دیده و شنیده می‌شود که لازم است بر آن نظارت شود.  وی با بیان اینکه رخ دادن این موارد از سوی مسئولان قبیح‌تر است و آنان  باید پیشتاز و الگوی رعایت قانون باشند، می‎افزاید: ممنوعیت استفاده شخصی از خودروهای دولتی در آیین‌نامه چگونگی استفاده از خودروی دولتی و بخشنامه‌های ابلاغی از سوی دولت به صراحت اعلام شده و شایسته نیست ادارات دولتی در نگاه مردم زیر سوال بروند.
دادستان گرمی بر برخورد با هرگونه استفاده شخصی از بیت‌المال تأکید می‌کند و می‌افزاید: به آن دسته از مسئولانی که نسبت به بیت‌المال بی‌تفاوت هستند تذکر داده می‌شود با هرگونه تخلف و خروج از دایره قانون بدون اغماض برخورد می‌شود و اجازه استفاده از بیت‌المال داده نخواهد شد.

برخورد با مسئولانی که رعایت نمی‌کنند
فرماندار گرمی مغان می‎گوید: با هرگونه استفاده شخصی از خودروهای دولتی خارج از ضوابط و مقررات تعیین شده در بخشنامه ابلاغی نهاد ریاست‌جمهوری توسط مسئولان در گرمی برخورد خواهد شد.
«ابراهیم امامی» در گفت‌وگو با همشهری اظهار می‌كند: با هماهنگی‌های به عمل آمده، پلیس راهنمایی و رانندگی و پلیس راه جلوی تردد خودروهایی را که پلاک دولتی دارند، می‌گیرند و اگر مدیر یا مسئولی که سوار بر آن خودروهاست برگ ماموریت نداشته باشد، فرد مورد نظر را به مراجع ذی‌صلاح معرفی خواهند كرد.
وی با بیان اینکه نباید با شکستن قانون بی‌اعتمادی در مردم ایجاد شود، می‎افزاید: بیشتر مسئولان دستگاه‌ها خودروی شخصی دارند با این حال گاه دیده می‌شود بعضی از آنان برای امور شخصی‌شان از خودروی دولتی استفاده می‌کنند که شایسته یک مسئول در نظام جمهوری اسلامی نیست.
مقام عالی دولت در گرمی مغان ادامه می‎دهد: همه مسئولان دستگاه‌ها بر نحوه استفاده از خودروهای تحت خدمت آگاه هستند. استفاده خارج از این حوزه تعیین شده صراحتا نقض قانون است و ضمن برخورد با مسئولان خاطی، به تنویر افکار عمومی نیز اقدام خواهد شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code