موضوعات
اردبیل

راه و آب؛ دغدغه عشایر گرمی

نویسنده: علی قاسمیان مغان - خبرنگار
عشایر اردبیل با نزدیک به ۱۳ هزار خانوار در مناطق مختلف استان حضوری فعال دارند و نقش مهمی در تولید محصولات دامی و صنایع دستی ایفا می‌کنند. ...
1396/06/22
 عشایر اردبیل با نزدیک به ۱۳ هزار خانوار در مناطق مختلف استان حضوری فعال دارند و نقش مهمی در تولید محصولات دامی و صنایع دستی ایفا می‌کنند. در این میان، دشت مغان به عنوان یکی از مناطقی که عشایر از طوایف مختلف به خصوص شاهسون‌ها را در خود جای داده، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.  جامعه عشایری با وجود دغدغه‌های بسیاری که دارد، یکی از منابع اصلی تولید فراورده‌های لبنی و گوشتی به صورت ارگانیک است که بازار هدف گسترده‌ای نیز دارد. اما در کنار این ظرفیت‌ها و قابلیت‌های عشایر منطقه، مشکلاتی همچون نبود آب آشامیدنی پایدار و راه ارتباطی مناسب باعث نگرانی جامعه عشایری بابت آینده‌اش شده است.
پایین بودن سطح بهداشت و درمان، وضعیت نامناسب راه‌های عشایری، نبود صنایع تبدیلی در حوزه‌های عشایر‌نشین، پایین بودن شاخص‌های رفاهی جمعیت عشایری، دور ماندن عشایر از تسهیلات بانکی، صادر شدن محصولات لبنیاتی و گوشتی به خارج از استان و کم برگزار شدن جشنواره‌های بین‌المللی عشایری در منطقه از دغدغه‌های عشایر مغان است که باید مورد توجه قرار گیرد.

روند رو به پیری جمعیت عشایری مغان
یکی از عشایر گرمی می‎گوید: با یک بررسی اجمالی می‌توان دریافت جامعه عشایری منطقه به علت نبود زیرساخت‌های لازم رو به پیری رفته است چون جوان‌ها از این دیار کوچ می‌کنند.
«کریم قدیرپور» در گفت‌وگو با هشمهری اظهار می‎كند: جامعه عشایری به دور از هیاهو و جنجال‌های شهرنشینی با روش سنتی زندگی می‌کند، اما برای این زندگی برخی زیرساخت‌ها همچون آب، برق و راه مناسب لازم است.
وی تصریح می‎كند: متأسفانه در فصل‌های سرد با مشکل رفت و آمد و در فصول گرم با مشکل کمبود شدید آب آشامیدنی و حتی آب بهداشتی مواجهیم و انتظار ما از دستگاه‌های مرتبط توجه اساسی به این مشکلات و رفع آنهاست.
این عشایر اهل گرمی به مشکلات آنتن‌دهی موبایل در نقاط مختلف شهرستان اشاره کرده و می‎گوید: یکی دیگر از مشکلات اساسی ما آنتن‌دهی موبایل در ییلاقات و قشلاقات عشایری است که در زمان‌های خاص بسیار حائز اهمیت است.
وی اضافه می‌كند: وقتی مشکل درمانی یا شرایط بحرانی برای یک فرد یا جامعه عشایری پیش می‌آید، با کدام آنتن اپراتور باید برای درخواست کمک تماس گرفت؟! به خاطر اهمیت این موضوع مسئولان باید اقدامی انجام دهند.

خدمت به عشایر وظیفه همه دستگاه‌هاست
فرماندار گرمی در این زمینه به همشهری می‎گوید: جامعه عشایری در عرصه‌های مختلف خود را به اثبات رسانده‌اند و خدمت به آنها وظیفه همه دستگاه‌های اجرایی و دولتی است.
«ابراهیم امامی» می‎افزاید: بیمه اجتماعی و درمانی یک ضرورت برای جامعه عشایری است که باید مورد توجه عشایر و دستگاه‌های دخیل همچون تأمین اجتماعی و امور عشایری باشد.
وی از توزیع ۶۴ دستگاه پنل خورشیدی میان عشایر گرمی تا به حال خبر داده و اظهار می‌كند: این حرکت خوبی است که اداره برق و امور عشایری برای استفاده از انرژی‌های نو و کاهش هزینه‌های زائد برای دولت انجام داده است و باید به توسعه آن میان همه عشایرها اقدام شود.
مقام عالی دولت در گرمی مغان ادامه می‌دهد: انتظار می‌رود شبکه دامپزشکی با حضور در کنار عشایر و ارسال اکیپ‌های خود به نقاط مختلف شهرستان که عشایر در آنها سکنی می‌گزینند، در جهت ارائه خدمات رایگان به این قشر زحمتکش گام بردارند.

تولید سالانه 1500 تن گوشت قرمز
رئیس اداره امور عشایری گرمی مغان می‎گوید: عشایر این شهرستان سالانه 1500 تن گوشت قرمز و 4350 تن شیر ارگانیک تولید و روانه بازار می‌‌کنند.
«نقی حبیبی» در گفت‌وگو با همشهری اظهار می‎كند: عشایر گرمی مغان 1541 خانوار دارد که ۸۳ قشلاق و ۱۸ طایفه را تشکیل می‌دهند و در نقاط مختلف شهرستان سکنی گزیده‌اند.
رئیس امور عشایری گرمی مغان از توزیع ۱۵۰ تن آرد بین عشایر در سال جاری تاکنون خبر داده و می‎افزاید: همچنین، با کمک دفتر نماینده شهرستان و فرمانداری، ۵۰ نفر از عشایر گرمی مغان برای دریافت تسهیلات تکمیل پرونده و به بانک‌های عامل معرفی شدند.
وی از استقرار اکیپ‌های سیار و ثابت این اداره در زمان کوچ بهاره در مسیر عبوری عشایران خبر داده و می‎گوید: این اداره براساس وظیفه خود به تهیه و توزیع سبوس دانه‌دار و سایر ملزومات مورد نیاز بین عشایر متقاضی اقدام می‌کند.

آب آشامیدنی برای عشایر
رئیس امور عشایری گرمی مغان به مشکلات موجود در جامعه عشایری در حوزه تأمین آب آشامیدنی اشاره کرده و می‌افزاید: ۴۰ قشلاق عشایری شهرستان گرمی مغان به هیچ وجه منابع آبی ندارند و با ۲ تانکر سیار به آبرسانی آنها اقدام می‌شود.
حبیبی رفع مشکلات و دغدغه‌های عشایر را منوط به همکاری همه دستگاه‌های اجرایی دانسته و می‌گوید: امور عشایری با اعتبار ناچیز خود و به‌تنهایی نمی‌تواند دغدغه‌های این قشر زحمتکش را که در حوزه آب و راه مشکلات اساسی دارند، حل کند و از این رو نیازمند همکاری دستگاه‌ها هستیم.
جمعیت عشایر با بی‌توجهی‌هایی که در طول سالیان گذشته بوده، رو به کاهش و پیری است و در آینده‌ای نه‌چندان دور چیزی به نام عشایر در منطقه دیده نخواهد شد. ادامه این رویه به بخش عظیم تولید ارگانیک محصولات لبنی و گوشتی ضربه می‌زند که در این زمینه لازم است راهکار اساسی اتخاذ شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code