موضوعات
اردبیل

دغدغه گندمکاران استان برای «فروش تضمینی»

نویسنده: علی قاسمیان مغان – خبرنگار
با گذشت بیش از ۴۰ روز از خرید تضمینی گندم در استان، گندمکاران مناطق شمالی استان به علت تعلل در پرداخت معوقات بهای گندم، همچنان در انتظارند. مهم‌ترین موضوعی که باعث گله‌مندی کشاورزان در ‌این زمینه شده است، مشکلات بسیار در هنگام تحویل محصول در مراکز خرید و تأخیر دریافت بهای محصول خود از سوی دولت است....
1396/05/16
با گذشت بیش از ۴۰ روز از خرید تضمینی گندم در استان، گندمکاران مناطق شمالی استان به علت تعلل در پرداخت معوقات بهای گندم، همچنان در انتظارند. مهم‌ترین موضوعی که باعث گله‌مندی کشاورزان در ‌این زمینه شده است، مشکلات بسیار در هنگام تحویل محصول در مراکز خرید و تأخیر دریافت بهای محصول خود از سوی دولت است.
با وجود ‌اینکه دولت در افزایش قیمت گندم و ‌ایجاد فضای درآمد مناسب برای کشاورزان اقدام خوبی انجام داده است، اما دریافت دیرهنگام پول خرید تضمینی برای گندمی که بعد از یک سال تلاش کشاورزان حاصل شده نارضایتی کشاورزان را به دنبال دارد.
استان و به خصوص دشت مغان به دلیل ‌اینکه امورات مردم به طور مستقیم با کشاورزی در ارتباط است، باید در ‌این حوزه قوانین لازم‌الاجرایی داشته باشد. انتظار‌ این است مجمع نمایندگان استان در مقابل تکرار تراژدی تلخ تأخیر مطالبات کشاورزان واکنش نشان دهند و دولت را به پرداخت در سریع‌ترین زمان مکلف کنند.

پرداخت 500 میلیارد ریال از مطالبات کشاورزان
تاکنون بیش از نیمی از پول گندمکاران پرداخت شده است هرچند باقی کشاورزان شمال استان همچنان در انتظارند، فرماندار پارس‌آباد مغان می‎گوید: بیش از 500 میلیارد ریال در طول یک ماه اخیر به حساب کشاورزان گندمکار ‌این شهرستان واریز شده است.
«اکبر صمدی» در گفت‌وگو با همشهری اظهار می‎کند: کار برداشت محصول استراتژیک گندم و خرید تضمینی گندم مازاد بر نیاز کشاورزان پارس‌آباد در سال زراعی جاری از روز ۲۵ خرداد در 12 مرکز خرید، بدون مشکل و محدودیت انجام شد.  وی با بیان ‌اینکه بیش از 55 درصد از مطالبات گندمکاران مغانی پرداخت شده است، می‎افزاید: مابقی طلب کشاورزان گندمکار ‌این شهرستان براساس زمان تحویل به مراکز خرید تضمینی، دست‌کم تا ۲ هفته‌ آینده در ۲ نوبت و در روزهای چهارشنبه پرداخت خواهد شد.
مقام عالی دولت در پارس‌آباد اظهار می‎کند: 70 میلیارد ریال از هزینه خرید تضمینی کلزا در ‌این شهرستان پرداخت شده و ‌این مبالغ به طور کامل به حساب کلزاکاران پارس‌آبادی واریز شده است.

انتقاد امام جمعه و پاسخ مسئول
کوتاهی و تعلل در پرداخت مطالبات و حق‌الزحمه کشاورزان گندمکار مغانی به حدی رسیده که امام‌جمعه پارس‌آباد به سهل‌انگاری در پرداخت بهای گندمکاران اشاره کرده و خواستار پرداخت به موقع مطالبات شده است.
حجت‌الاسلام «سیدسعید رشادی» می‎افزاید: ما مردم پارس‌آباد مغان به پرداخت نشدن بهای گندمکاران شهرستان معترضیم و از مسئولان شهرستانی و استانی تقاضا داریم هرچه سریع‌تر مطالبات گندمکاران را پرداخت کنند.
در مقابل مدیر کل اداره غله و بازرگانی استان از فعالیت ۵۶ مرکز خرید گندم، ۱۶ مرکز خرید جو و ۱۴ مرکز خرید کلزا در استان خبر داده و می‎گوید: هیچ مشکلی در روند خرید گندم از کشاورزان وجود ندارد.
«علی نوبخت» در گفت‌وگو با همشهری اظهار می‎کند: سطح زیر کشت گندم در استان 250 هزار هکتار، جو 110 هزار هکتار و کلزا 2700 هکتار است و پیش‌بینی می‌شود از ‌این سطح زیر کشت 300 هزار تن گندم، 100 هزار تن جو و 4 هزار تن کلزا از کشاورزان خریداری شود.
وی با بیان ‌اینکه پرداخت بهای محصول گندم از حوزه اختیارات ‌این اداره خارج است، می‎افزاید: پرداخت مطالبات کشاورزان گندمکار یک موضوع کشوری است، اما همه مصر هستیم که‌این کار هرچه زودتر به طور کامل انجام شود.

گلایه کشاورزان
یکی از کشاورزان اهل دشت مغان در ‌این باره به همشهری می‎گوید: دیرکرد دولت در پرداخت مطالبات کشاورزان مغانی که نسبت‌به سایر استان‌ها دیرتر پرداخت شد، باعث گله و نبود اعتماد در خرید تضمینی گندم شده است.
«حمید صباح‌نژاد» با بیان ‌اینکه پرداخت مطالبات در نقاط مختلف استان و کشور متفاوت است، می‎افزاید: طبق گفته‌ها مسئولان ادعا می‌کنند براساس زمان‌بندی تحویل بهای محصول به مرور و به نوبت شهرها پرداخت می‌شود حال آنکه‌ این موضوع درست نیست.
این کشاورز مغانی تصریح می‎کند: کشاورزان مغانی باید برای کشت مجدد در مهرماه، بذر گندم و کود را خریداری کنند، اما پرداخت نشدن مطالبات کشاورزان یعنی نبود توانایی خرید بذر و کود و ناتوانی در کشت به موقع از سوی کشاورز. در نتیجه هم کشاورز متحمل ضرری غیرقابل جبران می‌شود و هم تولید سال‌ آینده به شدت کاهش می‌یابد.
صباح‌نژاد اضافه می‎کند: برخلاف گفته‌ها که تاکنون نصف مطالبات اولیه را داده‌اند، اما کشاورزانی هم هستند که هنوز نصف همان مطالبات را دریافت نکرده‌اند و اگر قرار باشد باقی را دیرتر از این دریافت کنند، مشکلشان در کشت سال‌ آینده چند برابر خواهد شد.
وی می‎افزاید: اغلب کشاورزان وام‌های بانکی دارند که در صورت تأخیر در پرداخت آنها هر روز به میزان مبلغ قسط، جریمه دیرکرد اضافه می‌شود در حالی که پول آنها دست دولت است و مشخص نیست بعد از چند ماه پرداخت می‌شود.
داستان تکراری تأخیر در پرداخت مطالبات کشاورزان باعث شده است ‌این قشر زحمتکش که در خط مقدم تولید قرار دارد، برای کاشت محصولات مهم همچون گندم در سال‌های‌ آینده بی‌رغبت باشد. خودکفایی و رونق در محصولات کشاورزی کاملا وابسته به تصمیم دولت است و رونق اقتصاد کشور نیز به افزایش تولید و ‌ایجاد بستر سرمایه‌گذاری مولد مخصوصا در حوزه کشاورزی است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code