موضوعات
اردبیل

درخشش هنرمند صاحب سبک نمینی در کشور

نویسنده: پوپک قاسمی اردبیل- خبرنگار همشهری
«زهرا رسول زاده نمین» بنیان گذار و موسس خانه هنر آتین و مدیر نگارخانه زرنا در تهران است....
1394/05/17
«زهرا رسول زاده نمین» بنیان گذار و موسس خانه هنر آتین و مدیر نگارخانه زرنا در تهران است. وی در رشته‌های مجسمه سازی سفالگری، نقش برجسته، تاپستری، طراحی و پتینه کاری فعالیت و تدریس می‌کند و با سابقه 21 سال تدریس در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، سازمان صنایع دستی، موسسه دانشگاهی رسام هنر، میراث فرهنگی و فرهنگسرای کاشان، کاخ موزه سعدآباد، مجموعه فرهنگی هنری باهنر از جمله هنرمندان صاحب سبک در ایران است.
این بانوی هنرمند با وجود اسکان در پایتخت به علت اصالت نمینی و تعصب به وطن کارهای قابل تقدیری برای شهرستان نمین انجام داده است که دبیری «نخستین جشنواره عکس طبیعت نمین» و طراحی «نخستین المان روستایی در استان» برای روستای نوجه ده نمین از آن جمله است.
  • به سراغ این بانوی هنرمند رفتیم تا با فعالیت‌های وی بیشتر آشنا شویم.
در کشور شما را به عنوان هنرمند صاحب سبک «تاپستری» و پتینه می‌شناسند، در خصوص این هنر توضیح دهید.
«تاپستری» یک هنر خلاقانه است که هنرمند به سلیقه خود یک بافت تجسمی از زیر مجموعه هنر الیاف ارائه می‌کند که در عین سادگی پررمز و راز و درونگراست. تاپستری بدون این‌که شناخته شده باشد انجام می‌شود. به عنوان مثال عشایر اردبیل از لباس‌های مندرس یک زیرانداز درست می‌کنند این یک نوع تاپستری است.
این هنر در طول تاریخ در اقوام‌های مختلف در سراسر دنیا مشاهده شده است مثلا نخستین بافته‌های تاپستری مربوط به قبطی‌های مصر باستان است. تصاویری از کتاب یوحنا نشان می‌دهد که فرانسویان با تاپستری آشنا بوده‌اند. سرخ‌پوستان قاره آمریکا نیز تاپستری را می‌شناخته‌اند. پتو‌ها، پرده‌ها و روانداز‌های سرخ‌پوستان گواه این مدعاست. اگر به‌طور گسترده‌تر به همه اقوام و تمدن‌های بشری نگاهی بیندازیم نشانه‌های بسیاری از هنر تاپستری را خواهیم دید. ایرانیان نیز از دیرباز با این هنر آشنایی داشته‌اند. کشف قالی پازیریک که نخستین دستبافته روی زمین است جایی برای تردید باقی نمی‌گذارد اما این کلمه معادل فارسی در حال حاضر ندارد هر چند این هنر در ایران مشاهده می‌شود.پتینه هم یعنی با استفاده از چند رنگ، ماهیت یک شی را عوض کنیم. کلمه پتینه در فرهنگ لغت به معنای زنگار مس و آهن است که وقتی اینها زنگ می‌زنند ترکیب رنگی خاصی به جود می‌آید. در شکل مدرن با استفاده از انواع رنگ‌ها نقوشی روی سطوح مختلف که می‌تواند ظرف، دیوار یا سطح خاصی باشد می‌کشندکه به آن پتینه کاری می‌گویند.
  • در خصوص اثرهای هنری اخیر خود بگویید؟
یک اثر هنری برای سفارت ژاپن در تهران ساخته‌ام که روی دیوار آن سفارتخانه نصب شده است و اخیرا چند مجسمه به صورت سفارشی طراحی کرده و ساخته ام.
  • اولین المان روستایی استان در یکی از روستاهای نمین توسط شما طراحی و اجرا شده است، انگیزه خود را از این کار بگویید و راجع به این المان بیشتر توضیح دهید.
اولین المان روستایی استان که در روستای تاریخی «نوجه ده» از توابع شهرستان نمین ساخته ام به پیشنهاد و همت «علی حقی نوجه ده» و همکاری دیگر دوستان بود که در میدان ورودی آن روستا نصب شده است.
این اثر هنری از جنس سفال سنگ نبشته است که بر روی آن پتینه کاری انجام گرفته و نقش زنان روستایی در این المان چشم گیرتر است؛ بانویی در حال گلیم بافی و بانویی دیگر درحال آب آوردن از رودخانه قره سو در نزدیکی پل تاریخی آن محل است و نمادهایی از کوه سبلان، کشاورزی و دامداری روستاییان نیز در این المان گنجانده شده است. این اثر هنری در ایام دهه فجر سال گذشته طی مراسمی با حضور مسئولان استانی و شهرستانی و اهالی روستای نوجه ده نمین رونمایی شد.
همچنان به استان اردبیل و شهرستان نمین دلبستگی دارید ؟ از این دلبستگی و همکاری مسئولان شهرستان نمین بگویید.
  • قبلا برای ساخت المان هنری در شهر نمین از طرف دوستان رایزنی‌هایی انجام شده بود و حتی بنده در این ارتباط در مهرماه سال 92 با شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر نمین جلسه ای در نمین برگزار کردیم که در مجموع علی رغم میل باطنی بنده برای ساخت المان هنری در نمین، متأسفانه حاصلی در بر نداشت. بنده بسیار علاقه‌مندم در نمین، شهر اجدادیم یک کار خلاقانه، فاخر و ماندگار انجام بدهم، البته نمی‌دانم که به این آرزوی دیرینه خود می‌رسم و یا نه؟!
این پروژه هنری نیازمند همکاری و حمایت مسئولان و ارگان‌های دولتی شهرستان نمین ازجمله فرمانداری، شهرداری، اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و همچنین علاقه مندی خود اهالی فرهنگ پرور و هنردوست نمینی برای انجام این کار است.
  • در شهرهای دیگر نیز طراحی و ساخت المان اجرا کرده اید؟
 بارها از من برای خلق آثار هنری در شهرهای مختلف ایران درخواست شده است و هم اکنون نیز برخی از کارهایم در شهر کاشان و تهران نصب شده و در معرض دید عموم است. خوشبختانه شهرداری کاشان سرمایه گذاری مطلوبی در بخش هنر و زیباسازی شهر و جذب توریست انجام داده و در این زمینه هدف دار پیش رفته است و فکر می‌کنم به خاطر همین تلاش هدف دار در این سال‌ها نیز گردشگران زیادی را به خود جذب کرده و الگوی مناسبی برای دیگر شهرهاست.
  • شما به عنوان دبیر «نخستین جشنواره عکس طبیعت نمین» در سال 92،نظرتان را در خصوص برگزاری این جشنواره بگویید. چه شد که به فکر برپایی جشنواره افتادید؟
معرفی این جلوه‌های زیبا از طبیعت زیبای نمین انگیزه اصلی برپایی نمایشگاه بود.
ما در جشنواره عکس طبیعت نمین در مجموع 2 نمایشگاه داشتیم. نمایشگاه اول در شهریورسال 92 در نگارخانه زرنا در پایتخت برگزار شد که شاهد استقبال گسترده همشهریان و مسئولان استان بودیم. با دیدن این استقبال حتی ما چند روزی برگزاری  این نمایشگاه را در تهران تمدید کردیم.
نمایشگاه دوم را نیز در اوسط مهرماه همان سال در نگارخانه خطایی واقع در بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی برپا کردیم که خوشبختانه در آنجا نیز استقبال از نمایشگاه بسیار عالی و چشمگیر بود.
  • چرا طبیعت نمین را انتخاب کردید برای این جشنواره؟
ما برای این فستیوال فرهنگی و هنری عنوان «طبیعت نمین» را انتخاب کردیم تا هنرمندان دستشان باز باشد، خوشبختانه خصوصیت اخلاقی که نمینی‌ها و اردبیلی‌ها دارند این است که با طبیعت زندگی می‌کنند. می‌روند در طبیعت تفریح و گردش می‌کنند در طبیعت پیاده روی و ورزش می‌کنند؛ از دریچه لنزدوربین‌هایشان توانستند مناظر خاصی طبیعت نمین را و به «نخستین جشنواره عکس طبیعت نمین» ارسال کنند.
  • از نتیجه کار راضی بودید؟
به نظرم در مجموع حرکت خوبی بود که برای اولین بار توسط جوانان شهرستان نمین پیام خدادادی، ابراهیم ابراهیمی سقزچی و علی حقی نوجه ده انجام شد. یک عده هنرمند که در خلوت خودشان و یا در منازلشان کار و فعالیت هنری می‌کنند در یک یک نمایشگاه گروهی گرد هم آمدند که در نهایت این نمایشگاه گروهی و گرد هم آمدن باعث شد که یک همبستگی بین هنرمندان ایجاد شود و آدم‌ها را به هم وصل شوند. وقتی صحبت از هنر و عکاسی می‌شود باعث می‌شود بقیه هنرمندهای نمینی که در تهران یا شهرستان‌های دیگر هستند جزو این گروه شوند و هماهنگی و وفاق ایجاد شود. ما به این بهانه تعدادی  از هنرمندان را با هدف مشخص و تبلیغ و تبلور «زیبایی‌های طبیعت شگفت انگیز نمین» گرد هم جمع کردیم .
  • آیا کتاب چاپ شده ای هم دارید؟
بله، چند کتاب دارم. یکی «هنر پتینه کاری» که چاپ اول آن تمام شده است و در بازار نیست و مجموعه کامل تر آن «اسرار و رموز پتینه» را به چاپ رسانده ام و کتاب دیگرم «تاپستری» است که هر 2 این کتاب‌ها در کتابخانه ملی ثبت شده است و در حال حاضر به عنوان کتاب مرجع در کشور شناخته می‌شوند چون اولین کتاب در این حوزه از هنرهاست که  به چاپ رسیده است. کتاب سوم من در مورد 39 تکنیک پتینه یا نقاشی روی دیوار است که در حال چاپ است و کتاب دیگری هم راجع به تکنیک‌های سفالگری در حال تالیف دارم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code