موضوعات
اردبیل

جابه‌جایی 6 میلیون و 300 هزار مرسوله پستی در استان

نویسنده:
مدیرکل پست استان از جابه‌جایی 6 میلیون و 300 هزار مرسوله از 17 مهرماه سال گذشته تا 17 مهرماه امسال خبر داد.
1396/07/18
به گزارش ایرنا «علی امدادی»  به مناسبت روز جهانی پست در گفت‌وگو با خبرنگاران تصریح کرد: از این تعداد 3 میلیون و 300 هزار مرسوله پستی از استان جمع‌آوری و به خارج از آن صادر و 3 میلیون مرسوله وارد و در نقاط مختلف استان توزیع شده است.
وی از فعالیت 400 واحد و نقطه پستی در استان خبر داد و اظهار کرد: 320 دفتر آی‌سی‌تی در روستاها، 40 دفتر نمایندگی پستی، 26 دفتر پیشخوان دولت، 10 اداره پست شهرستان‌های استان و 4 دفتر پستی دولتی از جمله آنهاست.
وی با بیان اینکه در تقویم جهانی روز 17 مهرماه که مصادف با نهم اکتبر سال میلادی است به عنوان روز جهانی پست نامگذاری شده است، اضافه کرد: هم‌اکنون بیش از 170 کشور جهان عضو اتحادیه جهانی پست هستند و ایران بیست و نهمین کشور در دنیاست که در سال 1256 هجری شمسی عضو این اتحادیه کهن شده است.
وی شعار امسال روز جهانی پست را «پست هوشمند در خدمت مردم، رقابت، تحول و تکامل» عنوان کرد و ادامه داد: اداره کل پست در همه جای استان حضور دارد و ارتباط خود را با مردم برای ارائه خدمات مطلوب به آنها با شعار سرعت، دقت و ایمنی حفظ کرده است.
وی ادامه داد: با اینکه با گسترش فضای مجازی نامه‌های ارسالی کاهش یافته، خرید اینترنتی رشد داشته اشت و شاهد افزایش بسته‌های پستی ارسالی هستیم و تلاش می‌کنیم زیرساخت‌های لازم برای توزیع بسته‌های پستی را در استان فراهم کنیم.
امدادی با اشاره به اینکه حجم خرید مردم به صورت اینترنتی در حال افزایش است، گفت: روزانه به طور میانگین 500 بسته پستی ارسالی در استان توسط پست توزیع می‌شود و بسته‌های ارسالی از استان به نقاط مختلف نیز حدود 150 بسته است.

ساماندهی نشانی ایرانیان
مدیرکل پست استان از اجرای طرح ساماندهی و یکسان‌سازی نشانی ایرانیان (GNF) در سال 96 خبر داد و افزود: در این طرح که جزو برنامه‌های مصوب ستاد اقتصاد مقاومتی است و کدینگ محلی محسوب می‌شود، با استفاده از نقشه‌های پازل‌بندی و بر اساس طول و عرض جغرافیایی نقاط به هر زمین یک کد پستی اختصاص می‌یابد.
وی با اشاره به اینکه این طرح امسال در شهرهای اردبیل، مشگین‌شهر و نمین در استان اجرا خواهد شد، اظهار کرد: کد پستی اختصاصی در این طرح در واقع هویت مکانی زمین مورد نظر را نشان می‌دهد که منحصر به فرد است.
امدادی اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود با اجرای این طرح در استان 374 هزار مکان شهری، 26 هزار مکان روستایی و 345 هزار کد پستی بهنگام‌سازی می‌شود.

اجرای طرح سیماک
مدیرکل پست استان اضافه کرد: همچنین یکی از اولویت‌های پست اجرای طرح سیماک «سامانه یکپارچه مدیریت املاک کشور» با هدف جلوگیری از زمین‌خواری و مشکلات به وجود آمده در این حوزه است.
وی ادامه داد: طرح سیماک هم به عنوان یکی از پروژه‌های ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با هدف برطرف کردن مشکلات استعلامات اماکن، املاک و با همکاری دستگاه‌‌های ذی‌ربط استان اجرا می‌شود.
امدادی با بیان اینکه سالانه حدود 65 میلیون استعلام از دستگاه‌های اجرایی در کشور در ارتباط با نقل و اننقال املاک گرفته می‌شود، به دستاوردهای اجرای پروژه سیماک پرداخت و گفت: تسهیل دریافت خدمات استعلام ملکی، روان شدن نظارت دستگاه‌های اجرایی و کاهش مراجعات مردم به سازمان‌ها، کاهش زمان پاسخگویی به استعلامات شهروندان و روستاییان، کاهش سرگردانی و معطلی ارباب‌رجوع در فرایند استعلام و پاسخ آن، تبادل اینترنتی اطلاعات به جای تبادل دستی و از بین بردن مکاتبات فیزیکی به ‌خاطر کاغذی بودن آن از جمله مزایای اجرای این طرح است.
مدیرکل پست استان از بین بردن امکان جعل اسناد، کاهش زمان و شفافیت‌سازی مکاتبات و از بین بردن گلوگاه‌‌های معطلی پرونده‌ها، فساد اداری و زمین‌‌خواری را از دیگر مزیت‌های اجرای طرح سیماک عنوان کرد.
وی با بیان اینکه 28 دستگاه اجرایی در ارتباط با نقل و انتقال املاک در کشور درگیر کار هستند، افزود: در طرح سیماک به هر مکان یک کد یکتا 11 رقمی اختصاص می‌یابد که مردم می‌توانند بدون مراجعه حضوری و به صورت الکترونیکی از خدماتی مانند درخواست صدور پروانه ساخت و پرداخت عوارض نوسازی و دیگر خدمات بهره‌مند شوند.
امدادی با اشاره به اینکه پست با دولت الکترونیک سازگار است و در دولت الکترونیک ارباب‌‌رجوع به ‌طور مستقیم با دستگاه‌های اجرایی سر و کار ندارد، بیان کرد: با اجرای این طرح مشکلات و معضلاتی مانند ترافیک، اتلاف وقت، آلودگی زیست‌محیطی ناشی از تردد وسایل نقلیه و هزینه‌ها کاهش و میزان رضایت مردم افزایش می‌یابد.

استقرار دولت الکترونیک
مدیر کل پست استان همچنین با اشاره به اینکه استقرار دولت الکترونیک در دولت با شتاب بیشتری صورت می‌گیرد، اضافه کرد: شرکت ملی پست با ارائه خدمات به مناطق محروم اثربخشی فراوانی دارد. اساس کار سرویس‌های نوین، نوآوری، ایجاد تحول و رفع نیاز مشتریان در سراسر کشور است.
امدادی گفت: انطباق نشانی یکی دیگر از برنامه‌های اداره کل پست استان در سال 96 است که در آن صحیح‌ترین آدرس مشترکین توسط پست در اختیار اداراتی مانند برق، گاز، آب و فاضلاب و مخابرات قرار می‌گیرد.
مدیرکل پست استان با بیان اینکه نامه‌رسان‌ها پیشانی پست هستند، افزود: قبولی مرسولات، تجزیه، رهسپاری و توزیع مراحل چهارگانه پست هستند که در استان توسط 40 نامه‌رسان و 178 کارشناس و متصدی باجه‌ انجام می‌گیرد.
وی با تقدیر از مردم به خاطر اعتمادشان به پست از آنها خواست در نوشتن آدرس گیرنده و فرستنده دقت لازم را داشته باشند تا مرسولات ارسالی آنها به‌موقع به مقصد برسد و در صورت تحویل گرفته نشدن به مبدا برگردد. همچنین، این مسئول به سازمان‌های دولتی سفارش کرد خدماتی را که پست می‌تواند انجام دهد به شرکت‌های خصوصی غیرقانونی واگذار نکنند تا در آینده دچار مشکل نشوند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code