موضوعات
اردبیل

تئاتر كودك اردبیل مهجور است

نویسنده: سهیلا صاحبقران اردبیل - خبرنگار
نمایش موزیكال كودك «تورپاقدان بیتن گولوش» از گروه تئاتر سایا برای دومین بار بعد از اجرای موفق در سالن فدک این بار با حمایت شهرداری در فرهنگسرای پارک بانوان اردبیل به روی صحنه رفت. این نمایش با حضور بیش از 20 بازیگر نوجوان و جوان از 11 تا 15 مرداد همراه با استقبال پرشور خانواده‌ها به کارگردانی «حسن شیخ‌زاده»، نویسندگی «رامین جهانگیرزاده» و تهیه‌كنندگی «رامین رحیمی‌راد» اجرا شد. ویژگی اصلی این نمایش كه باعث شد به آن از سوی تماشاگران توجه ویژه‌ شود، موزیكال بودن آن و استفاده از شعر و ترانه در دیالوگ‌هایش بود....
1396/05/22
 نمایش موزیكال كودك «تورپاقدان بیتن گولوش» از گروه تئاتر سایا برای دومین بار بعد از اجرای موفق در سالن فدک این بار با حمایت شهرداری در فرهنگسرای پارک بانوان اردبیل به روی صحنه رفت. این نمایش با حضور بیش از 20 بازیگر نوجوان و جوان از 11 تا 15 مرداد همراه با استقبال پرشور خانواده‌ها به کارگردانی «حسن شیخ‌زاده»، نویسندگی «رامین جهانگیرزاده» و تهیه‌كنندگی «رامین رحیمی‌راد» اجرا شد. ویژگی اصلی این نمایش كه باعث شد به آن از سوی تماشاگران توجه ویژه‌ شود، موزیكال بودن آن و استفاده از شعر و ترانه در دیالوگ‌هایش بود.
روانشناسان معتقدند؛ استفاده از شعر در رشد خلاقیت کودکان نقش بی‌بدیلی دارد. تاثیر شعر در پرورش عواطف، احساسات و درک کودکان دلیلی است که وارد کردن کودکان را به دنیای شعر ضروری می‌کند. بدون شك تئاتر، در كنار شعر و ادبیات، روزنه‌های رشد و نشاط را به روی كودكان می‌گشاید. نمایش موزیکال «تورپاقدان بیتن گولوش» نشان داد که شهروندان به برنامه‌هایی از این دست جذب می‌شوند؛ برنامه‌هایی که تعداد آنها در استان انگشت‌شمار است.

مفاهیم انسانی در نمایش
شاعر و نویسنده فعال در عرصه ادبیات كودك كه اولین نمایشنامه خود را برای نمایش «تورپاقدان بیتن گولوش» نوشته است، در گفت‌وگو با همشهری اظهار می‌كند: در این نمایشنامه از شعرهای خودم که در چند سال گذشته سروده‌ام، استفاده كرده‌ام. برای نوشتن نمایشنامه بعضی از شعرها را به شکل اصلی‌شان حفظ کردم و برخی دیگر را در كنار هم قرار دادم تا فصل‌ها را توصیف كنم. نمایشنامه دارای تم داستانی بود و بعضی شخصیت‌ها نمادین بودند.
«رامین جهانگیرزاده» ادامه می‎دهد: مثلا ماهی نماد عشق است كه با آمدن تابستان به دریا می‌رود. كنده درخت نماد زندگی است كه پسر یخ روی آن می‌نشیند و راه را برای آمدن دختر بهار هموار می‌كند.
 وی می‌افزاید: نمایش «توپراقدان بیتن گولوش» تلاش می‌كند مفاهیم انسانیت، عشق، دوستی و مهربانی و نیز گردش فصل‌ها را با زبان ترانه به كودكان انتقال و آموزش دهد.

توجه به فولکلور آذربایجان
كارگردان و طراح نمایش «تورپاقدان بیتن گولوش» كه دارای 20 سال سابقه تئاتر است، در گفت‌و‌گو با همشهری اظهار می‌كند: این کار اولین نمایشنامه جهانگیرزاده، نویسنده کودک اردبیلی، است. تمام دیالوگ‌های آن به زبان ترانه است.  «حسن شیخ‌زاده» با اشاره به اینكه «تورپاقدان بیتن گولوش» به فولکلور آذربایجان می‌پردازد، ادامه می‌دهد:. در اردبیل خیلی كم پیش می‌آید كه نمایش‌ها به زبان مادری اجرا شوند. قصه نمایش در بستر 4 فصل طبیعت به زبان کودکانه روایت می‌شود. در این اجرا تمام حرکات موزون است و مفاهیم در قالب آواز و آمیخته‌ای از تصویر و آهنگ به مخاطب منتقل می‌شود.  وی با اشاره به وضعیت تئاتر کودک در اردبیل تصریح می‌كند: متاسفانه در استان آن‌طور كه باید، به موضوع تئاتر كودك پرداخته نمی‌شود. ما از سال 1390 تلاش كرده‌‌ایم از اجرا به زبان مادری و تئاتر كودك غفلت نكنیم. به جز گروه سایا، هیچ گروه نمایشی دیگری کودکان را مخاطبان اصلی خود قرار نمی‌دهد در حالی ‌که می‌توان مفاهیم آموزشی و تربیتی مختلفی را به وسیله تئاتر به کودک منتقل کرد. تئاتر کودک به عنوان عرصه‌ای برای بروز و رشد استعدادها و خلاقیت‌های کودکان و... باید مورد توجه قرار بگیرد. به اعتقاد بسیاری از صاحب‌نظران، هرگونه سرمایه‌گذاری مادی و معنوی و برنامه‌ریزی عمیق و درازمدت برای رشد و اعتلای جامعه باید با کودکان آغاز شود؛ کودکانی که وارث و حافظ تمدن آینده‌اند. بنابراین هرقدر کودکان به لحاظ رشد ذهنی و ادراک معنوی غنی و پربار شوند در حقیقت تمدن انسانی پربارتر خواهد شد.
این کارگردان با ابراز نارضایتی از بی‌توجهی برخی مسئولان استان به تئاتر و هنرهای نمایشی اظهار می‌كند: وقتی هنرمندان اردبیلی در جشنواره‌های ملی یا بین‌المللی افتخارآفرینی می‌كنند، در بسیاری از موارد پس از بازگشت به اردبیل، با بی‌تفاوتی و بی‌مهری مسئولان یا قطع حمایت‌ها مواجه می‌شوند. اما اخیرا شهرداری اردبیل اهمیت بیشتری به هنرمندان می‎دهد به طوری كه هفته گذشته 5 روز اجرا با مساعدت این نهاد در پارك بانوان داشتیم.

حیات تئاتر اردبیل با حمایت مردم
هنرمند پیشكسوت تئاتر در اردبیل كه این روزها نمایش «قیز قاپیسی شاه قاپیسی» را روی پرده نمایش دارد، معتقد است: گروه تئاتر سایا از جوانان و نوجوانانی شكل گرفته كه چراغ‌ تئاتر اردبیل را روشن نگه می‌دارند و آن را از مرگ حتمی نجات می‌دهند.
«سلیم رحیمی» در گفت‌وگو با همشهری با بیان اینكه مخاطبان با هر یك بلیتی كه خریداری می‌كنند، یک گام در جهت حمایت از تئاتر اردبیل برمی‌دارند، می‌افزاید: هنرمندان این گروه در شرایط سختی تمرین داشتند و علی‌رغم كمبود امكانات، نمایش موفق و قابل‌توجهی ارائه كردند. «تورپاقدان بیتن گولوش» طی اجرای 4 روزه خود در مجتمع فرهنگی و هنری فدك اردبیل توانست مخاطبان بسیاری را جذب كند.

تأثیر شعر و نمایش موزیكال در رشد كودك
نویسنده كودك و مربی كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان اردبیل معتقد است: خلاقیت از طریق بیان احساسات و برداشت‌های شخصی غنی‌ و عمیق‌تر می‌شود. اگر بتوانیم کودکان خلاق‌تری پرورش دهیم، از توانایی آنها در حل مسائل و مشکلاتشان در بزرگسالی مطمئن‌تر خواهیم بود.  «لیلا فرید» در گفت‌وگو با همشهری شعر و نمایش موزیكال را یکی از عوامل مهم موثر در رشد خلاقیت و پرورش هوش هیجانی کودکان می‌داند و می‌افزاید: كودكان پیش‌دبستانی از شنیدن شعر لذت می‌برند، نه به خاطر اینكه با معنی شعر یا صناعات ادبی آشنا هستند، آنها با آهنگ شعر میخكوب می‌شوند و با ریتم موجود در شعر به جنبش و جوشش درمی‌آیند، شاد می‌شوند و حركت را تجربه می‌كنند. در تئاتر موزیكال نیز دیالوگ‌ها ریتم‌دار است و در كودك وجد و شادی ایجاد می‌كند.
فرید شعر را بهترین وسیله آشنایی کودکان با زیبایی صدا و آهنگ، زیبایی احساس و بیان دانست و افزود: ادبیات زیبایی‌شناختی کودکان را تقویت می‌کند و در تربیت هنری کودکان خواندن شعر همان‌قدر مهم است که شنیدن موسیقی یا نقاشی کردن. شعر توان لذت بردن از زندگی و زیبا دیدن پدیده‌های آن را در کودک تقویت می‌کند و سبب پرورش قدرت درک زیبایی در او می‌شود. شعر زبان شادی‌ها، غم‌ها، آرزوها، آمال و نفرت‌هاست، وسیله تفریح و سرگرمی و به شادی گذراندن اوقات فراغت است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code