موضوعات
اردبیل

تهدید به پلمب تجهیزات شهربازی شورابیل

نویسنده: پوپک قاسمی اردبیل – خبرنگار
در فضاهای شهری، شهربازی‌ها به عنوان یکی از مراکز تفریح طراحی می‌شوند. تامین امنیت در این فضاها حرف اول را می‌زند. یکی از جوانب امنیت در شهربازی مربوط به استفاده از تجهیزات است. استاندارد یکی از مهم‌ترین مباحث در تامین امنیت شهروندان هنگام استفاده از تجهیزات شهربازی است که نبود آن می‌تواند فاجعه‌آفرین باشد....
1396/06/15
در فضاهای شهری، شهربازی‌ها به عنوان یکی از مراکز تفریح طراحی می‌شوند. تامین امنیت در این فضاها حرف اول را می‌زند. یکی از جوانب امنیت در شهربازی مربوط به استفاده از تجهیزات است. استاندارد یکی از مهم‌ترین مباحث در تامین امنیت شهروندان هنگام استفاده از تجهیزات شهربازی است که نبود آن می‌تواند فاجعه‌آفرین باشد.

تکرار حوادث
در شهر اردبیل چند بار شاهد بروز حوادث در شهربازی‌ شورابیل بوده‎‌ایم. حادثه اخیر در «تاب پرنده» که خوشبختانه بدون تلفات جانی بود باعث نگرانی شهروندان در استفاده از تجهیزات این شهربازی شده است.
شهروندان می‎گویند كه ما به امید نظارت بر استاندارد بودن این تجهیزات جان خود را به آنها می‌سپاریم و کوتاهی در این زمینه قابل قبول نیست.
«مهدیه رحیمی» یکی از شهروندان اردبیلی اظهار می‎كند: خانواده‌ها به امید نظارت بر استاندارد بودن این دستگاه‌ها کودکان و جوانان خود را به این محل می‌آورند. اگر نظارت وجود ندارد یا دستگاهی دچار مشکل است، از مسئولان انتظار داریم به مردم اعلام کنند.

بازرسی شرکت خصوصی از تجهیزات
یکی از بازرسان تجهیزات شهربازی و فعال این عرصه در گفت‌وگو با همشهری می‌گوید: استاندارد در تجهیزات شهربازی‌ها اهمیت ویژه دارد و به این دلیل سازمان ملی استاندارد ایران از ابتدای سال 1387 استانداردهای ملی تجهیزات زمین‌های بازی را تدوین و اجباری اعلام کرده است.
«محمد مردانه» می‌افزاید: بازرسی از تجهیزات شهربازی از سوی اداره کل استاندارد در کل کشور به شرکت‌های خصوصی واگذار شده است اما در صورت قصور با بروز فاجعه مواجه خواهیم بود.
وی تصریح می‎كند: بعد از وقوع حادثه دنبال مقصر گشتن دردی را دوا نمی‌کند. متولیان باید در همه زمینه‌ها با حساسیت و وسواس بیشتر به بازرسی تجهیزات بپردازند.

رعایت نکردن الزامات استاندارد
مدیرکل استاندارد اردبیل در گفت‌وگو با همشهری اظهار می‎كند: از مباحث مهم در زمینه استاندارد محیط شهر برای زندگی، استانداردسازی شهربازی‌هاست. با توجه به شمول استاندارد اجباری تجهیزات مستقر در شهربازی‌ها، دستگاه‌های ذی‌ربط اعطای مجوز بهره‌برداری را منوط به دریافت مجوز استاندارد می‌کنند و تجهیز، نصب و راه‌اندازی قبل از صدور مجوزهای لازم از سوی اداره استاندارد ممنوع است.
«هاشم علایی» می‌گوید: برای استانداردسازی تجهیزات شهربازی‌ها سامانه‌ای راه‌اندازی شده است. راه‌اندازی سامانه علاوه بر اینکه اطلاعات دقیق و روزآمد را در اختیار سطوح مختلف مدیران قرار می‌دهد، در تصمیم‌گیری‌ها نیز مورد استفاده قرار گرفته و مشکلات ناشی از فرایند استانداردسازی شهربازی را با روش‌های قدیمی و سنتی برطرف می‌کند.
وی در مورد اتفاق اخیر در مجموعه شورابیل می‎گوید: همه تجهیزات در زمان راه‌اندازی ملزم به دریافت استاندارد هستند. تایید استاندارد این تجهیزات را شرکت‌های بازرسی که در سامانه ثبت شده‌اند، بعد از دعوت متولی یا مالک شهربازی، انجام می‌دهند.
مدیرکل استاندارد اردبیل تصریح می‎كند: برخی مواقع نشان استاندارد با توجه به رعایت نکات خاص ارائه می‌شود. به عنوان مثال، در تاب پرنده شورابیل که به حادثه منجر شد، اپراتور ملزم به رعایت وزن در استفاده از این دستگاه بود اما این موضوع رعایت نشده است. اگر این دستگاه تایید استاندارد نداشت، فاجعه‌ روی می‌داد که خوشبختانه چنین نشد.
علایی می‎افزاید: بعد از بررسی کمیته بازرسی در این حادثه مشخص شد که به طور مکرر لحاظ کردن تعادل وزن در استفاده از این دستگاه رعایت نشده است و این مساله به شکسته شدن یکی از بلبرینگ‌های دستگاه منجر شده و حادثه آفریده است.

دستور ایمن‌سازی تجهیزات شورابیل
در پی وقوع حادثه مذکور، همچنین دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان از صدور دستور استانداردسازی وسایل و تجهیزات تفریحی در مجموعه شورابیل اردبیل خبر داد.
«ناصر عتباتی» اظهار می‎كند: به دنبال وقوع حادثه در یکی از دستگاه‌های بازی مجموعه گردشگری شورابیل اردبیل مهلت 10 روزه برای متولیان و مسئولان دستگاه‌های شهربازی این مجموعه تعیین شده است تا به استاندارد و ایمن‌سازی این تجهیزات اقدام کنند.
وی با اشاره به وقوع این حادثه در مجموعه تفریحی شورابیل ادامه می‌دهد: هر چند این حادثه مصدومیت جدی و تلفات جانی نداشته است، اما برای جلوگیری از حوادث احتمالی بعدی متولیان این مجموعه مکلف شدند در مهلت ارائه شده به استانداردسازی این مجموعه اقدام کند.
وی می‎افزاید: پس از پایان مهلت ارائه شده برای ایمن‌سازی و استانداردسازی تجهیزات و دستگاه‌های این مجموعه، در صورتی که همچنان این دستگاه‌های ناایمن و غیراستاندارد باشند، به پلمب آنها اقدام می‌شود تا استفاده از تجهیزات غیرایمن سلامت مردم را تهدید نکند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code