موضوعات
اردبیل

تنگناهای بخش کشاورزی استان

نویسنده:
بخش کشاورزی، به عنوان مهم‌ترین محور توسعه استان، با وجود پیشرفت‌هایی که در سال‌های اخیر داشته، همچنان با تنگناها و مشکلات بسیاری مواجه است که رفع آنها و تدوین یک برنامه راهبردی می‌تواند رونق آن را در آینده تسریع بخشد.
1396/08/15
به گزارش ایرنا، کارشناسان معتقدند وضعیت برزخ‌گونه کشاورزی استان بین سیستم‌های سنتی و صنعتی، یکپارچه‌ نكردن مزارع و تمایل کشاورزان به کشت خرد، آب‌بر بودن کشت محصولات مهم تولیدی استان، ارزان بودن محصولات تولیدی، فاصله با کشاورزی مکانیزه، نبود صنایع تبدیلی، مشکلات صادرات محصولات کشاورزی، وجود مشکل در به‌کارگیری مطلوب سامانه آبیاری نوین و بازار بی‌ثبات محصولات کشاورزی از جمله مهم‌ترین چالش‌هایی به شمار می‌روند که بخش کشاورزی استان با آنها مواجهند.
225 هزار هکتار اراضی آبی، 515 هزار هکتار اراضی دیم، 38 هزار هکتار اراضی باغی و تولید سالانه بیش از 4/5 میلیون تن انواع محصولات زراعی، باغی و دامی بخشی از سیمای کشاورزی استان است.

بی‌ثباتی بازار
یک کشاورز اردبیلی که سیب‌زمینی تولید می‎كند، می‌گوید: هر سال در فصل برداشت دغدغه سیب‌زمینی‌کاران اردبیلی این است که آیا محصولشان با قیمت مناسب به فروش خواهد رسید یا همچنان تراژدی ضرر و زیان سال‌های گذشته برای آنها تکرار خواهد شد.
«محمد رحیمی» می‌افزاید: در سال‌های گذشته، با توجه به افت قیمت، هزینه‌هایمان همیشه از درآمدمان بیشتر بوده است و کشاورزان ضرر و زیان هنگفتی را تحمل کرده‌اند. اگر همچنان مهاجرت از روستا به سمت شهرها ادامه دارد، به خاطر همین موضوع است. زراعت دیگر برای بسیاری از روستاییان به‌صرفه نیست و آنان با این كار نمی‌توانند امكانات زندگی برای خود فراهم كنند.

حلقه گمشده‎ای به نام مکانیزاسیون
با وجود ارائه تسهیلات از سوی دولت برای به‌کارگیری سامانه آبیاری نوین در بخش کشاورزی استان، هنوز آنگونه که باید این موضوع به یک فرهنگ در میان زارعان تبدیل نشده و ضروری است که در این زمینه اقدامات اساسی در دستور کار قرار گیرد.
نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی در این زمینه می‎گوید: بخش کشاورزی استان، با وجود قابلیت‌های فراوان، در زمینه سامانه هوشمند آبیاری مکانیزه در رتبه 27 کشوری قرار گرفته و نیاز است توجه بیشتری به این بخش شود.
«رضا کریمی» غفلت از سامانه آبیاری نوین در استان را مورد انتقاد قرار می‌دهد و اظهار می‎كند: با وجود تصمیمات جامع در مجلس، استفاده از سامانه‌های نوین آبیاری که منابع اعتباری آن تامین شده مورد غفلت قرار گرفته و رتبه استان هم در این زمینه رتبه مناسبی نیست و ضروری است مسئولان اهتمام جدی در این باره داشته باشند. وی ادامه می‎دهد: برنامه‌های حمایتی ویژه برای استان از جمله در بخش کشاورزی از سوی دولت و مجلس باید مدنظر باشد تا این بخش جان و رونق بگیرد.  در این حال در زمینه استفاده از ماشین‌آلات و ادوات مکانیزه و پیشرفته نیز کشاورزان استان با مشکلاتی مواجه هستند و به گفته خودشان، آنها امکان مالی برای خرید یا نوسازی ماشین‌آلات نوین را ندارند و چندان هم از این بابت مورد حمایت قرار نمی‌گیرند، هر چند مسئولان اعتقادی برخلاف این موضوع دارند.

 توانمندی‌های كشاورزی استان
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان درباره توانمندی‌ها و اقدامات در این بخش نیز می‎گوید: امسال استان در 12 محصول مهم رتبه یک تا 7 کشوری را به خود اختصاص داده است.
«عدیل سروی» می‎افزاید: این محصولات شامل گندم، جو، سیب‌زمینی، چغندر قند و بذر چغندر، دانه‌های روغنی کلزا و ذرت بذری، حبوبات و عسل هستند.
سروی اظهار می‎كند: امسال شاهد افزایش تولید محصولات کشاورزی با وجود مشکلات ناشی از کم‌آبی و خشکسالی در برخی مناطق بودیم و امید است در سال زراعی جاری با بارش مناسب، به‌کارگیری روش‌های نوین کشت و آبیاری و تغییر الگوی کشت، میزان تولید محصولات کشاورزی استان نسبت به سال گذشته افزایش یابد.
وی با بیان اینکه در 4 سال گذشته 0/8 میلیون تن به تولیدات کشاورزی استان اضافه شد، می‎گوید: میزان تولیدات کشاورزی استان در 4 سال از 3/7 میلیون تن به 4/5 میلیون تن رسیده است.
سروی با اشاره به میزان تولید گندم و سیب‌زمینی در استان می‌افزاید: میزان تولید گندم 620 هزار تن و تولید سیب‌زمینی با کسب رتبه دوم کشوری به 730 هزار تن رسیده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه 4 درصد از محصولات کشاورزی کشور در این استان تولید می‌شود، می‎افزاید: بخش کشاورزی محور توسعه استان به شمار می‌رود که خوشبختانه در دولت دوازدهم شاهد رونق این بخش هستیم.
سروی از میزان تولید سالانه 87 هزار تن دانه‌های روغنی، 26 هزار تن حبوبات، 30 هزار تن گوشت قرمز، 42 هزار تن گوشت سفید و 265 هزار تن شیر در استان خبر می‌دهد و می‎گوید: افزایش تولید این محصولات در اولویت قرار گرفته است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code