موضوعات
اردبیل

تنها مرجع شناخت شهرستان نمین کتاب برگزیده استان شد

نویسنده: مهدی مرادی اردبیل ـ خبرنگار همشهری
مطالعه، یکی از کارهای بسیار ارزشمند افراد مختلف جامعه در راستای دستیابی به اهداف متعالی، به شمار می‌آید. به گونه ای که می‌توان از این فن در هر راستایی استفاده برد...
1394/11/11
مطالعه، یکی از کارهای بسیار ارزشمند افراد مختلف جامعه در راستای دستیابی به اهداف متعالی، به شمار می‌آید. به گونه ای که می‌توان از این فن در هر راستایی استفاده برد. اما از آنجا که فرهنگ در کشور بسیار مهم است، با ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی باید استان اردبیل در جایگاه اصلی خود قرار گیرد. در این زمینه 2 نویسنده اردبیلی با چاپ کتابی، سعی کرده اند به فرهنگ جغرافیایی و تاریخی شهرستان نمین به صورت مکتوب و تصویری بپردازند.لذا در آن از تصاویر هوایی و ماهواره‌ای، تصاویر تاریخی و باستانی و آمار و ارقام دقیق و معتبر استفاده شده است.
به گفته مسئولان شهرستانی نگارش چنین کتاب‌هایی اقدامی ارزشمند برای شهرستان محسوب می‌شود و امید بر آن است که این راه بیش از پیش تداوم یابد. از سویی کتاب «فرهنگ جغرافیایی شهرستان نمین» به عنوان اثر برگزیده استان در سال 94 انتخاب شد و در حال حاضر به عنوان منبع و مرجعی معتبر برای آشنایی با شهرستان نمین به حساب می‌آید. همشهری با نویسندگان این کتاب « محرم یوسفی» و « علی حقی نوجه ده » گفت و گویی انجام داده است که در ادامه می‌خوانید:
  • چطور شد که تصمیم گرفتید این کتاب را بنویسید.
علی حقی نوجه ده: بنده همیشه حس عجیبی نسبت به زادگاه پدری ام دارم. پدرم را در سن پایینی از دست دادم و او را در شهرستان نمین خاکسپاری کردند. این حادثه غم انگیز تأثیرات فراوانی بر من گذاشت. همین تعصب و عرق به موطن و مرحوم پدرم باعث شد که علاقه‌مند شوم کاری به یادگار برای این شهر انجام دهم. البته باید خاطرنشان کنم، حمایت نویسندگان و دوستان فرهیخته نمینی در چاپ این کتاب بی تأثیر نبوده است و جا دارد در اینجا از همکاری آنها و مخصوصاً مرحوم «موسی علی نژاد» فرماندار وقت شهرستان نمین برای چاپ این اثر تشکر کنم.
یوسفی: با توجه این‌که رشته تحصیلی من جغرافیاست دوست داشتم در زمینه مطالعات تخصصی خودم کاری برای شهرستان خود انجام دهم.
بنا به اظهار نظر اساتید و نویسندگان مقیم و غیرمقیم در استان این کتاب تنها کتابی است که به عنوان کتاب مرجع شهرستان نمین شناخته شده است و تا به حال کتابی نبوده که فرهنگ جغرافیایی، 92 آبادی شهر نمین و ارتباط بین این روستاها با یکدیگر و عُرف و رسوم حاکم برجامعه در بین روستاهای شهرستان نمین مخصوصا از لحاظ دو زبانه بودن بررسی کند.
 ما احساس کردیم که شهرستان نمین و جاهای دیدنی و آثار باستانی و صنایع گردشگری آن را به جوانان و آیندگان معرفی کنیم. پس تصمیم به گردآوری این کتاب گرفتیم.
  • چه مطالعاتی برای تدوین این کتاب انجام دادید؟
یوسفی: در این کتاب مطالعات تاریخی و طبیعی را انجام داده‌ایم. سعی کردیم آب و هوا را در 30 سال گذشته، در 4 نقاط استان از جمله فرودگاه، نمین، اردبیل، سرعین و تاثیر عناصر در تصادفات جاده ای محور نمین اردبیل را تحلیل و با استفاده از جی.آی. اس و روش درون یابی بررسی کنیم و پیشنهادهایی را به مسئولان ارائه داده ایم.
  • در خصوص مدت تالیف، تهیه و فصل بندی این کتاب و محتویات آن بیشتر توضیح دهید.
یوسفی: کتاب «فرهنگ جغرافیایی شهرستان نمین» نگاه ویژه و تخصصی درباره جغرافیای شهرستان نمین دارد که دارای 8 بخش است و 3 بخش آن در خصوص 30 نقطه کمتر دیده شده و جغرافیای تخصصی و 4 بخش آن در مورد روستاهای عنبران و نمین و بخش ویلکیچ و در نهایت بخش مرکزی آن است. در این کتاب برای اولین بار درباره روستاهای شهرستان نمین پژوهش و تحقیق شده است. شهرستان نمین دارای 92 روستا و 3 شهر نمین، عنبران و آبی بیگلو است که این مطالب حاصل 7 سال تحقیقات میدانی و کتابخانه ای است.
  • با توجه به توزیع نامناسب کتاب در استان آیا در مورد توزیع کتاب مشکلاتی داشتید؟
حقی نوجه ده: برای توزیع کتاب خود اقدام کردیم تا کتاب را در کتابفروشی‌های معتبر به عرضه برسانیم. این کتاب در پایتخت برای نمینی‌های مقیم تهران نیز عرضه شده است.
همشهریان برای تهیه کتاب می‌توانند به کتابفروشی مهر واقع در شهرک آپادانا، مجتمع تجاری گل مریم، شماره 9 مراجعه کنند. همچنین کتاب در شهرهای اردبیل، نمین، عنبران، آبی بیگلو نیز عرضه شده است.
  •  تیراژ چاپ کتاب چه تعداد بوده است؟
یوسفی: تیراژ کتاب 2000 نسخه است و از این تعداد تیراژ فقط 200 تا250 نسخه فروش نرفته است.
  • از کدام بخش این کتاب به عنوان شاخص ترین و محوری ترین بخش می‌توانیم یاد کنیم؟
یوسفی: شاخص ترین قسمت کتاب  بررسی 10 سال آب و هوای شهرستان نمین و شناسایی نقاط حادثه خیز آن  است که باعث حوادث ناگوار می‌شودکه پیشنهادهای لازم برای جلوگیری از این اتفاقات به مسئولان داده شده است. مورد دیگر بررسی 30 سال هواشناسی نمین و تاثیر دریای خزر بر آب و هوای شهرستان نمین است. البته مطرح شدن قومیت‌های مختلف در نمین هم در این کتاب خیلی با اهمیت است .در این کتاب قومیت‌های مختلفی که به نمین وارد و خارج شده اند با عقاید و مذاهب مختلف نیز بررسی شده اند.
  • فکر می‌کنید این کتاب چه تاثیری بر توسعه گردشگری و معرفی فرهنگ نمین داشته باشد؟
حقی نوجه ده: تأثیرات فراوانی در معرفی جامع و مناسب شهرستان نمین خواهد داشت. معرفی جاذبه‌های گردشگری شهرستان در این کتاب به صورت جامع انجام گرفته است که در سالیان آتی موجب توسعه صنعت گردشگری نمین می‌شود و شاهد افزایش گردشگران داخلی و خارجی در منطقه خواهیم بود.
  • استقبال مردم و مسئولان از کتاب چطور بود؟
حقی نوجه ده: تا آنجایی که اطلاع دارم استقبال نمینی‌های مقیم تهران از کتاب خیلی خوب بوده است، ولی از وضعیت آن در اردبیل اطلاع چندانی ندارم. سرانه مطالعه در اردبیل پایین است و همین نبود فرهنگ مطالعه قاعدتاً تاثیر منفی خود را در خرید کتاب می‌گذارد. البته در نمین استقبال از کتاب خوب بوده است.
در خصوص حمایت مسئولان از کتاب نیز باید عرض کنم که مسئولان شهرداری تهران برای برپایی مراسم رونمایی کتاب در تهران که در روز 5 دی ماه سال 93 در برج میلاد برگزار شد همزمان با هفته فرهنگی اردبیل مراسم باشکوهی ترتیب دادند که جا دارد از حجت الاسلام« امرودی» معاونت محترم فرهنگی و هنری شهرداری تهران و مشاور اجرایی این معاونت تقدیر و تشکر داشته باشم.همچنین مراسم رونمایی دیگری در نمین برگزار شد. یادآور می‌شوم تا به امروز به جز سپاه پاسداران شهرستان نمین دیگر ادارات حمایتی برای خرید انجام نداده اند.
  • حرف ناگفته ای دارید؟
حقی نوجه ده: از حمایت‌های مطبوعات و به ویژه روزنامه همشهری اردبیل که جزو رسانه‌های حرفه ای و مردمی استان اردبیل است و به جد برای معرفی ظرفیت‌ها و انعکاس مشکلات تلاش می‌کند، تشکر می‌کنم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code