موضوعات
اردبیل

بهره گیری از فضای مجازی؛ راهکاری برای جذب‌گردشگر و سرمایه گذار

نویسنده: ابراهیم ابراهیمی سقزچی نمین ـ خبرنگار همشهری
عقیده کارشناسان ارتباطات، رسانه‌های مجازی و شبکه‌های اجتماعی، نسل جدیدی از فضای روابط اجتماعی هستند که با این‌که عمر خیلی زیادی ندارند، توانسته‌اند به خوبی در زندگی مردم وارد شوند و بر روابط اجتماعی و اذهان عمومی مردم سیطره پیدا کنند...
1394/10/09
عقیده کارشناسان ارتباطات، رسانه‌های مجازی و شبکه‌های اجتماعی، نسل جدیدی از فضای روابط اجتماعی هستند که با این‌که عمر خیلی زیادی ندارند، توانسته‌اند به خوبی در زندگی مردم وارد شوند و بر روابط اجتماعی و اذهان عمومی مردم سیطره پیدا کنند.
تعداد زیادی از مردم در سنین مختلف و از گروه‌های اجتماعی متفاوت از طریق رسانه‌های اجتماعی مجازی کنار هم آمده اند و از فاصله‌های بسیار دور در دنیای واقعی، از طریق شبکه‌های اجتماعی با هم ارتباط برقرار می‌کنند. شبکه‌های اجتماعی نقش پررنگی در دنیای امروز دارند و نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت. این سایت‌ها بر ابعاد مختلف زندگی فردی و اجتماعی افراد و در سطح کشورها و حتی بین الملل تأثیرگذارند و به همین دلیل در حال گسترش هستند و در آینده نقش به مراتب بیشتر و مهم‌تری را در زندگی بازی خواهند کرد. اخیرا «مجید خدابخش» استاندار اردبیل در جلسات متعدد بر ظرفیت حوزه آی.تی تاکید کرده است که استفاده از همین شبکه‌های ارتباطاتی به نحو مطلوب در اشتغالزایی و کسب درآمد مؤثر است.
اما آیا از این فضاها استفاده درست می‌شود؟ برای بررسی بهتر فضاهای مجازی در استان اردبیل مصاحبه‌ای را با «علی حقی» کارشناس حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و از فعالان باسابقه استان در فضای مجازی و نویسنده کتاب‌های «نمین در خانه ملت» و «فرهنگ و جغرافیایی شهرستان نمین» انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:
  • با توجه به ارتباط کاری شما با سایر استان‌های کشور در زمینه فناوری اطلاعات و شبکه‌های مجازی، وضعیت اردبیل را در این حوزه در مقایسه با دیگر استان‌های کشور چگونه می‌بینید؟
خوشبختانه وضعیت رسانه‌های مجازی استان اردبیل نسبت به سایر استان‌ها بهتر است و جوانان اردبیلی فعالیت‌های مثمرثمری در این فضاها داشته اند. وجود چند وبسایت و پایگاه خبری گواه این مدعاست. بروزرسانی و خلاقیت‌ها و تولید محتوای نویسندگان و مدیران وبسایت‌های اردبیل قابل تقدیر و تمجید است.
این موضوع در جست و جوهای گوگل و رتبه سایت‌های استان اردبیل قابل مشاهده است. همچنین میزان نفوذ اینترنت در استان بالاست و گسترش شبکه‌های اجتماعی بیشتر از سال‌های قبل شده است.
  • پویایی و فعالیت فعالان استان در عرصه فضای مجازی در چه حد و چگونه است؟
در سال‌های گذشته وبلاگ نویسی و شبکه‌های اجتماعی مورد توجه مخاطبان جوان قرار گرفته بود که با ظهور شبکه‌های اجتماعی موبایلی فعالیت و تأثیرگذاری آن به مراتب کمتر از گذشته شده است. در یکسال اخیر به شدت فعالیت در گروه‌های شبکه‌های اجتماعی رونق گرفته است. اکنون بخش عمده‌ای از اهالی اردبیل از شبکه‌های اجتماعی موبایلی استفاده می‌کنند. گروه‌های متعددی در حوزه‌های مختلف اعم از اطلاع‌رسانی، فرهنگی و اجتماعی و سیاسی راه‌اندازی شده است و هرروز بر مخاطبان آن افزوده می‌شود. بی‌تردید نبود نظارت بر فعالیت‌های برخی از گروه‌ها اثرات مخربی بر فرهنگ، اخلاق و مذهب جوانان خواهد داشت و لزوم ورود نهادهای فرهنگی بر فضای مجازی بیش از گذشته به چشم می‌خورد.
  • توسعه شبکه‌های اجتماعی چه تهدیدهایی ممکن است داشته باشد؟
ما در دنیای مجازی با مخاطرات زیادی مواجه هستیم و شبکه‌های اجتماعی همانند چاقوی دو لبه است که استفاده نامناسب از آن در جامعه و خانواده اثرات منفی برجای خواهد گذاشت. یکی از معایب مهم این قبیل از شبکه‌های اجتماعی که نماینده محترم ولی فقیه و امام جمعه اردبیل، آیت الله «سید حسن عاملی» در نماز جمعه چند هفته پیش به آن اشاره کرد،گسترش شایعه و نشر اکاذیب در جامعه است که بعضاً باعث ناامنی و ترس در جامعه می‌شود.
مشکل بعدی درگیر کردن جوانان با مطالب بی‌فایده است که درنهایت باعث افت میزان آگاهی در جامعه می‌شود. متأسفانه میزان مطالعه در کشورمان به مراتب پایین‌تر از جوامع در حال توسعه و پیشرفته است و این فقر مطالعه در اردبیل بیشتر نمایان است.
  • چه کارهایی برای فرهنگ سازی استفاده صحیح از فضاهای مجازی می‌توان انجام داد؟
فرهنگسازی استفاده صحیح باید در همین رسانه‌های مجازی صورت گیرد تا تأثیرگذاری آن بیشتر شود.
به عقیده بنده متأسفانه فضای کنونی برخی از شبکه‌های اجتماعی اردبیل آلوده شده است. مشکل این است که کمتر به پیشگیری فکر می‌کنیم و همیشه بعد از وقوع و گسترش بیماری در جامعه، تازه به فکر درمان آن می‌افتیم. باید پرسید چرا فرهنگسازی بهره‌گیری از شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی در این سال‌ها به خوبی انجام نشده است.
  • به نظر شما شبکه‌های اجتماعی چه فرصت‌هایی را برای استان می‌تواند به ارمغان بیاورد؟
رسانه‌های مجازی پلی است برای پیشرفت. ولی باید قوانین استفاده از آن را بدانیم. مثلاً وجود چند صفحه اینستاگرام و وبسایت‌ها در معرفی استان اردبیل برای شهروندان دیگر استان‌های کشور نقش بسزایی در رونق صنعت گردشگری استان داشته است. به طور مثال در یکسال اخیر تصاویر پل معلق مشگین شهر که به وسیله اینترنت در شبکه‌های مجازی منعکس شد موجب بالا رفتن آمار بازدید هموطنانمان از این منطقه شده است.
مسئولان ارشد استان باید به این موضوع واقف باشند که یکی از راهکار‌های اصلی معرفی استان در داخل و خارج از کشور، بهره‌گیری مناسب از رسانه‌های مجازی است که با کمترین هزینه بیشترین تأثیرگذاری را دربرخواهد داشت. این تصاویری که در اینستاگرام از طبیعت اردبیل منتشر و به اشتراک گذاشته شده است باعث افزایش تعداد مسافرت گردشگران به اردبیل شده است. همین تبلیغ مثبت از استان موجب اقبال سرمایه گذاران برای سرمایه‌گذاری در استان می‌شود. باید به این موضوعات بیش از گذشته توجه شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code