موضوعات
اردبیل

آمار تصادفات جاده‌ای استان متناقض است

نویسنده:
گفته می‌شود سالانه تعداد قابل‌توجهی از مصدومان تصادفات جاده‌ای اردبیل در بیمارستان‌ها جان خود را از دست می‌دهند؛ موضوعی که آمارهای ضد و نقیضی دارد.
1396/08/27
به گزارش مهر، زمان زیادی از اخباری که برخی جاده‌های اردبیل را قتلگاه معرفی می‌کرد، سپری نشده است. رسانه‌های محلی با انعکاس مطلوب اخبار در 5 سال گذشته توانسته‌اند نقش قابل‌توجهی در کاهش آمار تلفات تصادفات جاده‌ای استان ایفا کنند و مسئولان استان نیز معتقدند 3 سال متوالی است که شاهد شیب نزولی تصادفات جاده‌ای هستیم. اما در حال حاضر آمارها از مشکلات عجیب و پیچیده دیگری می‌گویند. برای مثال، به گفته مسئولان پلیس‌راه استان، تعداد قابل‌توجهی از مصدومان تصادفات جاده‌ای نه در لحظه تصادف و محل وقوع آن، بلکه در مسیر بیمارستان و به‌ویژه خود بیمارستان جان خود را از دست می‌دهند.

مرگ ۵۳ درصد متوفیان تصادفات در بیمارستان
رئیس پلیس‌راه استان گفت: در 7 ماه نخست امسال ۸۹ نفر در جاده‌های اردبیل جان خود را از دست داده و ۲۳۵ نفر مجروح شده‌اند.
«حجت فتاحی» تصریح کرد: این آمار بر اساس آمار اعلامی از سوی پزشکی قانونی احصا شده و بررسی‌ها نشان می‌دهد ۵۳ درصد متوفیان در مسیر بیمارستان یا خود بیمارستان‌ها جان ‌باخته‌اند.
وی تأکید کرد: در مقایسه تعداد فوتی‌ها در مسیر بیمارستان با خود بیمارستان، بیشترین فوتی مصدومان در خود بیمارستان‌ها رخ داده است.
رئیس پلیس‌راه استان تأکید کرد: متأسفانه در تعداد تلفات تصادفات جاده‌ای بعد از انتقال به بیمارستان با افزایش نسبت به سال گذشته مواجه هستیم. در 7 ماه نخست سال گذشته ۴۸ درصد از مصدومان در مسیر بیمارستان یا خود بیمارستان جان خود را از دست داده بودند.
فتاحی به ضرورت ارتقای امکانات اورژانسی و درمانی بیمارستان‌ها تأکید کرد و افزود: این رقم پذیرفته نیست و انتظار می‌رود برای کاهش آن تلاش شود.

فوتی مصدومان به یک‌سوم کاهش یافته است
این آمار البته مورد پذیرش دانشگاه علوم پزشکی استان نیست و رئیس این دانشگاه از ارائه خدمات مطلوب در اورژانس‌ها به مصدومان تصادفی خبر می‌دهد.
«قدرت اخوان اکبری» گفت: در 6 ماه نخست سال گذشته ۶۲ نفر و در 6 ‌ماه نخست امسال فقط ۲۰ نفر مصدوم در بیمارستان‌ها فوت شده‌اند که بیانگر کاهش تعداد آنها به یک‌سوم است.
وی افزود: در عین حال تعداد مراجعه مصدومان نیز با کاهش همراه بوده و از 5423 نفر در 6 ‌ماه اول سال گذشته به 4521 نفر در سال جاری رسیده است.  رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان تأکید کرد: در واقع، با وجود افزایش بستری‌ها و طبیعتا عوارض تصادف، برابر با بیش از دوسوم تعداد فوتی‌هایی که هر سال داشتیم، مصدومان در بیمارستان زنده مانده‌اند.
وی تعداد بستری مصدومان در 6 ‌ماه نخست سال گذشته را 1661 نفر و در نیمه نخست سال جاری 1775 نفر برشمرد.
 
اقدامات برای کاهش تلفات تداوم یابد
مطالعات نشان داده است تصادفات جاده‌ای در اردبیل همچنان یکی از عوامل جدی مرگ ‌و میر در این استان محسوب می‌شود. مطابق اعلام پلیس‌راه استان، با فرهنگ‌سازی، تعداد تصادفات فوتی کاهش یافته اما تعداد تصادفات جرحی با افزایش همراه بوده که به معنی کاهش شدت تصادفات با فرهنگ‌سازی‌هاست.
در عین حال، معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان معتقد است هر چند کاهش تلفات اقدام مطلوبی است، اما تداوم آن مورد انتظار است.
«یوسف خدادادی» تصریح کرد: تعداد نقاط حادثه‌خیز از ۱۰۵ مورد در سال ۹۱ به ۲۵ مورد در سال جاری کاهش یافته و در کاهش تلفات تصادفات جاده‌ای مؤثر است.
وی ادامه داد: با وجود این، تصادف همچنان حادثه‌ای جدی است و مرگ یک نفر می‌تواند در زندگی چند نفر دیگر و خانواده وی تأثیرات سوء داشته باشد.
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تأکید کرد: ضروری است تمام دستگاه‌های متولی از تمام ظرفیت و امکانات خود برای کاهش تلفات تصادفات جاده‌ای بهره بگیرند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code