موضوعات
اردبیل

افت ۴۱ درصدی ارزش صادرات اردبیل

نویسنده:
دبیر اتاق بازرگانی استان اردبیل گفت: سال گذشته ارزش صادرات استان نسبت به سال ۹۴ حدود ۴۱ درصد کاهش یافت.
1396/05/21
به گزارش مهر «حسین وثوقی ایرانی» در جلسه شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت در اردبیل تصریح کرد: متأسفانه میزان صادرات استان مطلوب نیست.
وی افزود: در بخش تجارت خارجی با کاهش سطح صادرات مواجه هستیم، چنانچه ارزش صادرات استان در سال گذشته ۴۱ درصد نسبت به سال ۹۴ کاهش یافته بود.
دبیر اتاق بازرگانی استان با بیان این‌که تک‌بازاری و تک‌محصولی از جمله عوامل کاهش ارزش صادرات استان است، اضافه کرد: در مقابل، ارزش صادرات چمدانی سال گذشته ۳۰۲ درصد نسبت به سال ۹۴ افزایش یافت.
وثوقی ایرانی به وابستگی صادرات اردبیل به بازار جمهوری آذربایجان اشاره کرد و گفت: این وابستگی موجب شده تحولات بازار این کشور تاثیر مستقیم در میزان صادرات اردبیل داشته باشد.  وی با ذکر مثالی، ضمن اشاره به واردات سیب‌زمینی از فرانسه به بازار جمهوری آذربایجان، تصریح کرد: در حالی که سیب‌زمینی در اردبیل مازاد بر نیاز تولید می‌شود، قیمت تمام شده سیب‌زمینی فرانسه پایین‌تر است.
دبیر اتاق بازرگانی استان مشکلات دیگری از جمله ضعف برند محصولات ایرانی، مشکلات تورم انباشته و صدور کالاهای استان از گمرکات استان‌های دیگر را از موانع توسعه صادرات عنوان کرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code