موضوعات

كارتونيست مطرح كشور در گفت‌وگو با همشهري:

افتخارآفرينان هنري بايد مثل قهرمانان ورزشي حمايت شوند

نویسنده:
اردبيل– سولماز نعمتي– خبرنگار همشهري: شهرام رضايي متولد 1357 در اردبيل و يكي از كارتورنيست‌هاي نام آشنا و مطرح كشور است.
1393/03/13
وي كه مدرك كارشناسي ارشد هنر و طراحي دارد نقاش نيز هست. رضايي برنده 153 جايزه ملي و بين‌المللي از كشور‌هاي مختلف شده است و اكنون هم دبير هنر آموزش و پرورش و هم به‌عنوان مدرس دانشگاه در رشته طراحي و تصوير‌سازي فعاليت مي‌كند.
به‌عنوان يك كاريكاتوريست چه تعريفي از كاريكاتور داريد؟
كاريكاتور جزو رشته‌هاي هنرهاي تجسمي است و به طرحي گفته مي‌شود كه از چهره افراد با توجه به شخصيت دروني و ظاهري آن به‌صورت اغراق‌آميز طراحي مي‌شود اما كاريكاتور در كشور ما هم به كارتون بدون شرح گفته مي‌شود هم به كاريكاتور چهره، كه اين 2 با هم متفاوت هستند.
طرح‌هایتان را معمولاً چگونه و با چه موضوعاتي ترسيم مي‌كنيد؟
طرح‌هايم را معمولاً با تكنيك‌هاي مختلفي اجرا مي‌كنم از جمله: اكريليك، اكولين، آبرنگ، مداد و ديجيتال. موضوعاتي كه كار مي‌كنم اكثراً موضوعات آزاد هستند. مگر در مواردي كه از طرف جشنواره‌ها يا روزنامه‌ها يك موضوع خاصي پيشنهاد شود.
 با كدام نشريات و روزنامه‌ها همكاري مي‌كنيد؟
فعلاً با روزنامه جام‌جم، همشهري و اردبيل فردا همكاري مي‌كنم.
جايگاه و نقش كاريكاتور را در زندگي شخصي‌تان چگونه مي‌بينيد؟
تأثير بسيار مثبتي دارد. معمولاً سعي مي‌كنم به هر چيزي به‌صورت مثبت و طنزآميز نگاه كنم و از دل هر چيزي يك تصويري بسازم كه براي مخاطب پيام داشته يا خنده‌دار باشد.
ميانه شما با اينترنت چگونه است و چقدر آثار كاريكاتوريست‌هاي مطرح داخل و خارج از كشور را پيگيري و بررسي مي‌كنيد؟
در كار ما اينترنت خيلي مهم است. يعني اگر كاريكاتوريستي اينترنت نداشته باشد، مثل اين است كه مي‌خواهد سفر كند اما وسيله نداشته باشد. كار كردن با اينترنت كار هر روزم است كه معمولاً تعدادي از آثار كاريكاتوريست‌هاي بين‌المللي را در سايت‌هاي مختلف يا حتي در كتاب‌ها و كاتالوگ‌ها مي‌بينم و بررسي مي‌كنم تا كارهايي كه طراحي مي‌كنم، مشابه آنها نباشد.
آثار كدام يك از كاريكاتوريست‌ها را بيشتر مي‌پسنديد؟
استاد كامبيز درمبخش، استاد شجاعي طباطبايي، محمود آزادنيا، آجيم سولاج از آلباني، گاتو از ايتاليا، بوليگان از مكزيك، آريس از كوبا، پاول كوژينسكي و ژموفسكي از لهستان. البته ناگفته نماند كه بچه‌هاي اردبيل فوق‌العاده مثال‌زدني كار مي‌كنند.
به‌عنوان يك كاريكاتوريست ملي و بين‌المللي مشخص است كه آثارتان در نمايشگاه‌هاي مختلفي به نمايش گذاشته شده‌اند آيا در اين راه با مشكلاتي روبه‌رو بوده‌ايد؟
همين‌طور است. آثارم در نمايشگاه‌هاي گروهي مختلف در بيش از 90 كشور جهان به نمايش در آمده است و شايد در بيش از 30 كشور جهان آثارم چاپ شده است. سال 78 مي‌خواستم نمايشگاهي از نقاشي‌هايم را در اردبيل به نمايش بگذارم كه به خاطر حمايت نكردن برخی مسئولان فرهنگی استان مجبور شدم نمايشگاهم را در تهران برگزار كنم. سال 85 نمايشگاهي از كاريكاتور‌هايم همزمان با سيزدهمين جشنواره هنرهاي تجسمي جوانان سراسر كشور با حضور مسئولان كشوري افتتاح كه با استقبال خوبي هم روبه‌رو شد. دوست دارم نمايشگاهي هم در خارج از كشور برگزار كنم.
آيا علاوه بر كاريكاتور در زمينه‌هاي هنري ديگري نيز فعاليت داريد؟
بله. در زمينه‌هاي مختلف فعاليت مي‌كنم. طراحي، نقاشي، كارتون و كاريكاتور.
آينده هنر كاريكاتور را چگونه مي‌بينيد؟
خوشبختانه بچه‌هاي اردبيل در زمينه كارتون خيلي فعال و با استعداد هستند و آن درك و استقلال را دارند كه حتي بدون حمايت كارشان را انجام دهند. متأسفانه در شهر ما رسم است كه فقط به‌عنوان‌هاي جهاني كاريكاتوريست‌ها افتخار مي‌كنند و حمايتي از طرف ادارات از آنها نمي‌شود. اگر هم شده خيلي خيلي اندك بوده است.
مي توانيد بگوييد در چند جشنواره ملي و بين‌المللي شركت كرده و در داوري‌ها حضور داشته‌ايد؟
در بيش از 200 نمايشگاه ملي و بين‌المللي در كشورهاي مختلف اروپايي شركت كرده‌ام و 153جايزه ملي و بين‌المللي هم از كشورهاي مختلف كسب كرده‌ام. از جمله: نفر اول جهان در قبرس 2003، نفر اول جهان در تبريز – ايران 2003، نفر اول جهان در سوريه2006، نفر اول جهان در كشور آذربايجان2008، نفر اول جهان و دريافت تنديس طلا از دست رئيس‌جمهوری قبرس2009، نفر اول جهان در تبريز –ايران 2010، نفر اول جهان دو سالانه پايداري ايران – 2011، برنده جايزه 5000 دلاري مسابقه جهاني در تهران‌ـ ايران2006، نفر دوم مسابقه بين‌المللي نصرالدين هوجا2010، نفر دوم مسابقه بين‌المللي اسكوپيه مقدونيه.
 هچنين عضو هيأت داوران جشنواره بين‌المللي نصرالدين كشور آذربايجان1388، عضو هيأت داوران دومين جشنواره بين‌المللي مقاوم‌سازي ايران1390، عضو هيأت داوران جشنواره بين‌المللي قبرس، عضو هيأت انتخاب آثار هفتمين مسابقه بين‌المللي كاريكاتور در تبريز ‌ـ ايران، عضو هيأت داوران جشنواره كارتون راه و بي‌راه مازندران–ايران1389، عضو هيأت داوران جشنواره كارتون اليگودرز–ايران1390، عضو هيأت داوران سومين جشنواره الگوهاي برتر تدريس معلمان استان اردبيل و عضو هيأت داوران مسابقه‌هاي متعدد هنرهاي تجسمي در سطوح مختلف. در داوري‌هاي چند جشنواره‌هاي بين‌المللي در كشورهاي ايران، آذربايجان و قبرس نيز حضور داشته‌ام.
چه انتظاري از مسئولان فرهنگی استان داريد؟
متأسفانه در كشور يا در شهر ما برخی مسئولان برخوردي كه با افتخارآفرينان جهاني در رشته‌هاي ورزشي دارند، با هنرمندان ندارند و افتخاراتي كه بنده در زمينه كارتون و كاريكاتور كسب كرده‌ام كمتر از افتخارات ورزشكاران نيست. نزديك به 153 جايزه ملي و بين‌المللي و چند عنوان اولي جهان و جايزه طلا از كشورهاي مختلف را كسب كرده‌ام. مسلماً همه در سايت‌ها، نشريات و رسانه‌هاي مختلف افتخارات ما را مي‌بينند و مي‌شنوند اما چه فايده! درضمن خيلي دوست دارم كه با همكاري مدال‌آوران المپيك جشنواره بين‌المللي كاريكاتور فوتبال آقاي علي دايي را به خاطر افتخاراتي كه در اين زمينه كسب كرده‌، برگزار كنم تا به‌صورت كتاب‌ نفيسي از آثار هنرمندان، ماندگار شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code