موضوعات
اردبیل

آسان‌سازی تردد برای عابران در اردبیل

نویسنده: آنا مغانلو اردبیل - خبرنگار
شهر به عنوان مکانی برای زندگی انسان امروزی باید محلی ایمن، راحت و خوشایند باشد و گرچه شهرهای امروز به معبری برای ماشین‌ها تبدیل شده‌اند اما تردد آسان عابران پیاده بسیار مهم‌تر از افزایش اتوبان‌ها و خیابان‌هاست. اردبیل هم از آن شهرهایی است که عابران پیاده به راحتی در آنها رفت و آمد نمی‎کنند. پیاده‌روهای نامناسب و کشیده شدن مسیر عابران به خیابان هر بار حادثه‌ای را رقم زده که اکنون برای مردم شهر تکراری شده است....
1396/05/22
شهر به عنوان مکانی برای زندگی انسان امروزی باید محلی ایمن، راحت و خوشایند باشد و گرچه شهرهای امروز به معبری برای ماشین‌ها تبدیل شده‌اند اما تردد آسان عابران پیاده بسیار مهم‌تر از افزایش اتوبان‌ها و خیابان‌هاست. اردبیل هم از آن شهرهایی است که عابران پیاده به راحتی در آنها رفت و آمد نمی‎کنند. پیاده‌روهای نامناسب و کشیده شدن مسیر عابران به خیابان هر بار حادثه‌ای را رقم زده که اکنون برای مردم شهر تکراری شده است.
راحت نبودن عابران، همخوان نبودن عرض پیاده‌رو با میزان تردد، کف‌سازی نامناسب، شیب عرضی نامناسب و... از جمله مشکلات طراحی پیاده‌روها در اردبیل است. برای نظم بخشیدن به تردد عابران در معابر شهری کاهش تأخیرهای زمانی ناشی از عبور و مرور و جلوگیری از بروز حوادث ترافیكی و تداخل مسیرهای عابران پیاده و وسایل نقلیه در معابر شهری باید ساماندهی شود.

لزوم پیاده‌راه سازی
یکی از شهروندان اردبیلی می‎گوید: یكسان نبودن مصالح و استفاده از کفپوش‌های مختلف به صورت کاملا سلیقه‌ای مانند بتن، آسفالت و موزاییك موجب ایجاد منظره‌ای ناخوشایند در شهر شده است.  این سطوح که معمولا ارتفاع آنها نیز با هم تفاوت دارد، کمتر کسی را به عبور از پیاده‌رو ترغیب می‌‎کند و به همین دلیل است که بسیاری از عابران وارد خیابان می‎شوند.
«شبنم محبی» می‌افزاید: وجود خرابی و شكستگی در موزاییک‌های پیاده‌رو در بیشتر معابر و نشست و چاله‌های بی‌شمار در آنها، علاوه بر ایجاد منظره بد در خیابان‌ها، مشکلات بسیاری را در تردد عابران به وجود می‌آورند.
یکی از کسبه چهارراه سعدی به وجود سدمعبر با مصالح ساختمان‌های در حال ساخت اشاره می‌کند و می‌گوید: علاوه بر کیفیت نامناسب کفپوش پیاده‌روهای شهر، در برخی مناطق در طول پیاده‌رو چند ساختمان در حال احداث وجود دارد که مصالح مسیر پیاده‌رو را مسدود می‌کنند.
«باقر نظری» اظهار می‎کند: به عنوان مثال، از چهارراه سعدی تا حافظ که مسیر روزانه ماست 5 تا 6 بار مجبور می‌شویم به دلیل مسدود بودن پیاده‌رو وارد بزرگراه شویم. با توجه به اینکه سرعت خودروهای عبوری در این بزرگراه بالاست، گاه تصادف و حوادث ناخوشایندی پیش می‌آید.

عنصری مهم در پویایی فضای شهر
شهردار اردبیل که بر انسان‌محور بودن تمام برنامه‌ها و پروژه‌های شهری تاکید دارد، از نقش پیاده‌روها به عنوان عنصری در پویایی شهر می‎گوید.
«حمید لطف‌اللهیان» با اشاره به اینکه امروزه مساله کیفیت زندگی شهری یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که مدیریت شهری باید برای ارتقای آن برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای داشته باشد، اظهار می‌کند: با در نظر گرفتن جایگاه انسان در فضای شهری، سوق دادن شهرها برای تبدیل شدن به مکان‌هایی انسان‌محور و تشویق شهرنشینان به پیاده‌روی، شهرها را در مسیر توسعه پایدار قرار می‌دهد.
وی می‌افزاید: از سوی دیگر، پیاده‌روها از عناصر مهمی هستند که در پویایی فضای شهر نقش مهمی را ایفا می‌کنند. به همین دلیل توجه به این موضوع برای شهرداری اردبیل از جمله اولویت‌های اجرایی قرار گرفته است.
شهردار اردبیل با بیان اینکه پیاده‌روی مقوله‌ای است که با سلامت شهروندان رابطه جدی دارد، تصریح می‎کند: شهرداری اردبیل در نظر دارد با پازل‌چینی پیاده‌روها هم به بهبود سیمای شهر کمک و هم با افزایش کیفیت پیاده‌روها شهروندان را به پیاده‌روی ترغیب کند.
لطف‌اللهیان ادامه می‌دهد: از مجموعه شهرداری انتظار داریم کیفیت اجرا را در پازل‌چینی رعایت کنند تا شهر را به گونه‌ای ساماندهی کنیم که عابرین پیاده بتوانند به راحتی در آن تردد کنند.

تکمیل پازل‌چینی تا پایان فصل کاری
شهردار اردبیل می‎گوید: شهرداری اردبیل، با توجه به بررسی‌های صورت گرفته و نیاز برخی پیاده‌روها به پازل‌چینی و همچنین تکمیل پازل پیاده‌روهایی که قبلا نیمه‌کاره رها شده بودند، اقدام به اجرای پازل پیاده‌روها کرده است. با توجه به مساعد بودن شرایط جوی سعی می‌کنیم از این فرصت استفاده کنیم تا شروع فصل بارش اوضاع پیاده‌روها و معابر را ساماندهی کنیم.
وی می‌افزاید: همه خدمات شهری در حال حاضر در شرایطی رشد چشمگیری داشته است که با وجود کاهش کسب درآمد، در ارائه خدمات با 2 برابر افزایش عملکرد روبه‌رو بوده‌ایم.
لطف‎اللهیان ضرورت احیای هویت شهری را با تکیه بر ارتقای مشارکت اجتماعی یادآور می‌شود و اظهار می‌کند: توسعه فرهنگی و اجتماعی مقدم بر توسعه عمرانی است. هر چند طرح‌های مختلفی را نیز در حوزه‌های خدماتی و عمرانی در شهر اردبیل شاهد هستیم اما برنامه‌هایی که انسان‌محور بودن را در بطن خود داشته باشند در اولویت قرار دارند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code