موضوعات
اردبیل

اختصاص 700 میلیارد ریال برای اجرای طرح‌های آبیاری مدرن

نویسنده:
معاون توسعه، برنامه‌ریزی و منابع انسانی سازمان جهاد کشاورزی استان از اختصاص 700 میلیارد ریال اعتبار تسهیلاتی در سال جاری برای اجرای طرح‌های آبیاری مدرن خبر داد.
1396/08/16
به گزارش ایرنا «رضا محسنی» در آیین معارفه مدیر جدید اداره جهاد کشاورزی خلخال گفت: از شروع اجرای طرح‌های آبیاری مدرن تحت فشار قطره‌ای و بارانی در سال 92 تا پایان سال 95 بیش از 4500 هکتار از اراضی استان به صورت انفرادی یا تعاونی و تجمیعی زیر پوشش قرار گرفته است.
وی بیان کرد: امسال نیز تا پایان مهرماه صدها طرح‌ آبیاری مدرن در 3500 هکتار از اراضی کشاورزی این استان در حال اجرا و تکمیل است.
این مسئول با بیان اینکه اعتبارات تخصیص یافته امسال برای اجرای طرح‌های آبیاری مدرن شناور است و به تناسب جذب مناطق مختلف در اختیار شهرستان‌های استان قرار می‌گیرد، افزود: این شیوه در حوزه اعتبارات ملی نیز قابلیت اجرایی دارد و در صورت استقبال کشاورزان، 700 میلیارد اعتبار تسهیلاتی استان قابل افزایش است.
وی گفت: دولت با هدف استفاده بهینه از منابع آبی موجود در کشور ارائه حمایت‌های ویژه اعتباری و تسهیلاتی را به مجریان طرح‌های آبیاری مدرن در دستور کار قرار خود قرار داده است. بر این مبنا کشاورزان می‌توانند از مبلغ 3 میلیون و500 هزار ریال تا 8 میلیون و800 هزار ریال تسهیلات بلاعوض برای هر هکتار از اراضی کشاورزی برخوردار شوند.
محسنی اظهار کرد: در صورت اجرای این طرح به صورت تعاونی و تجمیعی 85 درصد از هزینه اجرای طرح در قالب اعتبارات بلاعوض از سوی دولت تامین و 15 درصد آورده کشاورزان نیز از طریق ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت بانکی تامین خواهد شد.
وی گفت: سهم شهرستان خلخال برای اجرای طرح‌های آبیاری مدرن در سطح 800 هکتار است که انتظار می‌رود با تشویق کشاورزان منطقه، این سهم به‌موقع جذب شود.
فرماندار خلخال نیز در این آیین از آغاز مطالعات طرح بزرگ اجرای آبیاری مدرن در سطح هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان خبر داد.
«فریدون بابایی» با بیان اینکه کشاورزی خلخال در مقایسه با سایر مناطق استان و به تناسب استعداد کشاورزی منطقه رشد نداشته است، افزود: مشکل ساختاری مشارکت کشاورزان در اجرای طرح‌های نوین کشاورزی از جمله آبیاری تحت فشار باید حل و کشاورزی شهرستان در اندازه واقعی خود رونق یابد.
در این یین با تقدیر از تلاش «هادی ذبیحی» مدیر سابق جهاد کشاورزی خلخال، «بهبود علیزاده» به عنوان مدیر جدید این اداره معرفی شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code