موضوعات
اردبیل

آثار اجرای اقتصاد مقاومتی بر تولید و اشتغال

نویسنده: دکتر هاشم مظفری
با ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از طرف مقام معظم رهبری، رویکردی دائمی و پیوسته در نظام برنامه‌ریزی کشور برای تداوم اشتغال و تولید در سال‌های اخیر ایجاد شده است که در استان‌هایی مانند اردبیل می‌تواند تاثیرگذار باشد....
1396/09/07
 با ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از طرف مقام معظم رهبری، رویکردی دائمی و پیوسته در نظام برنامه‌ریزی کشور برای تداوم اشتغال و تولید در سال‌های اخیر ایجاد شده است که در استان‌هایی مانند اردبیل می‌تواند تاثیرگذار باشد.  ایجاد اشتغال و رفع بیکاری در گذشته فقط از دولت خواسته می‌شد اما اكنون دریافته شده که رفع مشکلات موجود به مردمی کردن اقتصاد و ورود بخش خصوصی با حمایت‌های دولت به عرصه اقتصادی وابسته است. از طریق صنایع کوچک و متوسط و نوسازی صنایع موجود با فناوری جدید و رقابت‌پذیری صنایع بزرگ می‌توان به شرایط بهتر اشتغال دست یافت.  در سال‌های گذشته افزایش بی‌سابقه درآمدهای نفتی و هزینه‌کرد نامناسب آن باعث تزریق نقدینگی به اقتصاد به شکل مصرف کالاهای غیرضروری و افزایش تورم تا بالای 40 درصد شد. با تشدید تحریم‌ها از سال 1390 فشار به اقتصاد ایران افزایش یافت و سوءمدیریت باعث کاهش تولید ملی و رشد اقتصادی منفی 8/6 درصد شد. علاوه بر این، تورم بالا کاهش قدرت خرید مردم و افزایش قدرت نرخ ارز به‌خصوص دلار در برابر ریال و التهاب را به دنبال آورد در نتیجه رکود همراه با تورم اقتصادی خود را نشان داد.  در نیمه دهه 90 موفقیت‌هایی در عرصه اقتصادی شکل گرفت؛ دولت برنامه مقابله با رکود اقتصادی، کنترل تورم و رونق تولید و صادرات را پی گرفت، نرخ تورم به زیر 10 درصد کاهش یافت و رشد اقتصادی مثبت شد. افزایش نرخ رشد اقتصادی مستمر و حمایت از تولید داخلی موجب کاهش بیکاری و افزایش اشتغال و تولید ملی می‌شود.
خانوارها و مصرف‌کنندگان، در کنار دولت، نقش و جایگاه ویژه‎ای در ارتقای تولید داخلی و رونق آن دارند. باید به این باور رسید که خرید و مصرف کالای داخلی موجب افزایش انگیزه واحدهای تولیدی می‌شود. در مقابل، این واحدها نیز باید با استفاده از تکنولوژی و تجهیزات نوین و اقتصاد دانش‌بنیان کیفیت کالاهای تولیدی خود را افزایش دهند، با کاهش هزینه و قیمت تمام‌شده کالاها، اقتصاد سالم رقابتی ایجاد کنند و کالاهای خود را با قیمت مناسب به مصرف‌کنندگان داخلی و خارجی برسانند.
با کوشش دولت در سال‌های اخیر، با وجود موانع و مشکلات، کارهایی اساسی انجام گرفته است. ارائه لوایح و تصویب آنها در مجلس شورای اسلامی برای حمایت از تولید، قانون رفع موانع تولید، تشکیل ستاد اقتصاد مقاومتی، تشکیل ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، تقویت مراکز خدمات سرمایه‌گذاری، اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، ایجاد پنجره واحد گمرک، هدفدار كردن اعطای تسهیلات بانکی، ثبات در بازار کالا و خدمات، کنترل قیمت‌ها و رشد اقتصادی مثبت از جمله این کارهاست.
هدف دشمنان، ایجاد نارضایتی در مردم با ایجاد چالش اقتصادی، القای ناکارآمدی و ناتوانی کشور و تضعیف قدرت ملی است. تقلیل قیمت نفت و نخریدن آن، تحریم اشخاص، موسسات و بانک‌ها، وابستگی مصرف به خارج و فروش نرفتن کالا و تجهیزات از عمده حربه‌های آنها هستند که علیه کشورمان استفاده می‌شوند.  همت دولت و مردم در این سال‌ها مقابله با فشارها و تهاجم‌های اقتصادی بوده است. همه باید با اتکا به منابع داخلی و تعامل با دیگران زمینه رونق اقتصادی را فراهم کنیم و به تولید و اشتغال کامل دست یابیم.
برخی از راهکارهای برون‌رفت از مشکلات اقتصادی مانند اصلاح مقررات مزاحم کسب و کار، خوداتکایی، استقلال اقتصادی، داشتن اقتصاد مردمی و درون‌زا و برون‌گرا، اتکا به استعدادهای درونی مردم، استفاده از اقتصاد دانش‌بنیان و داشتن تفکر مدیریت جهادی وظیفه ماست. همه اعم از مردم، دولت و بنگاه‌های اقتصادی می‌توانیم با عزم جدی بر مشکلات فائق آییم و معضل بیکاری را رفع و به رونق تولید و اشتغال کامل دست پیدا کنیم.
دکتر هاشم مظفری
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان
 ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code