موضوعات
اردبیل

آب گران‌بها در موران

نویسنده: علی قاسمیان مغان - خبرنگار
مدتی است بهای آب بسیاری از مشترکان بعضی روستاهای شهرستان گرمی و به خصوص بخش موران با مبلغ بسیار بالایی محاسبه می‌شود....
1396/07/19
مدتی است بهای آب بسیاری از مشترکان بعضی روستاهای شهرستان گرمی و به خصوص بخش موران با مبلغ بسیار بالایی محاسبه می‌شود. این موضوع باعث شده است تعداد زیادی از روستاییان ناراضی باشند و شکوائیه‌ای به بخشداری‌های تابعه و فرمانداری ارائه کنند. بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد در دوره قبل قبض‌هایی با مبالغ اندک برای مشترکان فرستاده شده است، اما در دوره 2 ماهه اخیر آب‌بهای روستاییان بسیار بالا و حتی گاه تا 30 برابر دوره قبل محاسبه شده است.  مسئولان ارشد شهرستان گرمی در 2 هفته اخیر که آب‌بهای این دوره محاسبه شده است، وعده‌های زیادی مبنی بر بررسی موضوع داده‌اند، اما برای حل این مشکل اقدامی نشده است. این در حالی است که آب و فاضلاب روستایی چند بار با ارسال مأموران خود به مشترکان روستایی اعلام کرده است که در صورت پرداخت نکردن قبض خود انشعاب آب آنان قطع خواهد شد.

مصرف آب زیاد نیست
یکی از اهالی بخش موران در این زمینه به همشهری می‌گوید: افزایش چند ده برابری آب‌بها نمی‌تواند تنها به دلیل میزان مصرف آب باشد.
«سیروس محبتی» می‌افزاید: اگر با بسیاری از مشترکانی که مصرف آن‌ها چند برابر ثبت شده صحبت کنید خواهید دید در میزان مصرف آنان تغییری وجود نداشته است و حتی آنان امکان استفاده 30 برابری از آب را نداشته‌اند.
وی با بیان اینکه سال گذشته در همین دوره نیز چنین اتفاقی افتاد، اظهار می‌کند: سال گذشته نیز به دلیل فشار سازمان آب و فاضلاب مبنی بر قطع آب، روستاییان زحمتکش که وضعیت اقتصادی خوبی هم ندارند مجبور به پرداخت آب‌بها شدند. این روستایی اهل موران تصریح می‌کند: ما از نماینده شهرستان می‌خواهیم موضوع را از طریق مراجع کشوری پیگیری کند تا مردم چند روستای شهرستان مجبور نباشند هر سال مبالغ هنگفتی را پرداخت کنند که واقعا حق آن‌ها نیست.
محبتی همچنین درباره شایعات استفاده از اشتراک آب برای آبیاری مزارع اظهار می‌کند: فصل برداشت محصولات باغی و کشاورزی تمام شده است و در این فصل میزان بارندگی نیز نسبت به اول تابستان افزایش می‌یابد. در چنین شرایطی کشاورزان چه نیازی دارند که از آب آشامیدنی برای آبیاری مزارع استفاده کنند.

تقسیط آب‌بها تنها حمایت آبفار
رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان گرمی درباره این مشکل می‌گوید: با توجه به اینکه کشاورزان این میزان آب را مصرف کرده‌اند، آبفار شهرستان فقط می‌تواند با تقسیط پرداخت آب‌بها از آنان حمایت کند.
«مهدی آردین» در گفت‌وگو با همشهری اظهار می‌کند: هیچ‌گونه اقدام غیرقانونی انجام نشده و مأموران آبفار براساس آن چیزی که در کنتور ثبت شده است مصرف آب روستاییان را درج کرده‌اند.
وی با بیان اینکه شایعات منتشر شده مبنی بر محاسبه اضافه‌بهای آب مصرفی صحت ندارد، می‌افزاید: گاه به دلیل فصل تابستان میزان استفاده از آب افزایش می‌یابد و روستاییان به اشتباه مصرف بی‌رویه را به محاسبه بیش از اندازه تفسیر می‌کنند.
این مقام مسئول ادامه می‌دهد: اداره آب و فاضلاب روستایی در صورتی که روستاییان برای پرداخت آب مشکل داشته باشند، می‌تواند آب‌بهای درج شده را به صورت اقساطی از آنان دریافت کند. بدین‌ترتیب این اداره در حد توان از روستاییان که در خط مقدم تولید قرار دارند، حمایت می‌کند.
وی همچنین اضافه می‌کند: میزان بدهی دوره‌های قبل برخی از مشترکان به حدی زیاد است که با اضافه شدن دوره‌های بعدی افزایش چند برابری داشته است و ارتباطی به نحوه محاسبه و افزایش آب‌بهای این دوره ندارد.

نیاز به بررسی کارشناسانه
معاون فرماندار گرمی معتقد است مواردی همچون قطعی مکرر آب و وارد شدن هوا  به داخل لوله‌های آب ممکن است باعث افزایش شماره کنتور در دوره اخیر شده باشد و باید بررسی شود. «کامل کریمی» در گفت‌وگو با همشهری می‌گوید: ما از مسئولان استانی خواسته‌ایم سلامت کنتورهای آب نصب شده در روستاهای منطقه را بررسی کنند.
وی می‌افزاید: در کنار بررسی سلامت و صحت کنتور، مواردی همچون رد شدن هوا بر اثر قطعی مکرر که با باز گذاشتن خانواده‌ها برای آگاهی از اتصال دوباره آب انجام می‌شود، شماره کنتور را در یک دوره چند برابر افزایش می‌دهد.معاون فرماندار گرمی مغان ادامه می‌دهد: در برخی موارد مشاهده شده قبوض آب نسبت به دوره قبل افزایش بیش از 30 برابری داشته است که تغییر الگوی مصرف تا این اندازه با هیچ منطقی قابل قبول نیست.
کریمی از بررسی موضوع توسط کارشناسان مربوطه خبر می‌دهد و اظهار می‌کند: ما این موضوعات را به مسئولان استانی منعکس کردیم و قطعا به زودی کارشناسان این سازمان با حضور در روستاها برای بررسی نحوه محاسبه و پیش‌بینی‌ها اقدام خواهند کرد.
شایان ذکر است آب بسیاری از روستاها آشامیدنی نیست و فقط برای مصارف بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، حال آنکه ضریب محاسبه آب آشامیدنی با آب بهداشتی باید متفاوت باشد. انتظار می‌رود دستگاه‌های مسئول به خصوص آبفار استان با شفاف‌سازی نحوه محاسبه بهای آب در تک‌تک روستاها به سؤالات پیش آمده در ذهن اهالی پاسخ دهد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code