موضوعات
آران وبيدگل

با هدف افزايش ظرفيت‌های پذيرش گردشگر

افتتاح اقامتگاه بوم‌گردی خانه تاريخی بنی طبا

نویسنده:
نخستين اقامتگاه بوم‌گردي در خانه تاريخي «بني طبا» متعلق به دوره‌هاي صفوي تا اواخر قاجاريه در شهرستان آران و بيدگل افتتاح شد.
1393/08/11
به گزارش ايرنا، مشاور سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري كشور در آيين افتتاح اقامتگاه بوم‌گردي خانه تاريخي بني طبا اظهار كرد: كشور ايران از نظر برخورداري از آثار تاريخي جزو ۱۰ كشور برتر دنياست و در صورتي كه در اين ارزيابي برخورداري از آثار طبيعي را نيز منظور كنيم، ايران در زمره پنج كشور برتر دنيا قرار مي‌گيرد.
«سيف‌الله‌امينيان» افزود: آثار طبيعي بي‌نظيري همچون درياچه نمك و كوير مرنجاب آران و بيدگل در دنيا بي‌همتاست و برنامه‌ريزي‌ها بايد به گونه‌اي باشد كه موجب ترغيب گردشگران براي ورود و بازديد از اين منطقه بكر طبيعي شود.
وي با تأكيد برلزوم فراهم شدن زمينه‌هاي زيرساختي مورد نيازبراي تقويت ورود گردشگران به شهرستان آران و بيدگل خاطرنشان كرد: كوير مرنجاب و درياچه نمك، شهر اويي نوش‌آباد و اماكن مقدس اين شهرستان داراي ظرفيت‌هاي مناسبي براي جذب گردشگر هستند.
وي تصريح كرد: اگر سفرنامه‌هاي سياحان اروپايي در دوران حكومت‌هاي صفوي و قاجاري به خوبي بررسي شود نشان مي‌دهد كه دو منطقه در شهرستان آران و بيدگل شامل قلعه‌اي در نزديكي آستان حضرت محمد هلال بن علي(ع) و همچنين خانه معروف به «امارت» در حوالي خانه تاريخي بني طبا مركز اقامت و پذيرش سياحان مسافران بوده است.
امينيان گفت: خانه تاريخي بني طبا، محل سكونت سادات خاندان بني طبا بوده كه در زمان صفويه به آران و بيدگل مهاجرت كرده‌اند.
«محمدعلي اينانلو» طبيعت گرد و مستند‌ساز حوزه آثار تاريخي و جاذبه‌هاي طبيعي نيز در اين مراسم گفت: ظرفيت‌هاي كوير مرنجاب آران و بيدگل با مناطق منحصربه‌فرد طبيعي جهان همچون «رام تام بائور» هندوستان قابل مقايسه است.
وي افزود: مرنجاب همچون ثروتي بي‌انتهاست كه خداوند در اختيار مردم آران و بيدگل قرار داده تا با بهره‌برداري خردمندانه از آن زمينه رسيدن به توسعه پايدار اين منطقه فراهم شود.
وي تأكيد كرد: در صورت برنامه‌ريزي‌هاي خردمندانه، كويرمرنجاب مي‌تواند زمينه اشتغالزايي جوانان و رفاه مردم منطقه را ايجاد كند.
رئيس نمايندگي ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري شهرستان آران و بيدگل نيز در اين مراسم اظهار كرد: به دليل وجود ضعف در زمينه زيرساخت گردشگري در آران و بيدگل در سال‌هاي گذشته زمينه پذيرايي مناسب از گردشگران در اين شهرستان وجود نداشته است.
«عباس متولي» ابراز اميدواري كرد: با افتتاح خانه بوم‌گردي بني طبا در اين شهرستان و تجهيز اين اقامتگاه زمينه براي رشد و توسعه صنعت گردشگري در آران و بيدگل بيش از پيش فراهم شود.
مدير اقامتگاه بوم‌گردي خانه تاريخي بني طبا نيز در حاشيه اين مراسم گفت: اين اقامتگاه با ظرفيت پذيرايي از ۵۰ گردشگر و با برخورداري از بخش‌هايي از جمله اتاق اقامت، رستوران، استراحتگاه و چايخانه با سرمايه خصوصي به بهره‌برداري رسيده است.
«علي محسني» تصريح كرد: نخستين اقامتگاه بوم‌گردي شهرستان آران و بيدگل در خانه تاريخي بني طبا كه در مالكيت شهرداري است تأسيس شده و اميدواريم با همكاري مسئولان، فضاهاي زيرساختي براي اقامت گردشگران در اين منطقه افزايش يابد.
خانه تاريخي بني طبا آران و بيدگل طي دوره‌هاي صفويه تا اواخر قاجاريه به شيوه معماري درون‌گرا و به سبك گودال باغچه ساخته شده است و در سال ۱۳۸۴هجري شمسي به شماره ۱۲۹۶۵ در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code