موضوعات
البرز

گیاهان دارویی استان در راه بازار‌های جهانی

نویسنده:
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با اشاره به قدمت هزاران ساله در استفاده از گیاهان دارویی، گفت: کاشت و پرورش این گیاهان راهکاری موثر برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی است...
1396/05/21
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با اشاره به قدمت هزاران ساله در استفاده از گیاهان دارویی، گفت: کاشت و پرورش این گیاهان راهکاری موثر برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی است.
به گزارش ایرنا، «حامد فرضی»در جمع خبرنگاران افزود: با وجود سابقه هزاران ساله استفاده از گیاهان دارویی در طب سنتی، در اوایل قرن بیستم و با پیشرفت علم شیمی داروهای شیمیایی توسعه و کاربرد فراوانی یافته است.
وی اظهار کرد: پس از مدت کوتاهی و با شناخته شدن عوارض این داروها تمایل برای مصرف داروهای شیمیایی کاهش یافت و مردم تمایل بیشتری به استفاده از گیاهان دارویی پیدا کردند.
وی گفت: این تغییر گرایش می‌تواند فرصت مناسبی برای تولید کنندگان گیاهان دارویی ایجاد کند تا بتوانند بازار از دست رفته خود را مجددا به دست آورند.
وی با بیان ظرفیت فوق العاده استان به لحاظ داشتن شرایط اقلیمی متنوع و تنوع گیاهی بالا افزود: البرز دارای جایگاه ویژه ای از نظر گیاهان دارویی در ایران و جهان است. به همین دلیل می‌تواند ظرفیت قابل توجهی برای به دست آوردن بازارهای جهانی در این زمینه داشته باشد.
وی تصریح کرد: به همین منظور اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان برای اجرای سیاست‌های ابلاغی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور مبنی بر تخصیص 20 درصد از تعهدات پروژه تولید نهال به تولید گیاهان دارویی بومی استان، اقدام به تولید گیاهان دارویی  کرده است.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان به تولید 4 گونه گیاه دارویی آویشن، نعناع فلفلی ، گل گاو زبان و بادرنجبویه در نهالستان بزرگ کرج اشاره کردو افزود: تولید این گیاهان به صورت آزمایشی و برای اولین بار در این نهالستان صورت گرفته و می‌تواند الگویی موفق برای مجریان طرح‌های منابع طبیعی، زارعان، مرتعداران و عموم مردم باشد.
فرضی ضمن اعلام آمادگی این اداره کل مبنی بر هرگونه همکاری با متقاضیان و مجریان کاشت و بهره‌برداری گیاهان دارویی در عرصه‌های مستعد استان اظهار کرد: در صورت کاشت گونه‌های دارویی مقاوم به خشکی و مستعد شرایط استان، با وجود تأمین نیاز داخلی استان می‌توان نسبت به صادر این محصولات به سایر استان‌های کشور و همچنین کشورهای خارجی اقدام کرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code