موضوعات
البرز

کلیک‌های پرخطر

نویسنده: فاطمه سلطانیان ‌
درباره اكثر پیشرفت‌های علمی و تكنولوژیكی این سؤال در ذهن ایجاد می‌شود كه مزایای آن‌ها بیشتر است یا معایبشان؟ یكی از چالش برانگیزترین این مباحث در مورد رایانه وبازی های الکترونیکی است...
1396/07/11
فاطمه سلطانیان
‌کارشناس انفورماتیک معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان

درباره اكثر پیشرفت‌های علمی و تكنولوژیكی این سؤال در ذهن ایجاد می‌شود كه مزایای آن‌ها بیشتر است یا معایبشان؟ یكی از چالش برانگیزترین این مباحث در مورد رایانه وبازی های الکترونیکی است.
«نهنگ آبی» یک بازی اینترنتی روسی است که از سال 2013 در جهان شایع و تاکنون منجر به مرگ بیش از 140 نفر در کشورهای مختلف شده است.
این بازی شامل یک سری وظایف واگذار شده به كاربر است که با کسب اطلاعات شخصی و محرمانه از کاربران در طول بازی، از او خواسته‌های متفاوتی درخواست می‌شود و در پایان با دعوت کاربر به خودکشی، این چالش غم انگیز خاتمه می‌یابد.
امروزه دسترسی کودکان و قشر جوان به بازی‌های الکترونیکی به راحتی امکان پذیر است و تعداد سایت‌های اینترنتی ارائه دهنده خدمات بازی‌های آنلاین روز به روز در حال افزایش است؛ در حالی که اکثر والدین نسبت به خطرات استفاده از برخی از این بازی‌ها بی‌اطلاع هستند.
 هرچند از منظر برخی از صاحب نظران، بازی‌های رایانه ای می‌تواند اثرات مثبتی مانند تکامل شخصیت و رفتار، پرورش استعدادها، افزایش بهره هوشی، ایجاد خلاقیت، پرورش تمرکز و دقت را به همراه داشته باشند؛ اما متأسفانه برخی از این بازی‌ها حاوی موضوعاتی نظیر خشونت، مسائل غیراخلاقی، تعاملات جنسی، شیطان‌پرستی، مسلمان کُشی و نسل کُشی هستند و سبب تقویت حس پرخاشگری، انزوا طلبی و افت تحصیلی در شخص می‌شوند و نوجوان بدون آنکه از آثار مخربی که بر ذهنش وارد می‌شود، مطلع باشد؛ مراحل مختلف بازی را تا انتها دنبال می‌کند.
از آنجا که بازار و نفوذ بازی‌های الکترونیکی روزبه روز گسترده‌ترمی‌شود، والدین باید درخصوص اینکه چگونه می‌توان از آسیب‌های ذاتی  برخی از این بازی‌ها جلوگیری کرد، نکاتی را بدانند:
- مدت زمان استفاده از بازی‌های الکترونیکی را برای فرزندانتان محدود کنید.
- به شرح و توضیح بازی و گروه سنی متناسب برای بازی دقت کنید.
- فرزندان خود را با بازی‌های موفق بومی که با فرهنگ ملی ودینی ایران مطابقت دارند، آشنا کنید.
- بعضی از باز‌ی‌ها تمرینی برای یادگیری مهارت‌های زندگی هستند. معلم شایسته‌ای را برای فرزندان خود انتخاب کنید و در تهیه و انتخاب بازی‌های رایانه‌ای فرزندانتان سهیم باشید.
- در مورد محتوای بازی (این‌که در بازی چه اتفاقی خواهد افتاد؟) از فرزند خود سؤال کنید.
- بهتر است بازی‌های خلاق و علمی که کودکان باید به وسیله آن‌ها، معماهایی را حل کنند، بیش از بازی‌های دیگر مورد توجه قرار گیرند.
- با استدلال و منطق آسیب‌هایی را که ممکن است فضای مجازی و برخی از بازی‌های کامپیوتری به دنبال داشته باشند، به فرزندانتان متذکر شوید.
- وقت بیشتری را به کودکان و نوجوانان خود اختصاص دهید.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code