موضوعات
البرز

کاهش 16 درصدی کشف کالای ممنوعه قاچاق

نویسنده:
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان گفت: کشفیات کالاهای ممنوعه قاچاق البرز در 8 ماهه نخست امسال، نسبت به سال 95، کاهش 16 درصدی داشته است...
1396/09/13
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان گفت: کشفیات کالاهای ممنوعه قاچاق البرز در 8 ماهه نخست امسال، نسبت به سال 95، کاهش 16 درصدی داشته است.
به گزارش همشهری، «مهدی جوهری» در نشست خبری با موضوع «راهبری ظرفیت‌های مردمی، تولید داخلی و کاهش مصرف کالای قاچاق» افزود: پدیده قاچاق دارای دو مقوله کالای ممنوعه قاچاق و کالای مجاز قاچاق است.
جوهری در تشریح این موضوع گفت: کالاهای ممنوعه قاچاق شامل محصولاتی چون مشروبات الکلی، مواد مخدر و محصولات سلامت‌محور است و پرونده آنها در دادگستری پیگیری می‌شود. کالاهای مجاز مشروط قاچاق شامل، محصولاتی چون موبایل، لوازم آرایشی و دیگر اقلام مشابه است که به پرونده آنها در اداره تعزیرات حکومتی رسیدگی می‌شود.وی در ادامه با اشاره به تعبیر نادرستی که در بین برخی مسئولان رایج شده و قاچاق را تخلف می‌دانند، افزود: قاچاق آشکارا جرم است و به کار بردن عبارت تخلف برای آن درست نیست.جوهری اظهار کرد: در روشی دیگر از قاچاق، برخی افراد به دلیل پایین بودن تعرفه گمرکی برای قطعات، اقدام به وارد کردن تک‌تک قطعات به طور مجزا می‌کنند و سپس با مونتاژ محصول در داخل، آن را به فروش می‌رسانند.وی در ادامه افزود: 3 شرکت در البرز که با این روش اقدام به قاچاق می کردند، شناسایی شده‌اند.
 معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان با تاکید بر نظارت ناقص سازمان استاندارد بر کیفیت محصولات تولید داخلی افزود: کیفیت پایین محصولات داخلی موجب سلب اعتماد به محصولات ایرانی شده است.
این مسئول بیان کرد: برای حل این موضوع بارها با سازمان استاندارد مکاتبه شده تا با نظارت درست بر تولیدات داخلی، محصولات باکیفیت‌تری داشته باشیم.
معاون فرهنگی دادگستری البرز نیز در این نشست گفت: طبق آمار ارائه شده اگر جلوی قاچاق کالا به کشور گرفته شود سالانه بیش از 100 هزار شغل ایجاد می‌شود که رقم قابل توجهی است و ورود همین تعداد افراد به بازار کار می‌تواند آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی را در کشور کاهش دهد.«فرید نجف‌نیا» افزود: تجربه ثابت کرده هر وقت اطلاع‌رسانی صحیح انجام می‌شود انگیزه لازم در مردم برای همراهی در اتفاقات ملی ایجاد شده است. آگاهی جامعه از تبعات منفی خرید کالای خارجی و نخریدن کالای خارجی دارای مشابه داخلی می‌تواند در چرخه تولید ملی بسیار تاثیرگذار باشد.
وی در خصوص نقش سمن‌های فعال حوزه بانوان در مبارزه با قاچاق گفت: 50 درصد جامعه ما را بانوان تشکیل می‌دهند. این قشر سهم 95 درصدی در مدیریت خریدهای خانواده دارند و آگاه‌‌سازی آنها توسط سمن‌ها می‌تواند تاثیری شگرف در حمایت از تولید داخلی و نخریدن کالای قاچاق داشته باشد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code