موضوعات
البرز

چشم انداز 5ساله مرکز فضایی ماهدشت

نویسنده:
رئیس مرکز فضایی ماهدشت کرج گفت: تکمیل و راه اندازی مرکز کنترل عملیات ماهواره‌های لئو و جئو در برنامه 5 ساله کاری این مرکز قرار گرفته است...
1396/07/19
رئیس مرکز فضایی ماهدشت کرج گفت: تکمیل و راه اندازی مرکز کنترل عملیات ماهواره‌های لئو و جئو در برنامه 5 ساله کاری این مرکز قرار گرفته است.
«سید محمدرضا ابراهیمی» در گفت و گو با ایرنا   افزود: تکمیل و راه اندازی مرکز کنترل عملیات مانیتورینگ ماهواره‌های لئو و جئو و ایجاد یک پردیس فضایی که جزو مصوبات وزارت ارتباطات است، از برنامه‌های کاری این مرکز به شمار می‌رود. وی با بیان اینکه مرکز فضایی ماهدشت، قدیمی‌ترین مرکز فضایی خاورمیانه است، گفت: مذاکرات برای تاسیس مرکز فضایی ماهدشت از سال 1351 شروع و در سال 1353 راه اندازی شد.  ابراهیمی افزود: در ابتدای فعالیت این مرکز یک آنتن 10 متری در ماهدشت نصب شد که توانایی دریافت تصاویر ماهواره ای را داشت. برنامه ریزی از ابتدا برای این مرکز به این شکل بوده که اطلاعات و داده‌های مورد نیاز 33 کشور منطقه را تامین کند.
وی با بیان اینکه بحث استفاده از فضا در کشور ما بحث جدیدی نیست و از سال‌ها قبل مطرح شد و اقدامات عملی در موردش صورت گرفت، اظهار داشت: این مرکز از ابتدای کار قرار بود که در 5 فاز راه اندازی شود که تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی فقط توانستند فاز نخست آن را که نصب آنتن و تجهیزات دریافت تصاویر ماهواره ای بود راه‌اندازی کنند.
وی گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی، خارجی‌ها این مرکز را ترک کردند و 4 فاز دیگر توسط متخصصان داخلی راه اندازی شد . فاز نهایی راه اندازی این مرکز، دریافت اطلاعات و تجزیه و تحلیل، بررسی و آنالیز اطلاعات است تا بتوانیم از آن‌ها اطلاعات مورد نیاز خود را به دست بیاوریم و این اطلاعات را به صورت هاردکپی یا سافت کپی در اختیار کاربران مختلف قرار می‌گیرد.  ابراهیمی افزود: محل قرار گیری این مرکز در 42 هکتار از لحاظ جغرافیایی به صورتی است که هیچ‌گونه مزاحمت فرکانسی در این منطقه وجود ندارد و مکان مناسبی برای تاسیس این مرکز از ابتدا بوده است.  وی در ادامه به بیان فعالیت‌های مختلف این مرکز پرداخت و یکی از این فعالیت‌ها را رصدخانه دانست و اظهار کرد: موقعیت خاص جغرافیایی این مرکز محل مناسبی را برای فعالیت‌های رصد فضایی و نجوم ایجاد کرده است.  ابراهیمی یکی دیگر از این فعالیت را بحث سنجش از دور دانست و گفت: در بحث سنجش از دور پردازش اطلاعات و تولید تصاویر و اجرای پروژه‌های تحقیقاتی مختلف انجام می‌شود که در اینجا اکیپ‌های مختلف از متخصصان که روی داده‌های خام کار می‌کنند و کاربردهای مختلف را ارائه می‌دهند مشغول فعالیت هستند.  وی از دیگر فعالیت‌های این مرکز را بحث پایش دانست و افزود: در این بخش نقشه کاربری اراضی به دست می‌آوریم و بحث پایش محصولات گندم و برنج را با وزارت جهاد کشاورزی انجام می‌دهیم که از جمله ویژگی‌های استفاده از تصاویر ماهواره ای است . اگر بخواهیم به صورت سنتی انجام دهیم کار بسیار مشکلی است اما با استفاده از تصاویر ماهواره ای این کار سریع انجام می‌شود.  این مسئول ادامه داد: به عنوان مثال برآورد میزان گندم تولیدی می‌تواند یک بحث استراتژیک و مهم برای کشور باشد چرا که مشخص می‌کند چقدر می‌توانیم گندم وارد یا صادر کنیم و کاربردهای بسیار زیادی دارد.  وی یکی دیگر از فعالیت‌ها در بخش پایش را بررسی آتش سوزی‌ها در جنگل‌ها و اراضی دانست و گفت: بررسی وضعیت و دلایل بروز ریزگردها از دیگر فعالیت‌های این بخش است.  رئیس مرکز فضایی ماهدشت اضافه کرد: وظیفه ما در این مرکز انجام این کارها و دادن اطلاعات نیست و در اینجا وظیفه مان این است که به سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف بگوییم با استفاده از فناوری فضایی این کارها انجام می‌شود. ما فقط در اینجا به صورت آزمایشی این کارها را انجام و در اختیار دستگاه‌ها قرار می‌دهیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code