موضوعات
البرز

چالشی به نام رانندگان قانون‌گریز

نویسنده: زهرا اشرف زاده البرز-خبرنگار
در یک دستش سیگار و در دست دیگرش گوشی موبایل. پایش را روی گاز گذاشته وبه هرکسی جلوی راهش سبز می‌شود، ناسزا می‌گوید...
1396/06/19
در یک دستش سیگار و در دست دیگرش گوشی موبایل. پایش را روی گاز گذاشته وبه هرکسی جلوی راهش سبز می‌شود، ناسزا می‌گوید. راننده جلویی راهنمای سمت راست را می‌زند و قصد حرکت به مسیر راست را دارد، اما برای او که خود را صاحب حق می‌داند راهنما معنایی ندارد. سرش را از شیشه ماشین بیرون می‌برد و فریاد می‌کشد و بعد به شخصی که پشت خط تلفنش است، می‌گوید «با تو نبودم» و به کارش ادامه می‌دهد. آنقدر عجله دارد و عصبانی است که حتی متوجه خط کشی عابر پیاده نیست. البته اگر هم متوجه می‌شد، فرقی نداشت زیرا به عقیده او حق تقدم در همه موارد با خودش است.
همان موقع است که پیرمرد عصا به دست به گمان آنکه خط کشی عابر پیاده از سایر نقاط خیابان امن تر است در حال عبور از روی خط کشی است اما راننده عصبانی با سرعت به سمت او می‌آید و بی آنکه بفهمد صدای برخورد یک چیز را با ماشینش حس می‌کند. وقتی چشمش را باز می‌کند و به خودش می‌آید می‌بیند یک پیرمرد روی خط کشی عابر پیاده نقش زمین شده است. این روزها چنین صحنه‌هایی برای‌مان عادی شده است. اگر ببینیم که یک موتور با سرعت از پیاده رو می‌گذرد، بی آنکه اعتراضی بکنیم، راه را برایش باز می‌کنیم و موتور سوار با طلبکاری فراوان از کنارمان می‌گذرد. اگر ببینیم که چراغ قرمز است و بعضی راننده‌ها از غیبت پلیس استفاده و از چراغ قرمز عبور می‌کنند، باز هم برایمان عادی است و خیلی عادی تر است که ببینیم موتورسیکلت کارکرد تاکسی یا باربر را دارد و چند سرنشین یا بار زیادی را حمل می‌کند. عادت کرده‌ایم خیلی راحت از کنار همه این‌ها بگذریم زیرا این روزها پیاده رو کارکرد سواره‌رو، و سواره رو کارکرد پارکینگ را پیدا کرده و گویی علایم راهنمایی و رانندگی هم برای تزیین خیابان‌ها به کار می‌روند.
 به راستی چرا اینطور شده‌ایم؟ در کنار معرفی جاذبه‌های گردشگری در ایران، هشدار جدی نسبت به رانندگی خطرناک ایرانیان یکی از بخش‌های جدایی ناپذیر کتابچه‌های راهنمای جهانگردان است. مگر ما چگونه رانندگی می‌کنیم که فیلم رانندگی و نحوه عبور عابران در ایران، تبدیل به یکی از انواع کلیپ های پربیننده و خنده‌دار در اینترنت با صدها هزار بیننده می‌شود؟  

 لزوم قانون‌مداری
برای رسیدن به دفتر کارم سوار تاکسی می‌شوم. وقتی از راننده درباره فرهنگ رانندگی بین مردم می‌پرسم می‌گوید: مشکل رانندگی در کشور ما قانون‌مدار نبودن شهروندان است. انگار کسی دوست ندارد قانون را رعایت کند، قوانین رانندگی برای این است که ما زودتر به کارمان برسیم.
«محرم زینعلی» می‌افزاید: ما باید پشت چراغ قرمز بایستیم که زودتر به مقصد برسیم زیرا اگر ‌ توقف نکنیم، یک گره ترافیکی ایجاد می‌شود که یا خیلی دیر می‌رسیم یا اصلا به مقصد نمی‌رسیم اما متاسفانه این موضوع را مردم‌ ما نمی‌خواهند، متوجه شوند.
وی ادامه می‌دهد: خود من سعی می‌کنم قانون را رعایت کنم و وقتی که عابر پیاده در حال عبور از خط عابر است، صبر کنم تا رد شود اما گاهی در این خیابان‌ها آنقدر عصبانی می‌شوم که کنترل خودم را از دست می‌دهم.
فرهنگ سازی راه حلی برای رانندگی درست پسرجوانی که عقب تاکسی نشسته با شنیدن صحبت‌های ما وارد بحث می‌شود و اظهار می‌کند: مشکل ما در رانندگی   فرهنگی است. کسانی که از کشورهای خارجی به ایران می‌آیند، شاید اولین مساله‌ای که  توجه آن‌ها را جلب می‌کند، نحوه رانندگی ماست. «مسعود اکبرپور» می‌افزاید: یکی دیگر از مشکلات این است که به آسانی و به هر کسی گواهینامه می‌دهند اما در همه‌جای دنیا دریافت گواهینامه نیاز به آموزش زیادی دارد و به این راحتی نیست.
وی اضافه می‌کند: سالانه خسارت مالی و جانی زیادی را به دلیل رعایت نکردن قوانینی چون احترام به خط عابر پیاده تحمل می‌کنیم.  

رانندگی؛ نمونه ای از اخلاق اجتماعی
یک پژوهشگر اجتماعی درباره عدم رعایت قوانین توسط شهروندان می‌گوید: بزرگ‌ترین مشکل ما قانون‌گریزی است. ما از زیر بار همه قوانین شانه خالی می‌کنیم مثلا مالیات نمی‌دهیم یا به قوانین ترافیکی احترام نمی‌گذاریم. «رضا اسکندری» می‌افزاید:  اگر هر کدام از ما به کشوری مثل سوئیس برویم، درست رانندگی می‌کنیم، اما اینجا قانون را نادیده می‌گیریم. قانون باید جدی اجرا شود، قانونی که هر روز نقض می‌شود، برندگی خودش را از دست می‌هد. اسکندری ادامه می‌دهد: نحوه رانندگی، نمونه‌ای بارز از اخلاق اجتماعی اشخاص است زیرا رعایت قانون و مقررات، احترام به حقوق دیگران،آستانه تحمل فردی در مقابل محرك‌های ترافیكی، میزان پاكیزگی و سلامت اتومبیل و ایجاد فضایی آرام برای سرنشینان و رانندگان دیگر نمونه‌هایی از رفتار اجتماعی راننده است كه در هنگام رانندگی ناخودآگاه از شخصیت واقعی او منعكس می‌شود. وی اضافه می‌کند: آمار‌ها نشان می‌دهد كه در بیش از 90 درصد تصادفات، رفتار انسان، عامل تعیین‌كننده اصلی است. به هر حال اکثر جوانان   رانندگی پرمخاطره دارند که آمار تصادفات جوانان بیانگر این موضوع است.
این پژوهشگر اجتماعی درباره لزوم فرهنگ سازی در این زمینه می‌گوید: جامعه امروز   نیازمند فرهنگ سازی است. توسعه رفتارهای مثبت، پرهیز از خشونت،  توجه به حقوق دیگران، توجه به بهداشت روانی و سلامت عمومی، رعایت قوانین شهروندی، توجه به مسائل شهری از قبیل ترافیک، حمل و نقل و هزاران هزار موضوع دیگر در حوزه فرهنگ عمومی و شهری قرار دارند و بی توجهی به هر یک از این موارد می‌تواند آثار زیانباری را بر توسعه شهری برجای گذارد.
اسکندری تصریح می‌کند: نقش رسانه‌ها در آگاه‌سازی مردم جامعه بسیار مهم است زیرا آنهازمینه‌ساز فرصت‌هایی هستند که اگر به درستی مورد توجه قرار گیرد در عمل می‌توانند نقش فعال و سازنده‌ای در زمینه انتقال افکار عمومی، فعالیت‌های اجتماعی و مشارکت مردمی داشته باشد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code