موضوعات
البرز

وجود 2571 رأس کل و بز در طالقان

نویسنده:
رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست طالقان با اشاره به انجام سرشماری تابستانه حیات‌وحش در این شهرستان از مشاهده 2 هزار و ۵۷۱ رأس کل و بز خبر داد...
1396/06/15
 رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست   طالقان با اشاره به انجام سرشماری تابستانه حیات‌وحش در این شهرستان از مشاهده 2 هزار و ۵۷۱ رأس کل و بز خبر داد.
«حشمت‌الله کشیری» در گفت‌وگو با مهر با اشاره به اینکه در سرشماری تابستانه حیات‌وحش شهرستان طالقان ردپای پلنگ و خرس قهوه‌ای و دیگر گوشت‌خواران دیده‌شده است، گفت: سرشماری تابستانی حیات‌وحش برای برآورد جمعیت، اطلاع از زاد و ولد، حیات‌وحش و مقایسه آمار جمعیتی نسبت به سال قبل انجام می‌شود.
وی زمان انجام سرشماری تابستانی حیات‌وحش شهرستان طالقان را ششم تا نهم شهریورماه جاری اعلام کرد و گفت: این سرشماری   با حضور بیش از ۳۵ نفر از محیط‌بانان، کارشناسان، مدیران ستادی استان و با همکاری جوامع محلی و همیاران و شکارچیان قانونمند در پانزده مسیر از زیستگاه‌های حساس مناطق آزاد و شکارممنوع طالقان انجام شد.
کشیری با اشاره به برگزاری جلسات متعدد برای بررسی و برنامه‌ریزی‌های دقیق قبل از سرشماری، گفت: بر اساس بررسی‌های انجام‌شده و به دلیل اینکه دام‌ها در حال خارج شدن از منطقه بودند، 15 مسیر که حدود ۵۰ درصد مناطق را شامل می‌شود، مورد پایش و سرشماری قرار گرفت.
رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان طالقان تصریح کرد: ۷۵ هزار هکتار از مناطق بالا طالقان و پایین طالقان جزو مناطق شکارممنوع است که سرشماری در این مناطق توسط همکاران پاسگاه محیط‌بانی بالا طالقان و نیروهای کمکی انجام شد.
وی با اشاره به اینکه دام‌ها به جهت خروج از مناطق از ارتفاعات خارج شدند، گفت: این موضوع به اعضای حاضر در سرشماری اجازه نداد تا مناطق مستعد دیگر را مورد سرشماری قرار دهند.
کشیری اظهار کرد: تابستان سال گذشته ۲۰ مسیر از زیستگاه‌های حساس مورد سرشماری قرار گرفت و 2  هزار و ۹۴۲ رأس  کل و بز مشاهده شد.

وقوع 8 آتش‌سوزی  در منابع طبیعی
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی البرز گفت: از ابتدای سال تا کنون 8 فقره حریق در استان حادث شده است. سرهنگ «اردشیر جابری» درگفت وگو با ایسنا اظهارکرد: ادامه داد: اغلب این حریق‌ها در محور منطقه چالوس حادث شده‌ زیرا وسعت و پراکندگی عرصه‌های طبیعی استان در این منطقه زیاد است.
جابری اظهار کرد: حریق‌های حادث شده، درمجموع  2/300هکتار از عرصه‌های استان را درگیرکرده است. این مسئول با اشاره به کاهش محسوس آتش سوزی‌های صورت‌گرفته در سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل گفت: سال گذشته 26 فقره حریق در استان حادث شد که بیش از 30 هکتار از اراضی استان را درگیرکرد. سرهنگ جابری در بخش دیگری از صحبت‌های خود به رفع تصرف از اراضی ملی در سال جاری نیز اشاره‌ کرد و افزود: امسال بیش از 90هکتار از اراضی استان از تجاوز و تصرف غیرقانونی آزاد شدند.
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی البرز گفت: ارزش تقریبی این زمین‌های رفع تصرف شده بیش از 95 میلیارد تومان بوده است.

شترهای سرگردان در نظرآباد جمع‌آوری می‌شود
معاون فنی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان از جمع‌آوری و ساماندهی شترهای سرگردان در نظرآباد خبر داد. «مهدی فتحی» در گفت‌وگو با تسنیم اظهار کرد: این شترها مربوط به روستاهای حسین‌خانلو و گلدره برای عشایری هستند که چند سال است در آنجا ساکنند.
وی با اشاره به اینکه این عشایر طبق سنت‌های قدیمی خود به پرورش شتر می‌پردازند، افزود: این شترها به دلیل اینکه رسیدگی خاصی نمی‌خواهند برای این عشایر داری منفعت هستند اما از آن طرف سبب از بین رفتن پوشش گیاهی این منطقه شده‌اند. معاون فنی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با بیان اینکه روز به روز به تعداد این شترها افزوده می‌شود، عنوان کرد: با متولیان این امر جلساتی را برگزار کردیم و از آن‌ها درخواست ساماندهی این شترها را داشتیم. وی با بیان اینکه تاکنون برای نگهداری شترها در سال‌های گذشته و نه تاکنون مجوزی صادر نشده است، گفت: این شترها باید در محوطه‌های بسته نگهداری شوند تا آسیبی به پوشش گیاهی منطقه وارد نشود. فتحی خاطرنشان کرد: حتی اعلام آمادگی کردیم که اگر لازم باشد زمین‌هایی را  که مربوط به منابع طبیعی است به عنوان دامپروری‌های بسته در اختیار این عشایر برای نگهداری شترها قرار می‌دهیم تا دیگر این حیوانات در عرصه طبیعت رها نباشند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code