موضوعات
البرز

همیشه در سفر

نویسنده: فتانه احدی البرز-خبرنگار
«مهدی عبدی» متولد 1357 در كرج، فارغ‌التحصیل رشته عمران، سرپرست تورهای گردشگری و فعال در زمینه ایران گردی و جهان گردی و عكاسی است...
1396/02/26
«مهدی عبدی» متولد 1357 در كرج، فارغ‌التحصیل رشته عمران، سرپرست تورهای گردشگری و فعال در زمینه ایران گردی و جهان گردی و عكاسی است كه به مدت 10 سال مدام سفر می‌كند. وی كه دارای لوح تقدیر از دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی عكاسی تهران وهمچنین نمایشگاه گروهی جهاد دانشگاهی كرج بوده، 20 كشور و57 شهر آسیایی و اروپایی و23 استان و 89 شهر ایران را دیده است. این فعال عرصه گردشگری كتابی هم در زمینه گردشگری كشورهای مالزی و سنگاپور دارد كه در مرحله چاپ است. گفت‌وگویی با وی ترتیب داده‌ایم كه در ادامه می‌خوانید.

چه عاملی باعث شد به سفركردن فكر كنید؟مشوق شما چه كسی یا چه گروهی بود؟
در كودكی با داستان‌های ژول ورن و سفرهای ماجراجویانه اش، كارتون«سندباد» و مستندها و فیلم هایی كه فرهنگ كشورهای دیگر را نشان می‌داد به سفر علاقه‌مند شدم. در فروردین 86 به اولین سفر خارجی ام رفتم. درآن زمان اینترنت واطلاعات مثل الان نبود و سخت می‌شد از شهریا كشوری اطلاعات به دست آورد. البته همین نكته باعث شد تا وبلاگ نویسی كنم و اكنون یكی از راهنماهای محلی شركت گوگل هستم تا بتوانم به كسانی كه به سفر علاقه‌مند هستند، كمك كنم.

بیشتر با چه وسیله ای سفر می‌كنید؟
اكثرا در ایران با خودرو شخصی، اتوبوس، گه گاه قطار وآخر ازهمه هواپیما. در خارج از ایران حق انتخاب بیشتر است. مثلا قطارهای سریع السیر برای صرفه‌جویی در وقت موثر هستند یا خطوط هوایی به خاطر رقابت با هم، گزینه‌های خاصی ارائه می‌دهند و در آخرسایت‌هایی وجود دارد كه با عضویت درآنها با انتخاب همسفر هزینه‌ها تقسیم می‌شود.

از اولین تجربه سفرتان بگویید،از شیرینی‌ها و تلخی‌هایش.
اولین سفر داخلی‌ام به كاشان و اولین سفر خارجی به كشور آذربایجان بود. سفر آخرم به شهرهای دورافتاده‌ای در آفریقای جنوبی بود؛ جایی كه به گفته مردم محلی اولین ایرانی بودم كه به این شهرها پا می‌گذاشتم. علاقه مردم به ایران و فرهنگ آن باعث شد دوستان خیلی خوبی حتی در قبایل آفریقایی پیدا كنم.

خانواده شما چه نقشی در گردشگر شدن شما داشتند؟ كارتان مورد استقبال آنها قرار گرفت؟
اوایل سفرهای من آنقدر جدی نبود اما اكنون همه چیز تغییر كرده است. سال گذشته حدود
5 ماه درخارج از ایران بودم. خوشبختانه خانواده با این قضیه كنار آمدند و انتخابم مورد استقبال آنها قرار گرفت.

همیشه تنها سفر می‌كنید؟
معمولا جهانگردها به تنهایی سفر می‌كنند. دلیل اصلی این موضوع هم دیدگاه آدم‌ها است. كسی كه در سال یك بار سفرمی كند دیدگاهش با كسی كه دائم درحال سفر است، فرق دارد. سفر چند نفره وقتی اتفاق می‌افتد كه همه تقریبا در یك سطح باشند. به دنبال همسفربودن من را از سفرهای بیشتر عقب انداخت. 2 سال برای سفربه شرق آسیا برنامه ریختم و هربار یكی از دوستانم بهانه می‌آورد. همچنین به دیدن آثار تاریخی علاقه زیادی دارم كه برای بسیاری از همسفرهایم جذاب نبود. در یكی از سفرهایم به مالزی تصمیم گرفتم از آن به بعد به تنهایی سفر كنم.

كدام كشور برایتان جذابیت خاصی داشت؟
به جرات می‌گویم سوئیس كشوری با طبیعت خاص و مردمی فوق العاده است. با چنددوست سوئیسی به كوه‌های آلپ رفتیم. در روستاها مغازه های لبنیاتی بود و بدون فروشنده جنس را انتخاب می‌كردیم، وزن می‌كردیم و پول را در صندوق می‌گذاشتیم. نه فروشنده ای و نه دوربینی. این شكل از زندگی فقط در سوئیس دیده می‌شود.

در كدام كشور راحت بودید و با مردمش ارتباط برقرار كردید؟
درهمه كشورها وقتی می‌فهمند جهانگرد هستید ارتباط خوبی با شما برقرار می‌كنند و این فرهنگ در ایران هم كاملا مشهود است. در همه كشورها دوستان خوب و صمیمی پیدا كردم. برای سفر به كشورهای دیگر با هم برنامه‌ریزی می‌كنیم. اكنون نیز با دوستی در اروپا در حال برنامه‌ریزی برای سفر به كشور آلبانی هستم.

پیش آمده است در سفر پولتان تمام شود؟
در 3 سفر اولم (آذربایجان ، تركیه و تایلند ) درآخرین روز سفر پولم تمام شد و از همسفرهایم قرض گرفتم. این اتفاق در سفرهای اول همه می‌افتد.

عادت كردن به عادات غذایی كشوری جدید دشوار است، آیا شما هم با این موضوع مواجه شده‌اید؟
اوایل كه سفر را شروع كردم، حساس بودم. در بانكوك با یك تور به «رزگاردن» (باغ رزها) رفتم برای ناهار تنوع غذایی فوق العاده زیاد بود اما تقریبا گرسنه ماندم. از آن موقع بود كه تصمیم گرفتم خود را تغییر دهم. اكنون درهمه كشورها یا شهرها غذاهای محلی را امتحان می‌كنم ،زیرا غذا هم جزوی از فرهنگ هر منطقه است.

گران‌ترین و ارزان‌ترین كشوری كه رفتید، كدام بودند؟
ارزان‌ترین‌ها اندونزی و تایلند و گران‌ترین‌ها كشورهای اروپایی و سنگاپور بودند. گرانی سنگاپور با كشورهای اروپایی برابری می‌كند. به عنوان مثال بلیت مترو در اروپا و شهرهای توریستی حدود
 2 یورو است و در سنگاپور حدود 2 دلار كه به پول ما 8 هزار تومان می‌شود.

سفر كردن همیشه برای همه دلچسب است. اگر كسی بخواهد این كار را انجام دهد به چه میزان سرمایه نیاز دارد و چگونه می‌تواند این ماجراجویی را آغاز كند؟
در قدم اول باید بر ترس غلبه كرد. بهترین كار برای شروع گردشگری از كشور خودمان است تا تجربه كسب كنید. ایران مناطق بسیار زیبایی برای سفر دارد. اگر یاد بگیرید با فكر و دور از تجملات سفر كنید مسلما برای سفر سرمایه زیادی لازم نیست.

عكاسی كردن در سفربرایتان چه حكمی دارد؟ تفننی است یا با انگیزه خاص صورت می‌گیرد؟
ابتدا تفننی بود. اما حدود 6 سال است به طور جدی عكاسی می‌كنم و سعی دارم با این عكس‌ها فرهنگ های مختلف را به مردم نشان بدهم. خیلی از عكس‌ها باعث ایجاد انگیزه برای سفر بعدی می‌شود. در خیلی از كشورها ایران را نمی‌شناسند و آن را با عراق اشتباه می‌گیرند. عكاسی از كشور ایران و نشان دادن عكس‌ها به مردم دیگر كشورها باعث می‌شود كشورم را به بقیه آن طور كه هست، نشان بدهم.

چه شد به چاپ كتاب علاقه‌مند شدید؟
سفر به شرق تحولی در زندگی من ایجاد كرد. دوستانم در ایران همیشه از سفرهام می‌پرسیدند و این موضوع باعث شد كه با نوشتن كتاب به كسانی كه قصد سفر كم‌خرج دارند، كمك كنم و تجربیاتم را در اختیار دیگران قرار بدهم.

از تجارب خاص در سفر برایمان بگویید.
روز پادشاه یكی از بهترین روزها در هلنداست كه كل كشور به رنگ نارنجی درمی‌آید. دراین روز من در هلند بودم؛ یك روزكامل جشن به سبك هلندی‌ها. وین پایتخت اتریش هم پایتخت موسیقی دنیاست و باید خیلی خوش شانس باشید كه بتوانید اجرای اركستر سمفونیک وین را از نزدیك ببینید. من در ماه می‌آنجا بودم و شاهد این كنسرت باشكوه.

سخن آخر...
دنیا مانند یك كتاب است و كسی كه سفر نكند فقط یك صفحه از این كتاب را خوانده است. همه ما می‌توانیم ارزان و خوب سفر كنیم فقط باید همت كنیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code