موضوعات
البرز

نوسازی 4500 مسکن روستایی

نویسنده: پریسا اشرفی البرز-خبرنگار
البرز دارای 65 هزار خانه روستایی است که اکثر آن‌ها از استحکام کافی برخوردار نیستند. این روستاها به عنوان مراکز تولید فرآورده‌های کشاورزی و دامی از اهمیت خاصی در اقتصاد استان برخوردار است...
1396/07/15
البرز دارای 65 هزار خانه روستایی است که اکثر آن‌ها  از استحکام کافی برخوردار نیستند. این روستاها به عنوان مراکز تولید فرآورده‌های کشاورزی و دامی از اهمیت خاصی در اقتصاد استان برخوردار است و توجه به کیفیت و کمیت زندگی اهالی آن‌ها می‌تواند از مهاجرت روز افزون به شهرها بکاهد و در سرمایه‌گذاری روستایی، تولید محصول، ایجاد اشتغال، توسعه کشور و رسیدن به خودکفایی در تولید وعرضه بسیاری محصولات، مفید باشد.
شاید یکی از دلایل فرسودگی خانه‌های روستایی  استفاده از مصالح بومی و ارزان‌قیمت بدون نظارت سازمان‌های مربوط و بدون دانش فنی باشد که به سرعت دچار فرسودگی می‌شود.
کشور ما یکی از سانحه‌    خیزترین کشورهای جهان به لحاظ بلایای طبیعی محسوب می    ‌شود به طوری که براساس مطالعات زمین‌شناختی حدود 97 درصد از شهرها و روستاهای ایران در معرض وقوع زلزله هستند، با این حال بسیاری از خانه‌های روستایی از نظر مقاومت در برابر این بلایا به شدت آسیب‌پذیر هستند و ضروری است برای مقابله با تهدیدهای احتمالی ناشی از پدیده‌های طبیعی به ویژه زلزله، عملیات پیشگیری از طریق بهسازی و نوسازی سکونتگاه‌های آسیب‌پذیر روستایی در دستور کار سازمان‌های مرتبط به ویژه بنیاد مسکن قرار بگیرد.

تسهیلات بهسازی برای روستاها
رئیس بنیاد مسکن استان می‌گوید: البرز دارای 278 روستا و65 هزارو303 خانوار است که از این تعداد 281 روستا بالای 20خانوار دارند.
«علی رحیمی زاده» می‌افزاید: از سال 84 تاکنون 382 میلیارد ریال تسهیلات بانکی برای مقاوم سازی 6هزار واحد مسکونی روستایی در البرز پرداخت شده است.
اظهار می‌کند: از جمله اقداماتی که برای ترویج طرح ویژه بهسازی مسکن روستاهای استان انجام گرفته می‌توان به نصب بنر،‌تشکیل جلسات در مساجد و ارسال پیامک برای  مالکانی که دارای ساختمان‌های بی دوام هستند، اشاره کرد.
رحیمی زاده ادامه می‌دهد: تسهیلات 180میلیون ریالی برای استفاده کنندگان از طرح ویژه بهسازی  مسکن روستایی با بهره 5 درصد و بازپرداخت 15ساله همچنین تسهیلات تخریب و بازسازی با سقف 200میلیون ریال وکمک بلاعوض 50میلیون ریالی، تسهیلات قرض الحسنه تعمیر مسکن روستایی با سقف   20میلیون ریال از دیگر اقدامات در این زمینه است.
وی اضافه می‌کند: همه روستاهای استان از این طرح بهره مند می‌شوند اما بیشترین تقاضا برای روستاهایی است که دارای جمعیت دائم هستند.
مدیرکل بنیادمسکن استان می‌افزاید: افزایش میزان تسهیلات مقاوم سازی و اجرای سیاست‌های تشویقی می‌تواند روستاییان را نسبت به مشارکت بیشتر در این عرصه ترغیب کند.
رحیمی زاده اظهار می‌کند: از سال 84 تاکنون بنیاد مسکن 7هزارو 547پرونده به بانک‌های عامل معرفی کرده و 6هزار و 243واحد مسکونی از تسهیلات طرح ویژه بهسازی مسکن روستای بهره مند شده‌اند و بیش از 3 هزار واحد مسکونی از تسهیلات تخریب وبازسازی مسکن روستایی استفاده کرده‌اند.

نوسازی سالانه هزار مسکن
این مسئول ادامه می‌دهد: هرساله به طور میانگین   هزار واحد مسکونی در استان مقاوم سازی می‌شود که تاکنون حدود 4500 واحد مسکونی روستایی در البرز مقاوم سازی شده و به بهره برداری رسیده‌اند.
رحیمی زاده با اشاره به تعداد واحدهای مقاوم‌سازی شده و در دست اقدام در شهرستان‌های استان می‌گوید: در کرج از ابتدای طرح تاکنون 1341 واحد، ساوجبلاغ 1508 واحد، در نظرآباد 1082واحد و در فردیس نیز 161واحد در حال مقاوم سازی است.
مدیرکل بنیادمسکن استان ادامه می‌دهد: تسهیلات کم‌بهره با بازپرداخت طولانی ‎‎ مدت  مشوق خوبی برای مقاوم‌ ‎ سازی و نوسازی خانه    ‌های روستایی است.  البته باید بر نحوه ساخت و مقاوم ‎‎ سازی این خانه‌ها نیز نظارت کامل شود و از تخریب بافت فرسوده کاملا مطمئن شد زیرا نگه‌داشتن بافت فرسوده و ساخت مسکن جدید همچنان مشکلات مطرح شده را به دنبال خواهد داشت.    این مسئول در باره اقدامات این سازمان برای جلوگیری از تخلفات ساخت‌وساز اظهار می‌کند: این بنیاد هرماه آمار ساخت وساز و تخلفات ساختمانی به همراه تصاویر در داخل وخارج از بافت روستاها را  به استانداری فرمانداری وبنیاد مسکن انقلاب اسلامی گزارش می‌دهد تا سازمان‌های مسئول برای جلوگیری از تخلفات اقدامات لازم را انجام دهند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code