موضوعات
البرز

معجزه ورزش و تغذیه برای دفع بلای اعتیاد

نویسنده: شیما عبدالله خانی البرز-خبرنگار
لمس درد اعتیاد در جامعه سخت نیست. اغراق نیست اگر بگوییم اعتیاد مانند بلایی آسمانی بر سر افراد نازل می‌شود...
1396/06/11
لمس درد اعتیاد در جامعه سخت نیست. اغراق نیست اگر بگوییم اعتیاد مانند بلایی آسمانی بر سر افراد نازل می‌شود و زندگی، خانواده، آرزوها و‌سلامت جسم و‌روان آن‌ها را دود می‌کند و از بین می‌برد. نکته اینجاست که نه تنها فرد مبتلا بلکه خانواده و ‌جامعه وی نیز به مراتب از ابتلای افراد به اعتیاد متضرر می‌شوند. چه بسا هزینه‌های گزافی که بر سر اعتیاد به هدر می‌رود، می‌توانست در موارد مفید مورد استفاده قرار بگیرد.  رهایی از اعتیاد که به حقیقت چون دامی بر سر زندگی و ‌سلامت افراد به خصوص جوانان پهن است، نیاز به تلاش و همت فرد بیمار و همچنین استفاده از راهنمایی مشاوران تغذیه، روانشناسی و رعایت بسیاری نکات ریز و‌درشت دیگر دارد. یکی از موضوعاتی که در ترک اعتیاد و  برای بهبود فرد مبتلا ضروری بوده، داشتن تغذیه مناسب است.  

نقش تغذیه در درمان اعتیاد
کارشناس تغذیه و‌کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی با اشاره به اینکه اعتیاد  یکی از معضلات بزرگ جوامع امروزی است، می‌گوید:  اعتیاد علاوه بر داشتن آسیب‌های های روحی_روانی و به خطرانداختن سلامتی برساختار و اقتصاد جامعه نیز لطمات زیادی  وارد می‌کند به گونه ای که هرساله باید بودجه کلانی صرف پیشگیری، درمان اعتیاد و مقابله با قاچاق مواد مخدر شود. «زهرا احدی» می‌افزاید: در این میان بررسی علل گرایش افراد جامعه به اعتیاد ونیز کمک به درمان  و بهبودی بیماران در دام افتاده می‌تواند جان تازه ای برپیکر خسته آن‌ها ببخشد و روند درمان آن‌ها را تسریع کند.
وی باتأکید بر اینکه تغذیه ورژیم غذایی نقش مهمی در درمان بیماری اعتیاد دارد، تصریح می‌کند: اغلب افراد مبتلا به اعتیاد دچار سوء تغذیه ومشکلات تغذیه‌ای هستند وسموم ناشی از مواد مخدر در جذب ویتامین‌ها ومواد مغذی ومتابولیسم آن‌ها اختلال ایجاد می‌کند. احدی ادامه می‌دهد: کاهش وزن، سوجذب، اسهال، یبوست، ضعیف شدن سیستم ایمنی، بی اشتهایی، کم خونی واختلالات کبدی از عوارض اعتیاد است. وی می‌افزاید: در دوران سم زدایی با داشتن برنامه غذایی منظم و فعالیت بدنی می‌توان از بروز عوارضی مانند افزایش ناگهانی وزن ، افزایش اشتها و پرخوری عصبی واختلالات گوارشی پیشگیری کرد. این کارشناس تغذیه و‌کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی با اشاره به تغذیه صحیح برای افراد بهبود یافته می‌گوید:  افراد بهبود یافته برای حفظ توده عضلات خود از لبنیات، تخم مرغ، ماهی، مرغ وبوقلمون ،گوشت قرمز وحبوبات وآجیل ها استفاده کنند. زیرا ترکیبات در این مواد غذایی   علاوه بر حفظ عضلات، پیش ساز نروترانسمیترهای (پیام رسان های عصبی) مغزی، دوپامین وسروتونین است که باعث بهبود خلق فرد بهبود یافته وکاهش نیاز به مواد مخدر می‌شود. در صورت موجود نبودن ترکیبات پروتئینی گوشتی، لبنیات و حبوبات وتخم مرغ منابع بسیار خوبی برای تامین پروتئین است.

ویتامین‌های ضروری برای افراد بهبود یافته
احدی برخی ویتامین‌های مورد نیاز برای افراد بهبود یافته را برشمرده و ‌می‌گوید: ویتامین‌های گروه «B» که در شیر و غلات  سبوس دار و مکمل‌های مولتی ویتامین موجود است به سلامت فرد بهبود یافته کمک می‌کند ومتخصص تغذیه یا پزشک درمانگر در این زمینه می‌تواند با تجویز برخی مکمل‌ها علاوه بر تامین مواد مورد نیاز بدن به تسریع روند درمان کمک کند.
وی ادامه می‌دهد: ویتامین‌های گروه «B» در درمان کم خونی و افسردگی واضطراب افراد مبتلا بسیار مفید وموثراست. امگا۳ و ویتامین «D» نیز از ترکیبات بسیار مهم مورد نیاز افراد بهبود یافته است که در سلامت قلب و عروق واستخوان های بهبود یافتگان نقش موثری دارند. وی می‌افزاید: مصرف مناسب میوه وسبزی نیز در کنترل اشتها وسلامت دستگاه گوارش وپیشگیری از یبوست وتأمین ویتامین‌ها بسیار مهم وضروری است. مصرف ویتامین «C» که در مرکبات وسبزیجات تازه موجود است و ویتامین«A» نیز برای سلامت پوست، دندان‌ها ولثه های افراد بهبودیافته که در اثر مصرف مواد مخدر دچارآسیب می‌شوند، بسیار مفید و ضروری است.
این کارشناس ارشد با اشاره به تغذیه افراد در دوران سم زدایی می‌گوید: افراد تحت درمان در دوره سم زدایی با کاهش مصرف قند و شکر وچربی می‌توانند به کیفیت برنامه غذایی و بهبود شرایط خلقی خود وکاهش نیاز به مواد کمک کنند. بهتر است به جای قند وشکر از کشمش وخرما وتوت وعسل طبیعی استفاده شود. مصرف مایعات کافی  وآب میوه وسبزی به بهبود وضعیت فرد درمان‌یافته ودفع سموم تجمع یافته در بدن فرد مبتلا کمک بسیاری می‌کند.
 
رابطه ورزش و ‌ترک اعتیاد

احدی ورزش و فعالیت بدنی را مهم‌ترین توصیه برای بهبود این افراد عنوان می‌کند و‌ می‌افزاید: مشارکت در ورزش‌های گروهی و اجتماعی مانند فوتبال، والیبال، شنا کردن، انجام ورزش‌های هوازی، کششی و پیاده روی وهمچنین کار با وزنه و ورزش‌های مقاومتی باعث کاهش استرس وافسردگی فرد رها یافته و بازگشت توده عضلات وتناسب اندام او ‌می‌شود. ورزش به طور متوسط هفته ای ۳ جلسه توصیه می شودکه در کنار برنامه غذایی مناسب ومکمل های تشخیص داده شده مورد نیاز توسط مشاور تغذیه یا پزشک درمانگر نتایج بسیار مطلوبی را به همراه دارد. وی لاغری مفرط در صورت وبدن و عضلات ضعیف وکوچک را مشکل اغلب افراد پس از بهبودی عنوان می‌کند و می‌گوید: با تغییر و ارتقای سبک زندگی اعتماد به نفس بیمار رها یافته نیز بسیار افزایش می‌یابد. به یاد داشته باشیم که در کنار رهایی از دام اعتیاد باید به علل ریشه ای آن بپردازید وحتماٌ از مشاوران روانشناسی وپزشکان درمانگر اعتیاد یاری  بگیرید. زیرا در صورت عدم حل کردن مشکلات اصلی فرد بهبود یافته ممکن است به محض قرار گیری در محیط و شرایط نامطلوب مجددا به مصرف مواد مخدر روی بیاورد. وی با اشاره به پرهیزار روش‌های غیراستاندار برای ترک اعتیاد می‌افزاید: از روش‌های غیر استاندارد ومراجعه به برخی مراکز گیاهی وعطاری که بدون مجوز وزارت بهداشت اقدام به تهیه و پخش داروهای ترک اعتیاد که خود آلوده به ترکیبات مضر است، به شدت پرهیز کنید.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code