موضوعات
البرز

مجتمع‌های رفاهی بین راهی جوابگوی حجم مسافران نیست

نویسنده: خدیجه ستارزاده البرز-خبرنگار
البرز به عنوان شاهراه ارتباطی پایتخت و استان‌های شمالی وغرب کشور تنها 2 مرکز پذیرایی و خدماتی رفاهی در محور-کرج قزوین دارد درحالی‌که شرایط محورهای مواصلاتی استان و سفرهای زیاد، ضرورت توجه بیشتر به این حوزه را دوچندان می‌کند...
1396/05/21
البرز به عنوان شاهراه ارتباطی پایتخت و استان‌های شمالی وغرب کشور تنها 2 مرکز پذیرایی و خدماتی رفاهی در محور-کرج قزوین دارد درحالی‌که شرایط محورهای مواصلاتی استان و سفرهای زیاد، ضرورت توجه بیشتر به این حوزه را دوچندان می‌کند.
 فراهم کردن آسایش بیشتر و بهتربرای رانندگان ومسافران با خدمات مناسب، تاثیر بسزایی در کاهش میزان تصادفات جاده‌ای و افزایش ضریب امنیتی در جاده‌ها، کاهش مزاحمت‌های ترافیکی و روان سازی ترافیک جاده‌ها دارد. همچنین ارائه اطلاعات جاده‌ای، گردشگری و در مجموع رفاهی می‌تواند علاوه بر موارد فوق در ایجاد بستری مناسب برای اشتغالزایی نیز موثر باشد.
مجتمع‌های خدماتی بین راهی مجموعه‌ای از یک پمپ بنزین، مسجد، سرویس بهداشتی، فروشگاه و شاید فضای سبز است که در نقاط مختلف کشور شرایط و کیفیت متفاوتی دارند.
براساس نظرسنجی‌های انجام شده وضعیت مجتمع‌های تفریحی و بین‌راهی برای مسافران جاده‌های استان  مساعد نیست و به گفته مسافران بخش زیادی از مراکز بین راهی که برای استراحت کوتاه مدت آنها در نظر گرفته شده، هنوز نتوانسته‌اند رضایت مشتریان خود را صد در صد جلب کنند. این نارضایتی‌ها از تعداد کم مجتمع‌ها در مسیرها تا شکل ظاهری این مراکز، خدمات موجود و به ویژه مباحث بهداشتی را شامل می‌شود.
در این بین البرز نیز به واسطه حجم بالای تردد خودروها از آزادراه کرج – قزوین به عنوان شاهراه عبوری مسافران و گردشگران بین استان‌های شمالی و غرب کشور و همچنین با وجود جاده کرج-چالوس نیازمند توجه جدی در حوزه‌های راهداری، راهسازی، حمل و نقل، مجتمع‌های خدماتی بین راهی، امدادهای پزشکی وخودرویی است.

توصیف یک مسافر
یکی از ساکنان کرج با بیان این‌که به واسطه شغلش به طور مداوم در تردد مسیر البرز تا آذربایجان شرقی است، می‌گوید: وجود مجتمع‌های خدماتی بین راهی تاثیر بالایی در فرآیند سفر مسافران دارد.
«سیامک شیخ» با بیان این‌که این مسیر اکثر اوقات بار ترافیکی دارد و برای رانندگان خسته کننده می‌شود، تصریح می‌کند: در اکثر روزهایی که از این مسیرگذر می‌کنم، شاهد حداقل یک مورد تصادف هستم.
وی ادامه می‌دهد: اگر امکانات و شرایط مجتمع‌های خدماتی بین مسیر مسافران مناسب و جذاب باشد، می‌تواند آنها را ترغیب به توقف کند و از چند بعد تاثیر مثبت داشته باشد.
شیخ ادامه می‌دهد: این تاثیر می‌تواند هم در کاهش تصادفات وهم در کمک به اقتصاد استان دیده شود.
این شهروند کرجی می‌گوید: اکثر اوقات شرایط بهداشتی سرویس‌های موجود در این 2 مرکز پذیرایی و حتی محوطه این مجتمع‌های رفاهی مناسب نیست و ظاهرا نظارت مداوم روی این مراکز انجام نمی‌شود. علاوه بر این وجود دستفروشانی که مواد خوراکی را روی دست به مسافران عرضه می‌کنند از مواردی است که باید مورد بررسی و نظارت مسئولان قرار گیرد.

وضعیت نامناسب اقامتگاه‌های  بین راهی
شیخ می‌گوید: متاسفانه به دلیل این‌که شرایط فعلی اقامتگاه‌های بین راهی البرز چندان مناسب نیست، مسافران فقط در مواقع ضرورت مانند سوخت‌گیری یا استفاده از سرویس بهداشتی در این مجتمع‌های بین راهی توقف می‌کنند.
وی به عنوان مسافر همیشگی در این مسیر اظهار می‌کند: علاوه بر کمبود تعداد، وضعیت اقامتگاه‌های موجود  هم متاسفانه در اکثر مواقع نامناسب است.علاوه بر مشکلات بهداشتی، کیفیت خدمات رسانی در این مراکز پایین است. در صورتی که با کمی نوآوری و هماهنگی مسئولان مربوطه می‌توانند با ایجاد جاذبه‌هایی در این حوزه تغییری مثبت ایجاد کنند.

65واحدپذیرایی در محورکرج-چالوس
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان اظهار می‌کند: در البرز 2 محور اصلی شاهراه ارتباطی پایتخت به استان‌های شمال و شمال غربی کشور قرار دارد.
«احمد ترکاشوند» می‌گوید: در محور کرج-چالوس 65 واحد پذیرایی برای استراحت و پذیرایی از مسافران وجود دارد.

استاندارد سازی در دستور کار
وی در ادامه با بیان این‌که در محور کرج-قزوین فقط ۲ واحد پذیرایی از مسافران وجود دارد، می‌گوید: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های ما استانداردسازی وضعیت برای ارائه خدمات شایسته است. مهم‌ترین محور ما محور کرج –چالوس است که بحث استاندارد کردن و ایزو دادن به این واحدها اصلی‌ترین وظیفه اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان است. تا کنون 14 واحد استاندارد سازی شده و این واحدهای پذیرایی دارای درجه بندی از ممتاز تا درجه ۳ است.  سعی داریم کیفیت خدمات را به ممتاز برسانیم و هدف از این کار جلب رضایت گردشگران و مسافران است.
این مسئول اظهار می‌کند: اکثر نظر‌سنجی‌ها نشان از رضایت گردشگران داشته‌اند اما برای بالا بردن سطح توقعات باید تلاش بیشتری کرد و لازم است همه دستگاه‌هایی که با این موضوع مرتبط هستند، اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری را حمایت کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code