موضوعات
البرز

لکه‌های پیری زودرس؛ خطری در کمین پوست

نویسنده: محبوبه وفا منش عضو هیأت مدیره انجمن صنفی آموزشگاه‌های مراقبت زیبایی استان
پوست یکی از مهم‌ترین قسمت‌های بدن است که نیاز به مراقبت زیادی دارد. پزشکان نیز همواره بر رسیدگی و مراقبت از پوست تأکید دارند.
1394/09/02
خشکی، چربی و پیری زودرس برای پوست خطرناک است. باید با شناختن پوست و نوع آن با استفاده از مواد بهداشتی و آرایشی مناسب از پوست در مقابل بیماری‌های پوستی و پیری زودرس مراقبت کرد.

لکه‌های پیری پوست
لك‌های پیری روی پوست بسیار آزاردهنده است. استفاده از كرم حاوی هیدروكینون تا حدی این لك‌ها را كم می‌کند . هیدروكینون ماده‌ای شیمیایی از هیدروكسی فنلی است كه با بازداری آنزیم تیروزینا، سرعت تشكیل ملانین را كاهش می‌دهد. هیدروكینون در چند هفته، اثر درمانی خود را نشان می‌دهد. بهتر است غلظت هیدروكینون بالای 2 درصد باشد.
معمولا پزشكان میزان هیدروكینون را 4 درصد تجویز می‌كنند. كرمی كه تركیب هیدروكینون و رتینوئید در آن به كار رفته باشد نیز انتخاب مناسبی برای حذف لك‌‌های پوست است.
کرم‌های حاوی هیدروکینون، عامل سفیدكننده است. بنابراین شما می‌توانید از كرم پورسلنام با دز 4 درصد و پایین‌تر كه به صورت آزاد در داروخانه‌ها فروخته می‌شود، استفاده كنید. برای تهیه این كرم، نیازی به نسخه پزشك نیست. اما اگر لكه‌های پوست شما تیر‌ه‌‌تر باشد، نیاز به پمادی با دز بالاتر دارید. در این صورت حتما نیاز به تجویز پزشك دارید و در این موارد استفاده از این كرم ضروری است. با این حال در این شرایط، قبل از استفاده از پماد حتما بروشور آن را با دقت بخوانید. لازم به ذكر است كه استفاده از این كرم‌ها باعث بهبودی خواهد شد. اما توجه داشته باشید كه روند بهبودی به صورت تدریجی است و می‌تواند ماه‌ها طول بکشد.

 مالیدن آبلیمو روی لكه‌ها
 پیشنهاد می‌شود حداقل 2 بار در روز، روی لكه‌ها آبلیمو بمالید. اسیدیته موجود در آبلیمو، می‌تواند به قدر كافی لكه‌ها را ناپدید كند یا باعث روشن شدن لکه‌های روی پوست از طریق لایه‌برداری از پوست شود.

 استفاده از عسل
 استفاده از ماسک عسل و ماست نیز برای برطرف كردن لكه‌های پوست توصیه می‌شود. می‌توانید از مخلوط عسل و ماست خمیری تهیه كنید و آن را روی سطح مورد نظر بمالید. استفاده از این مخلوط، به مرور زمان باعث روشن‌تر شدن لكه‌های موجود در پوست می‌شود. برای تهیه این خمیر، یك قاشق قهوه‌خوری ماست و یك قاشق قهوه‌خوری عسل را با هم مخلوط كنید و روی پوست بمالید. پیشنهاد می‌شود یک بار در روز این ماسك را روی لكه‌های پوست‌تان بمالید و اجازه دهید به مدت 30 دقیقه روی پوست‌ بماند. سپس آن را با آب شست‌وشو دهید.

 بهبود لكه‌ها با آلوئه‌ورا
 این گیاه، حاوی موادی است که به سرعت به تجدید سلول‌های پوستی می‌پردازد؛ بنابراین با استفاده از آن می‌توانید پوست خود را جوان‌تر كنید. شما می‌توانید این گیاه را از داروخانه‌ها تهیه كنید. همچنین می‌توانید از تكه‌های فریزشده آلوئه‌ورا نیز استفاده كنید. برای این كار یك تكه از آلوئه‌ورا را برش داده و قاشقی زیر آن قرار دهید و آن را فشار دهید تا مایعی شفاف از آن خارج شود. سپس یك یا 2 بار در روز، این مایع را روی لكه‌های پوست‌تان بمالید.

 لایه‌برداری از پوست
 استفاده از کشک نیز یكی دیگر از این روش‌های برطرف كردن لكه‌های پیری است. اسید لاکتیک موجود در كشك، باعث لایه‌برداری از پوست می‌شود. استفاده از كشك تا حدودی باعث بهبود سلول‌های آسیب‌دیده‌- در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید‌– می‌شود.

 از كرم‌های مخصوص استفاده كنید
 شما می‌توانید یك نوع كرم پودر مخصوص كه در داروخانه یا فروشگاه‌های لوازم آرایشی فروخته می‌شود، تهیه كنید. به كمك این كرم‌پودرها می‌توانید لكه‌های روی پوست را تا حدودی برطرف كنید. در حقیقت این كرم‌ها حاوی روغن‌هایی هستند كه باعث مرطوب شدن پوست‌تان می‌شود. اما لازم است كه قبل از تهیه این كرم‌پودرها توجه داشته باشید تا كرم‌پودری را بخرید كه از نظر رنگ با رنگ پوست‌تان مطابقت داشته باشد. به دلیل اینكه اگر كرمی مناسب با رنگ پوست‌تان تهیه كنید، باعث می‌شود لكه‌های روی پوست بیشتر نمایان شوند.
مراقبت از پوست در مقابل انواع بیماری‌ها اقدام وقتگیر و سختی نیست اما با صبر و شکیبایی باید از پوست که لایه بیرونی و به نوعی لباس و محافظ بدن است مراقبت کرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code