موضوعات
البرز

كارگردان نمايش «واينك آخرالزمان» در گفت‌وگو با همشهري:

كرج سالن تخصصي تئاتر ندارد

نویسنده: الناز جعفري‌
الناز جعفري‌ـ خبرنگار همشهري: سعيد نصيري از هنرمندان فعال استان البرز سال‌هاست مديريت گروه تئاتر سامران را بر عهده دارد وبا توليد و ارائه آثار متعدد فرهنگي و هنري جايگاه ويژه‌اي در جامعه هنري به‌دست آورده است.
1393/02/02
به‌ويژه كه اين گروه، پرجمعيت‌ترين گروه تئاتر استان بوده و از حمايت مردمي بسياري برخوردار است. به بهانه اجراي نمايش «واينك آخرالزمان» گفت‌وگوي صميمانه‌ای را با وي‌ترتيب داده‌ايم كه با هم مي‌خوانيم.
  •   كمي از نمايش «واينك آخرالزمان» كه استقبال ويژه‌اي در فصل اول اجرا از آن شده براي ما و علاقه‌مندان بگوييد؟
نمايش «و اينك آخرالزمان» نمايشي اجتماعي با رگه‌هاي اعتقادي است كه بازگو‌كننده عزم شيطان براي به انحراف كشيدن بنده‌هاي خوب خداست و حال شخصيت حاج ناصر دودانگه را داريم كه با وسوسه‌هاي شيطاني از راه خود منحرف شده و در مرگي ظاهري در محضر خدا با بدترين انسان‌ها در قياس است.
اين نمايش در اجراي مجدد از تاريخ 1 لغايت 5 ارديبهشت ساعت 18 در پلاتوي نمايش اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان البرز اجرا مي‌شود.
  •  مهم‌ترين هدفي كه در شرايط فعلي كارتان دنبال آن هستيد، چيست؟
تأثيرگذاري مثبت در ارتقاي فرهنگي جامعه و ايجاد راهكار مديريتي جامع و تأثيرگذار براي پيشبرد اهداف گروه سامران.
  •  وضعيت تئاتر كرج و سالن‌هاي اجرا در كرج را چطور ارزيابي مي‌كنيد؟
تئاتر در كرج فراگير نبوده و تنوع خاصي هم در كار همكاران ديده نمي‌شود و كمتر دغدغه محتوا و فرم را دارند. همچنين بيشتر مقابل هم قرار مي‌گيرند تا پشت هم و در مورد سالن‌ها بايد گفت همچنان كرج فاقد سالن استاندارد تئاتر است، پس در اين مورد جوابي باقي نمي‌ماند.
 درباره سالن‌هاي اجرا بايد بگويم هر نمايش، نيازمند سالن اجراي مخصوص خود است مثلاً يك نمايش بايد حتماً در پلاتو اجرا شود و برخي نمايش‌ها نيازمند صحنه قاب عكسي است و متأسفانه تنوع كمي در سالن‌هاي نمايش كرج وجود داشت.
 اخيراً سالن‌هاي تئاتر جديدي ساخته شده و بازار اجراها از قديم داغ تراست و اين شايد كورسوي اميدي باشد براي آينده تئاتر كرج.
  •  چرا استقبال مردم كرج از تئاتر به نحوي كه انتظار مي‌رود، نيست؟
به نظر من گروه‌هاي تئاتري ما آن اندازه كه بايد از نظرمالي پشتيباني نمي‌شوند تا بتوانند هزينه تبليغات و گروه را بپردازند.
همچنين نبود سالن‌هاي استاندارد، محدوديت بودجه، تقاضاي فراوان، نبود امكان براي اشتغا‌ل‌زايي هنرمندان و... در استان باعث شده تا بسياري از هنرمندان عرصه تئاتر به تهران كوچ كنند.
 با توجه به چنين روندي، تئاتر در شهرهاي مختلف كشور با وجود خيل علاقه‌مندان به حوزه‌ هنرهاي نمايشي، باعث دلسردي، نوميدي و هدر رفتن استعدادهايي خواهد شد كه بخش عظيمي از سرمايه‌هاي فرهنگي كشور به شمار مي‌روند و بنا به دلايل فوق، تئاتر شهرستان‌ها با وجود داشتن قابليت‌هاي فراوان دچار ضعف و كاستي‌هايي است كه نتيجه آن در عرصه تئاتر ملي و بين‌المللي انعكاس مي‌يابد.

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code