موضوعات
البرز

فرصت گرانبهای تابستان

نویسنده: لیلا فخیم البرز-خبرنگار
ظهر تابستان که می‌آید یاد نخوابیدن‌های بعدازظهر و بازی‌های یواشکی می‌افتیم. اصرار مادر برای خواب نیمروزی و امتناع ما از خواب وتلاش برای بازی‌های یواشکی وقتی عصرتابستان فرا می‌رسید...
1396/05/16
ظهر تابستان که می‌آید یاد نخوابیدن‌های بعدازظهر و بازی‌های یواشکی می‌افتیم. اصرار مادر برای خواب نیمروزی و امتناع ما از خواب وتلاش برای بازی‌های یواشکی وقتی عصرتابستان فرا می‌رسید، ما بودیم و دنیای پرهیجان کوچه‌های کودکی. آن گاه که بزرگ‌ترها دور هم جمع می‌شدند و اتفاقات روزشان را با یکدیگر در میان می‌گذاشتند و صحبتشان گل می‌گرفت، آن وقت ما نیز مشتاقانه به سوی همسالانمان می‌دویدیم و تا می‌توانستیم بازی می‌کردیم. قایم باشک، گرگم به هوا و دویدن‌ها وخسته شدن‌ها تا پایان شب و صدا زدن بزرگترها برای برگشتن به خانه. چه سخت بود دل کندن از بازی و کوچه و خداحافظی با دوستان تا صبح فردا.
وقتی تابستان می‌آید و هوا گرم می‌شود، مدارس تعطیل می‌شوند و این یعنی بچه‌ها از دغدغه درس وکلاس رها می‌شوند و کارهایی را انجام می‌دهند که به آن علاقه دارند. اوقات فراغت یعنی اوقاتی که محصلان فارغ البال می‌توانند به کارهای مورد علاقه و سرگرمی‌های شخصی شان بپردازند وکارهایی را انجام دهند که از آن لذت می‌برند ودر فصول دیگر سال نمی‌توانند آن را انجام دهند. بنابراین تابستان فصل علاقه‌های شخصی است. زمانی که امتحانات پایان سال فرا می‌رسد محصلان و دانش آموزان برای آمدن لحظه‌های شیرین تابستان لحظه شماری می‌کنند.

تابستان‌های گذشته
در گذشته وقتی دغدغه درس وکلاس و امتحان به پایان می‌رسید، تابستان فرصتی دوباره برای محصلان ودانش‌آموزان بود. فرصتی برای بازی‌های کودکانه در کوچه‌ها و تجدید هیجان و هیاهوی نوجوانی. تابستان دری بزرگ بود که به سوی شادی‌ها ودلخوشی‌ها باز می‌شد؛ بازی کردن ودویدن در کوچه‌های بن بست تا زمانی که خورشید غروب می‌کرد و شب فرا می‌رسید. تابستان یعنی دیر خوابیدن‌های شبانه در پشت بام‌ها و تا نیمه روز آسوده خوابیدن. یعنی صبحانه خوردن‌های بی دغدغه نزدیک ظهر. گویی هیچ کاری در این دنیا وجود ندارد که باعت آزار ودلخوری ات شود. تابستان‌های گذشته یعنی گلدوزی و قلاب‌بافی، سفره آرایی و هزاران هنر دیگر برای دختران وکارآموزی وآموختن حرفه‌های مختلف وطعم شیرین درآمد‌های اولیه برای پسران. لحظه‌های دلچسب و پر خاطره ای که هرگز فراموش نمی‌شوند.

تابستان‌های امروز
تابستان‌های امروزچگونه است؟ تابستانی که بعد از فصل پر دلهره امتحانات فرا می‌رسد.
بی تردید امروز با ازدیاد جمعیت، تابستان و اوقات فراغت دانش‌آموزان وبازی‌های کودکی در کوچه‌های باریک وبن بست کمرنگ ونوع هیجان وبازی کودکان متفاوت شده است.
امروزشاید دیگر کوچه ای برای دویدن‌ها وبازی‌های پرهیاهوی کودکی وجود ندارد اما باشگاه‌های ورزشی و کلاس‌های آموزشی امکانات متفاوتی را برای نوجوانان فراهم کرده است وکودکان و ‌نوجوانان در فضایی متفاوت اوقات فراغت وتابستان خود را می‌گذرانند.
عده ای از والدین هم ترجیح می‌دهند در فصل تابستان کلاس‌های فشرده آموزشی را برای فرزندان خود مهیا کنند تا آنها بهترین استفاده را از این لحظات داشته باشند، اما گاهی فشرده بودن کلاس‌های آموزشی باعث خستگی ودلزدگی فرزندان می‌شود و علاقه و رغبت آنها را نسبت به تابستان وداشتن سرگرمی‌های شخصی کم می‌کند.

تابستان وشکوفایی خلاقیت در نوجوانان
تابستان و اوقات فراغت به هر شکل ونوعی که باشد باعث شکوفایی وایجاد خلاقیت در کودکان ونوجوان ما خواهد شد اما به شرطی که شرایط ایجاد علاقه‌ها وبستر استعداد‌ها و توانمندی‌های لازم را برای فرزندانمان مهیا کنیم وآنها را یاری دهیم که بیشتر و بهتر به لذت‌های شخصی خود بپردازند. قطعا بدین‌وسیله بسیاری از استعدادها و توانمندی‌های آنها شکوفا می‌شود وآینده بهتری برای آنها رقم می‌خورد. چنانچه اجازه ندهیم استعدادها وعلاقه‌های شخصی آنها بروز پیدا کنند بی‌تردید توانمندی‌های آشکار و پنهان آنها سرکوب می‌شود.
چه خوب است اوقات فراغت و تابستان فرزندانمان را جدی بگیریم و به یاد داشته باشیم تابستان امروز و کیفیت گذران آن به قیمت آینده و فردای فرزندان ما تمام می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code