موضوعات
البرز

فرصتی به نام «آی‌تی»

نویسنده: فتانه احدی البرز-خبرنگار
درعصر حاضر آنچه که بیش از هر چیزی مردم را سرگرم خود کرده، شبکه‌های اجتماعی است. تبادل اطلاعات و برقراری ارتباط برای مردم بسیار آسان شده است...
1396/06/21
درعصر حاضر آنچه که بیش از هر چیزی مردم را سرگرم خود کرده، شبکه‌های اجتماعی است. تبادل اطلاعات و برقراری ارتباط برای مردم بسیار آسان شده است. مردم از طریق اینترنت، شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های مختلف به راحتی از احوال هم باخبرند.
کاربران شبکه‌های اجتماعی درلحظه با آن عجین می‌شوند وآن را خود آگاه یا ناخودآگاه  جزو لاینفک زندگی خود می‌کنند. جدایی از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی دیگر برای مردم میسر نیست ، البته برخی از مردم شبکه‌های اجتماعی را یک تهدید می‌دانند که به عقیده کارشناسانحوزه ارتباطات شبکه‌های اجتماعی نه تنها تهدید نیستند، بلکه فرصت‌های زیادی دراختیار ما قرار داده‌اند تا از طریق آن بتوانیم  تصوری را که از ایران درعرصه بین‌المللی وجود دارد، تغییر دهیم و علاوه بر این از مزایای زندگی در دهکده جهانی برای پیشبرد اهداف شخصی و اجتماعی سود ببریم؛ البته به شرط بهره‌برداری درست.
این روزها اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی در میان مردم جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است. اطلاعاتی که به صورت خام و از طریق رسانه‌های غیررسمی به دست افراد می‌رسد، به سرعت بازنشر می‌شود.
کارشناسان براین عقیده‌اند که شبکه‌های اجتماعی به هیچ وجه تهدیدزا نیست و اگر آموزش‌های لازم در استفاده از آن داده شود، فرصت‌های بی‌شماری را در اختیار ما قرار می‌دهد. هر تکنولوژی به آموزش نیاز دارد و در غیر این صورت به یک تهدید تبدیل می‌شود.

اطلاعات هم مرزبا ارتباطات
معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی البرز می‌گوید: فناوری اطلاعات مرزی بسیار نزدیک با ارتباطات دارد و این دو مقوله جدا از هم نیستند. فرهنگ از تلاقی ارتباطات و اطلاعات خود را نشان می‌دهد.
«احمدرضا فیروزی» اظهار می‌کند: یکی از نقاط ثقلی که امروزه در جوامع جهانی روی آن سرمایه‌گذاری می‌شود، فناوری اطلاعات و ارتباطات بوده که بسیاری از تحولات شگرف جامعه از این حوزه شکل گرفته است. به همین دلیل جای دارد تا این حوزه مورد بازشناسی مجدد قرار گیرد و دگرگونی‌های آن معرفی شود.
وی ادامه می‌دهد: با آینده‌نگری در این حوزه می‌توان تاثیرات احتمالی فناوری اطلاعات و ارتباطات بر جامعه را بررسی کرد.
  وی ادامه می‌دهد: انتقال و جریان فرهنگ از طریق ارتباطات صورت می‌گیرد و حوزه فرهنگ که شامل نظام‌هایی از عقاید و رفتارها می‌شود، با ظهور تکنولوژی‌های جدید دستخوش دگرگونی‌های بنیادین می‌شود.
فیروزی می‌افزاید: تأثیر شبکه‌های اجتماعی بر فرهنگ جامعه را به خوبی می‌توانیم احساس کنیم؛ در همین انتخابات گذشته دیدیم که شبکه‌های اجتماعی به خصوص تلگرام چه تاثیراتی را چه مثبت و چه  منفی در   انتخابات داشت. در حقیقت فرصت یا تهدید بودن فضای مجازی به نگاه ما بستگی دارد.

پیشگامی برند‌های حوزه اطلاعات
معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی البرز با بیان اینکه می‌توان با تغییر روندهای جهانی به عنوان فرصت به فضای مجازی نگاه کرد، می‌گوید: تا چند سال گذشته، برترین برند جهانی کوکاکولا بود اما در این چند سال اتفاقاتی افتاد که شرکت‌هایی مثل گوگل، اپل، مایکروسافت و آی‌بی‌ام درصدر برندهای برتر جهان قرار گرفتند. از 5 برند برتر جهان 4 برند به حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مربوط می‌شود. فیروزی ادامه می‌دهد: از جنبه فرهنگی هم تلاقی دو حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات بسیار مهم است؛ زیرا زمانی که اطلاعات به ارتباطات می‌رسد، فرهنگ خود را نشان می‌دهد.

فضای سایبری؛ هم نوید دهنده هم هشدار دهنده
معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی البرز می‌گوید: رشد فناوری‌های نوین هم نوید دهنده است و هم هشدار دهنده؛ بنابراین باید در این زمینه اطلاعات و شناخت کافی   برای جهت‌گیری لازم و مناسب در مقابل آن   در اختیار جامعه قرار گیرد.
 فیروزی می‌گوید: جامعه کنونی به سمت رشد فناوری‌های نوین و برهم‌کنش یادگیری و یاددهی پیش رفته و همین موضوع باعث شده است تا فرایند یادگیری تسهیل شود.
 وی می‌افزاید: فرایند یادگیری اگر با شناخت همراه شود، می‌تواند اثرات بسیار مثبتی در جامعه به دنبال داشته باشد.
فیروزی انتقال صحیح اطلاعات درعصرارتباطات به عنوان یک دستاورد اساسی فناوری اطلاعات عنوان می‌کند و می‌گوید: این ویژگی برخی مواقع محیط را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد و گاهی باعث بی‌ثباتی در جامعه می‌شود. بنابراین باید به این امر آگاه بود تا این بی‌ثباتی جامعه را دچار آسیب نکند.

  فناوری اطلاعات در ایران
معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی البرز با بیان اینکه باید به فناوری اطلاعات به عنوان یک فرصت نگاه کرد، اظهار می‌کند: استفاده از فناوری آی تی را باید به عنوان یک فرصت در نظر بگیریم اما نگاه به آی تی در کشور هنوز به درستی تبیین نشده است. درهرحال، این تکنولوژی وارد زندگی ما شده و حال باید به درستی از آن استفاده کرد؛ کامپیوتر شخصی دیگر یک وسیله تجملی نیست بلکه یک ابزار کار است که می‌توان کارهای زیادی با آن انجام داد. فیروزی با بیان اینکه فناوری اطلاعات می‌تواند به عنوان یک قدم اساسی و مهم در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور مطرح شود، می‌گوید: جامعه‌ای برنده می‌شود که بتواند از این فناوری به درستی استفاده کند.
 معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی البرز به جو موجود در برخی جوامع در مورد اینترنت اشاره می‌کند و می‌گوید: برخی عنوان می‌کنند که اینترنت مضرات زیادی دارد و می‌تواند به خانواده‌ها آسیب بزند، اما این گونه نیست و می‌توان از اینترنت برای اشاعه فرهنگ اسلامی استفاده کرد. وی می‌گوید: متاسفانه ما گذرگاهی درست کرده‌ایم که فقط ورودی فرهنگ‌های دیگر است و خروجی ندارد. اگر از این فناوری خوب استفاده شود، منجربه افزایش سرعت، افزایش دقت، کاهش اندازه فیزیکی مخازن اطلاعات و کاهش هزینه‌ها می‌شود.
وی می‌افزاید: 3 دیدگاه درزمینه استفاده از اینترنت وجود دارد؛ یک دیدگاه خوش‌بینانه که اعتقاد دارد گردش آزاد اخبار و اطلاعات و رساندن آن به دیگران ،کاهش اختلاف طبقاتی، کاهش قدرت نخبگان و انحصارگران، ایجاد شبکه‌های جدید از ارتباطات آسان و موثرسازی تعامل   شهروندان، تبادل فوری اطلاعات و رویکرد غیر ایدئولوژیک به فرهنگ و تقویت فرهنگ غیر تجاری را به دنبال خواهد داشت.
فیروزی می‌افزاید: دوم دیدگاه بدبینانه است که معتقد است رشد فناوری آی تی باعث پرورش شکل جدیدی از فردگرایی، برتربینی برخی فرهنگ‌ها و کشورها، تسهیل تجاوز به حریم خصوصی، رشد جوامع کاذب در برابر جامعه واقعی، جداسازی افراد از خانواده و دوستان، کاهش سرمایه‌های اجتماعی، گوشه گیری و بریدگی از مشارکت‌های خاص می‌شود.
وی می‌افزاید: دیدگاه واقع بینانه به عنوان دیدگاه سوم معتقد به تعامل بین انسان، سخت افزار و نرم افزار و استفاده صحیح از اینترنت است که ما باید به این سمت حرکت کنیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code