موضوعات
البرز

ظرفیت‌های پژوهشی دانش‌آموزان البرزی

نویسنده:
آموزش و پرورش البرز با جمعیت دانش آموزی بالا و معلمان توانا و با تجربه، در بخش پژوهش دارای توانمندی و ظرفیت بالایی است که حمایت از آن، آثار ارزشمندی را در عرصه تعلیم و تربیت به دنبال دارد...
1396/09/14
آموزش و پرورش البرز با جمعیت دانش آموزی بالا و معلمان توانا و با تجربه، در بخش پژوهش دارای توانمندی و ظرفیت بالایی است که حمایت از آن، آثار ارزشمندی را در عرصه تعلیم و تربیت به دنبال دارد.
به گزارش ایرنا، پژوهش مربوط به تنها یک هفته از سال نیست و باید بر اهمیت و نقش سازنده آن در پیشرفت و سعادت جامعه تاکیدی دوباره شود.
دانایی و تکیه بر بر دانش و پژوهش رکن استقلال و آزادی یک ملت را تشکیل می‌دهد، لذا اقتصاد مقاومتی وقتی تبدیل به اقدام و عمل می‌شود که مدرسه هایمان پژوهش محور باشد.

توسعه زمینه‌های پژوهشگری
مدیر کل آموزش و پرورش البرز گفت: در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش راهکارهایی مربوط به تحقیق و پژوهش در آموزش و پرورش آمده است.
«خسرو ساکی» افزود: در یکی از راهکار‌ها به توسعه زمینه‌های پژوهشگری و افزایش توانمندی‌های حرفه‌ای به شکل فردی و گروهی میان معلمان و تبادل تجارب و دستاوردها در سطح محلی و ملی و ایجاد فرصت‌های باز‌آموزی مستمر علمی، تحقیقاتی و مطالعاتی و برگزاری جشنواره‌های الگوی تدریس برتر و اختصاص اعتبارات خالص برای فعالیت‌های پژوهشی معلمان پرداخته شده است.
وی بیان کرد: در راهکار دیگری به انجام مطالعات راهبردی آینده نگر در آموزش و پرورش و تدوین برنامه های آینده پژوهانه و اجرای آن با هماهنگی دستگاه های ذیربط در آموزش و پرورش اشاره شده است.

هر دانش‌آموز؛ یک پژوهشگر
ساکی اظهار کرد: بها و هزینه آموزش و پرورش یک شهر، تربیت یک دانش‌آموز مستعد و نابغه است که جامعه خویش را متحول می‌سازد.
وی افزود: پربازده‌ترین سرمایه‌گذاری، سرمایه گذاری روی هوش و تربیت مردم است  ، بنابرین هر دانش‌آموز پژوهشگر، سرمایه انسانی، امید آینده و مهم‌ترین رکن توسعه همه جانبه و پایدار کشور است.
وی با اشاره به اینکه دانش آموزانی همانند «طاها میران زاده» که با کسب مدال نقره در المپیاد بین المللی ریاضی 2017 برزیل پرچم پرافتخار جمهوری اسلامی ایران را به اهتزاز در می‌آورند، اظهار کرد: این گونه دانش‌آموزان محصول آموزش و پرورش و نشانگر بهره‌وری آن در استان و تلاش بی شایبه معلمان فرهیخته، مدیران دلسوز، دانش‌آموزان مستعد و مشارکت همه جانبه اولیاء در فراهم کردن زمینه های رشد و شکوفایی دانش‌آموزان در ایران کوچک است.

دستاوردهای آموزش‌و‌پرورش استان
وی از کسب 92 مدال طلا، نقره و برنز کشوری و بین المللی در المپیادهای علمی، حضور 220 طرح، دست سازه‌ها و تولیدات علمی دانش‌آموزان در نمایشگاه هفته پژوهش استان و ده ها موفقیت علمی که تنها به بخشی از آن اشاره شد، نشان دهنده موفقیت آموزش و پرورش البرز و حرکت این مجموعه به سمت تعالی سازمانی است.مدیر کل آموزش و پرورش البرز از ارتقای رتبه استان در کنکور سراسری از رتبه 25 در سال 91 به رتبه 11 در سال 1396، کسب532 رتبه زیر 3000 کشوری در کنکور سراسری سال 1396 که شامل 4 رتبه تک رقمی ، 17 رتبه دو رقمی ، 187 رتبه سه رقمی و 315 رتبه بین 1000 تا 3000 است منجر به پذیرش دانش‌آموزان در رشته ها و دانشگاه های طراز اول کشور شد.ساکی به برگزاری جشنواره ملی علوم و فناوری سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی و ارائه 31 مقاله و 72 اثر نمایشگاهی در محورهای آموزشی و ترویجی به میزبانی دبیرخانه کشوری مستقر در استان پرداخت و یاد آور شد: کسب 17 مقام کشوری توسط دانش‌آموزان البرز از مجموع 40 مقام کسب شده توسط دانش‌آموزان سراسر کشور که 5/42 درصد پذیرفته شدگان را شامل  می‌شود.
وی تصریح کرد: کسب 7 رتبه برتر کشوری در جشنواره مهارت های هنری شاخه کاردانش و قرار گرفتن در رتبه دوم کشورو 7 رتبه برتر کشوری در پانزدهمین دوره مسابقات علمی کاربردی شاخه کاردانش و قرار گرفتن در رتبه پنجم کشور و 6 رتبه برتر کشوری در سومین دوره جشنواره نوجوان خوارزمی در دوره اول متوسطه از دیگر افتخارات دانش‌آموزان البرزی است.

درخشش در جشنواره دانش آموزی نانو
وی اضافه کرد: حضور موفق دانش‌آموزان البرز و راه یابی 12 طرح استان به مرحله نهایی در هشتمین دوره جشنواره دانش آموزی فناوری نانو و کسب 2 رتبه کشوری (از مجموع 5 رتبه کشوری) و 2 مقام برگزیده از دیگر افتخارات این استان است.
وی از کسب رتبه 2 کشوری درالمپیادهای علمی بعد از شهر تهران برای اولین بار در سال تحصیلی گذشته، 2 مدال طلا و 2 برنز و 6 دیپلم افتخار در هفدهمین مسابقات ملی مهارت توسط دانش آموزان، مقام دوم کشوری در مسابقات جشنواره زیست فناوری، 10رتبه اول در رشته ادبی و زبان و رتبه سوم در فعالیت‌های آزمایشگاهی، کسب رتبه اول تیمی کشوری در رشته علوم اعصاب شناختی به عنوان دیگر افتخارات دانش‌آموزان البرز یاد کرد.

الگوسازی برای دانش‌آموزان
وی یادآور شد: اداره کل آموزش و پرورش در راستای تحقق اهداف هفته پژوهش برای ترویج فرهنگ پژوهش و فناوری، ترغیب و تشویق دانش‌آموزان و معلمان به امر پژوهش، آشنایی دانش‌آموزان به روش های پیاده سازی ایده‌های علمی خود تا مرحله تجاری سازی، برقراری رابطه سازنده بین پژوهشگران با صنایع و مراکز علمی و پژوهشی، آماده شدن برای انجام پژوهش های بزرگ و تأمین نیازمندی های کشور و در نهایت پرورش روحیه پژوهشگری، اقدام به برگزاری جشنواره دانش‌آموزان پژوهشگر کرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code