موضوعات
البرز

طلاق؛ مولد آسیب‌های اجتماعی

نویسنده: خدیجه ستارزاده البرز-خبرنگار
خانواده یکی ازمهم‌ترین نهادهای اجتماعی است و اساس جامعه به شمار می‌رود و تاثیر بسزایی در تعادل روانی و عاطفی فرد و به دنبال آن جامعه دارد...
1396/06/07
خانواده یکی ازمهم‌ترین نهادهای اجتماعی است و اساس جامعه به شمار می‌رود و  تاثیر بسزایی در تعادل روانی و عاطفی فرد و به دنبال آن جامعه دارد و به عنوان کوچک‌ترین کانون اجتماعی شدن، پایه شکل گیری نقش‌های اجتماعی هر فرد محسوب می‌شود. وقتی این کانون دچار تزلزل و خدشه شود شروعی برای بروز آسیب‌های روانی واجتماعی اعضا ودرنهایت جامعه خواهد بود. طلاق یکی از چالش برانگیزترین پدیده‌های اجتماعی است که در فرهنگ اسلامی به عنوان نکوهش‌شده‌‌ترین حلال محسوب می‌شود. فروپاشی خانواده در نتیجه طلاق علاوه بر بر هم زدن تعادل روانی و عاطفی بروز آسیب‌هایی مانند انحرافات اخلاقی، خودکشی، فرار از خانه، سرقت، اعتیاد، تکدی گری و کارتن خوابی را هم به دنبال دارد. این پدیده درسال‌های اخیر به دلیل شدت یافتن به یکی از معضلات اجتماعی و زیربنایی‌ دغدغه خانواده‌ها و مسئولان کشور تبدیل شده است. البرز نیز به دلایلی نظیر مهاجرپذیری بالا و افزایش جمعیت و به ویژه حاشیه نشینی که منشا بسیاری از آسیب‌های اجتماعی به شمار می‌رود، در این معضل اجتماعی سرآمد است. بر‌اساس آمار رسمی سازمان ثبت احوال در سال95 البرز با کمترین نرخ ثبت ازدواج بین استان‌های کشور در رتبه29 قرار دارد و این درحالی است که در حوزه طلاق بیش‌ترین نرخ ثبت کشوری را به خود اختصاص داده است و رتبه اول کشور را دارد.

لزوم آگاه‌سازی
مدیرکل بهزیستی استان با بیان اینکه یکی از آسیب‌های اجتماعی پدیده طلاق است، می‌گوید: ضرورت دارد در آگاه سازی و اقدامات پیشگیرانه برای حل این آسیب به سرعت وارد عمل شویم. «داریوش بیات نژاد» با تاکید بر اینکه اقدامات پیشگیرانه مانع از شکل‌گیری ازدواج‌های ناموفق می‌شود، اظهار می‌کند: مشاوره و آگاه سازی‌های قبل از ازدواج از جمله موضوعات مهمی است که دراین زمینه باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد. این مسئول با اشاره به اینکه بسیاری از طلاق‌ها معمولا در سال اول یا 5 سال اول زندگی به دلیل مباحث ساده و اختلافات بسیار جزئی رخ می‌دهد، می‌گوید: طبق بررسی‌ها، تفاوت‌های معنی داری را در علل طلاق در البرز نسبت به سایر استان‌ها شاهد هستیم که نگران کننده است.

درخواست طلاق ازسوی زوج‌هایی باعمر زندگی بیشتر
بیات نژاد اظهار می‌کند: یکی از این تفاوت‌های مهم درخواست طلاق، بیشتر از سوی زوج‌هایی است که سال‌هاست ازدواج کرده‌اند. در حالی که دوره بحران زوج‌ها معمولا 3 سال است اما امروز زوج‌هایی که طول عمر زندگی مشترک آنان از 5 تا ۱۰سال است، برای طلاق مراجعه می‌کنند. بیات نژاد دخالت اطرافیان، بیماری‌های روحی و اعتیاد را از عوامل این طلاق‌ها معرفی می‌کند.

حاشیه نشینی آسیب زاست
این مسئول با معرفی حاشیه نشینی به عنوان عاملی در  ایجاد آسیب‌های اجتماعی می‌گوید: حاشیه نشینان آسیب زا نیستند اما چالش‌هایی که با آن درگیر هستند زمینه را برای آسیب‌های اجتماعی همچنین طلاق فراهم می‌کند. بیات نژاد ادامه می‌دهد: جامعه ما در مرحله گذار از سنت به مدرنیته است و با تغییرات سریع تکنولوژی،‌گسترش فضای مجازی،   تضعیف باورهای مذهبی و عدم آگاهی آسیب‌هایی مانند طلاق  در آن گسترش یافته است.
مدیرکل بهزیستی البرز می‌افزاید: تضعیف باورهای مذهبی جامعه یکی از ایرادات امروز ماست.  در این زمینه باید به اجرای طرح‌های آموزشی و پیشگیری و ترویج برنامه‌های آموزشی و فرهنگی و افزایش آگاهی جوانان بیشتر پرداخته شود. وی همچنین ایجاد و گسترش نشاط اجتماعی وضرورت پیاده سازی آن در جامعه و تقویت احساس مسئولیت اجتماعی را درکاهش آسیب‌های اجتماعی موثر می‌داند.

وجود زندان‌ها و تشدید آسیب‌های  اجتماعی
یک روانشناس اجتماعی می‌گوید: طبق بررسی‌های انجام شده وجود زندان‌ها، مهاجرت و همجواری با پایتخت از مهم‌ترین علل آسیب‌های اجتماعی البرز است و پدیده‌هایی   چون طلاق، اعتیاد، کارتن خوابی و بسیاری از معضلات دیگر از مهم‌ترین آسیب‌های این عوامل به شمار می‌روند. «سیده زهرا حسنی» اظهار می‌کند: در نتیجه مهاجرت‌هایی که یا به دلیل زندانی بودن عضوی از خانواده  یا به دلیل همجواری با پایتخت وامید به زندگی بهترانجام می‌شود، ابتدا معضلاتی مانند بیکاری و مشکلات مالی بروز می‌کند. با گسترش این مشکلات تبعاتی مانند فرار فرزندان از خانه، طلاق، اعتیاد و دزدی را در این خانواده‌ها می‌بینیم.

نبودمعیارهای اخلاقی در ازدواج
حسنی در ادامه تصریح می‌کند: البته همه طلاق‌ها در البرز مربوط به تبعات حاشیه نشینی نیست و برخی از آنها به دلیل نبود معیارهای درست و اخلاقی در انتخاب همسراست.از طرفی چشم و هم چشمی‌ها،مقایسه وظاهر بینی عامل طلاق‌های کلی به شمار می‌رود. وی می‌افزاید: از طرفی سبک زندگی امروز با فرهنگ و سنت اصیل ما فاصله گرفته و همین امر موجب بروز اختلاف بین همسران و خانواده‌هایشان و در نتیجه طلاق می‌شود. این روانشناس اجتماعی با اشاره به گسترش استفاده از فضای مجازی می‌گوید: ازتاثیری که این شبکه‌ها در ایجاد سردی   و دوری اعضای خانواده از هم ایجاد می‌کند نباید غافل شد. ضرورت دارد در این زمینه با مدیریت  در استفاده از آن‌ها از بروزعواقب ناخوشایند پیشگیری کرد.

نقش برنامه‌های سینماوتلویزیون درآگاهی جوانان
حسنی می‌افزاید: آگاه سازی جوانان در خصوص معیارهای درست برای ازدواج اهمیت بسیاری دارد و در این زمینه علاوه بر خانواده‌ها، رسانه‌ها به ویژه صداوسیما با ارائه برنامه‌های جذاب و مناسب می‌تواند موفق عمل کند. این روانشناس می‌گوید: عمده برنامه‌های تلویزیونی و سینمایی ترویج اشرافی گری و تجملات بوده و همین امر موجب تغییر نگاه جوانان به   سبک زندگی می‌شود در حالی که اگر برنامه‌های تلویزیونی مطابق با واقعیت زندگی اکثریت جامعه تهیه  شود و همراه با آموزش و فرهنگسازی باشد، تاثیر بالایی در جذب و کمک به جوانان و در نتیجه گرایش کمتر آنها به ماهواره و الگوبرداری از آن‌ها خواهد داشت.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code