موضوعات
البرز

طراحی نمایش «سوشیال‌مدیا» در کرج

نویسنده:
یك كارگردان تئاتر محیطی در کرج گفت: گروه تئاتر خیابانی« لابراتور» در کرج نمایش «سوشیال مدیا» را با شیوه‌ای نوین در دست تولید دارد...
1396/05/22
یك كارگردان تئاتر محیطی در کرج گفت: گروه تئاتر خیابانی« لابراتور» در کرج نمایش «سوشیال مدیا» را با شیوه‌ای نوین در دست تولید دارد.
به گزارش همشهری «علی نوریان» اظهار كرد: این روزها «سوشیال مدیا» یا دنیای مجازی یکی از عمده‌ترین مشغولی‌های بشر ذهن معاصر به ویژه برای خالقان آثار هنری و هنرمندان تئاتر و سینماست. این پدیده ارتباطی وانقلابی همانقدر که بارسرگرمی و حاشیه پردازی و بطالت را در نهاد خود دارد، به همان نسبت امکان تولید گونه‌های جدید هنری یا به اجمال شیوه‌های نوین در عرضه آثار هنری را نیز امکان پذیر کرده است.
وی افزود: گروه تئاترخیابانی لابراتو، پیش تر با گروه تئاترمردم، شیوه اجرایی پرفورمیک بیرونی در ایران را ابداع کردند. حال پس از یک دهه تجربه وتولید آثاری نظیر «دن کیشوت»، «پینوکیو،شازده کوچولو»، «رابینسون کروزوئه» می خواهد نمایشی تكنولوژیك و مجازی را عرضه كند.
نوریان گفت: تصمیم دارم این گونه نمایش را برای بخش خارج ازصحنه سی و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر آماده كنم.
وی با اشاره به تبادل بی واسطه اطلاعات در دنیای مجازی افزود: هنرمند امروز به امکان بالفعلی برای عرضه پدیده‌های هنری دست یافته است. برای مثال تصورکنید یک نمایشگاه آثار نقاشی دردنیای مجازی که تنها در قالب یک کانال تلگرامی با کمی تبلیغ و استفاده از ترفندهای توزیع، تکثیر به راحتی و به طور روزانه صدها بازدید کننده آنلاین دارد. حال آنكه می توان یک نمایش را درگوشی های همراه مخاطبان به این شكل قابل اجرا کرد.
نوریان با بیان آنكه در شکل کلاسیک اجرای نمایش‌های خیابانی و محیطی از مخاطب خواسته می‌شود که گوشی‌های همراه را خاموش و به تمرکز حاکم بر فضای اجرا كمك كنند، افزود: در شیوه اجرای سوشیال مدیا ازمخاطب خواسته می شود كه گوشی همراه خود را روشن كند و نمایش به درون گوشی‌های مخاطبان می رود و به تماشای نمایشی که بخشی از آن به صورت زنده وبخش عمده دیگر آن به شكل یک مدیای مجازی قابل تماشاست، بپردازد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code