موضوعات
البرز

صعود اجاره بها در رکود بازار مسکن

نویسنده: فتانه احدی‌ البرز- خبرنگار
این روزها شهروندانی که برای اجاره واحدهای مسکونی به مشاوران املاک مراجعه می‌کنند با قیمت‌های عجیب و غریبی مواجه می‌شوند...
1396/06/22
این روزها شهروندانی که برای اجاره واحدهای مسکونی به مشاوران املاک مراجعه می‌کنند با قیمت‌های عجیب و غریبی مواجه می‌شوند که باید برای این دشواری‌های زندگی آنها مرثیه‌ای غم انگیز نوشت. با اجاره‌های میلیونی و درآمدهای پایین بیشتر مستاجران دنبال رهن کامل هستند ولی مدتی طولانی است که املاکی‌ها هم گزینه‌ای روی میز خود ندارند. البته استثناهایی وجود دارد که نمی‌توان به همه محله‌ها و مناطق تعمیم داد.
«اجاره نشینی و خوش نشینی» مدت‌هاست که دیگر معنا ندارد. وقتی قیمت‌ها اسیر دست صاحبخانه می‌شود عاقبت این ایت که برای گرفتن یک ملک با کمترین امکانات و در محله‌هایی که نسبت به قیمتش ارزش ندارد، باید پول زیادی پرداخت شود.
نمودارهای اقتصادی نشان داده که با کاهش نرخ سود بانکی مبلغ اجاره خانه افزایش یافته است. بررسی‌های انجام‌شده نشان می‌دهد که دردهه‌های اخیرهمواره میان نرخ سود سپرده‌های بانکی و قیمت مسکن یک ارتباط اقتصادی برقرار بوده، به طوری که با کاهش نرخ‌ یا جذابیت سود سپرده‌های بانکی، قیمت مسکن افزایش یافته است. کاهش نرخ سود بانکی به ۱۵ درصد که از ابتدای ماه جاری اتفاق افتاد، باعث شد تا صاحبخانه‌ها فشار خود بر مستاجران برای پرداخت اجاره به جای پول پیش را افزایش دهند.
هر چند هنوز صاحبخانه‌های زیادی هستند که ملک خود را رهن کامل می‌دهند یا ودیعه قابل توجهی دریافت می‌کنند، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد پس از کاهش سود سپرده‌های بانکی تمایل مالکان واحدهای مسکونی به دریافت اجاره بیشتر شده است.
چنین رفتاری که مشخصا هزینه‌های جاری مستاجران را بالا می‌برد، نشان می‌دهد شهروندانی که پول خود را برای دریافت سود به بانک‌ها سپرده‌اند هنوز جایگزین مناسبی برای پس‌انداز خود پیدا نکرده‌اند و در اصل گویای این حقیقت است که سرمایه‌گذاران خرد به بازار‌های موازی بانک، به‌ویژه بورس اعتماد کافی ندارند.
همچنین بررسی های به عمل آمده در استان البرز در ۵ ماه گذشته نشان داده که بازار خرید و فروش مسکن در استان تا حدودی رشد داشته است. براساس آمارها وضعیت خرید و فروش در5 ماه امسال بهتر شده، هرچند هنوز تعداد فروشندگان مسکن بیشتر از خریداران است.اقدام دولت درارائه وام های ۶۰ و ۸۰ میلیون تومانی به خریداران مسکن در شهرهای بزرگ، می‌تواند بازار مسکن را بهبود بخشد.

 رشد 25 درصدی اجاره بها
یک مشاوراملاک درفاز4 مهرشهر درباره اجاره بها می‌گوید: هرسال درابتدای اردیبهشت ماه ازسوی اتحادیه بخشنامه ای مبنی برافزایش 10 تا 15 درصدی اجاره بها ار سال می‌شد اما امسال اینگونه نبود و بخشنامه ای برای‌مان نیامد. نبود بخشنامه نیز باعث شده که اجاره بها توسط مالکان افزایش یابد.
«مهیار کوهین» می‌افزاید:مواردی که برای اجاره به مشاوراملاک ما مراجعه کرده‌اند نشان داده مالکان 25 تا 30 درصد اجاره بها را داده اند. رهن 30میلون تومان 35 میلیون تومان شده وبه تبع اجاره نیزافزایش یافته است.
وی با اشاره به تاثیر کم شدن سود بانکی بر افزایش اجاره بها می‌گوید:با توجه به کم شدن سود بانکی مالکان ترجیح می‌دهند که به جای رهن کامل خانه از مستاجران اجاره بگیرند که این مساله باعث نگرانی مستاجران و برهم خوردن عرضه و تقاضا در بازار مسکن شده است.
کوهین اضافه می‌کند: امسال تعداد بیشتری ازمستاجران ترجیح دادند درهمان خانه بمانند و با پرداخت 100 تا 150هزارتومان اجاره بیشتردردسرجابه جایی به خود ندهند.
وی می‌گوید:اگرخرید وفروش دربازارمسکن بیشترمی شد تاثیری زیادی دروضعیت اجاره بها داشت اما ازاول امسال تا کنون خرید وفروش به ندرت انجام شده است.

نتوانستم خانه دار شوم
یکی از خریداران که مدت هاست به دنبال یک واحد آپارتمان می‌گردد می‌گوید: چند ماه است به دنبال یک آپارتمان می‌گردم و با قیمت‌هایی که وجود دارد نمی‌توانم خانه ای تهیه کنم.
«مریم جنتی» اظهار می‌کند: همسرم بیمار است و نمی‌تواند پا به پای من دنبال خانه بگردد. به تنهایی بیش از 20 آپارتمان دیده ام اما پول کافی برای خرید ندارم. البته باید وام بگیرم و یکی دیگراز مشکلاتم، وجود  25 میلیون تومان سرمایه ام در یکی از بانک های غیرمجاز است که با مشکلاتی که در این بانک به وجود آمد پولمان را نمی‌دهند تا بتوانم اولین گام را برای خرید بردارم.

خانه ام را زیر قیمت فروختم
یکی از فروشندگان می‌گوید: یک واحد آپارتمان 85 متری داشتم که برای فروش گذاشته بودم. افراد زیادی به خانه ام می‌آمدند و برخی قصد خرید داشتند اما نقدینگی نداشتند.
«هومن اسدی» می‌افزاید: بازار مسکن بازاری غیر قابل پیش‌بینی است. مجبور شدم خانه ام را 10 میلیون زیر قیمت بفروشم چون واقعا به پول نیاز داشتم.

قیمت در رجایی‌شهر از متری 2/5  میلیون تومان
مدیر یکی از املاک در خیابان  اصلی رجایی شهر کرج درباره وضعیت  فعلی بازار مسکن در این منطقه می‌گوید: هم وضعیت خرید و فروش و هم وضعیت اجاره واحدهای مسکونی تعریفی ندارد.
«حمید رسولی» اضافه می‌کند: با وجود پیش‌بینی‌های انجام شده وضعیت بازار مسکن از حالت رکود خارج نشده و معاملات به صورت انگشت‌شمار انجام می‌شود.
وی درباره قیمت مسکن دررجایی شهر کرج می‌گوید: پایه قیمت واحدهای مسکونی در این منطقه از متری  2/5 میلیون تومان آغاز می‌شود.
رسولی توضیح می‌دهد: سقف قیمت مسکن نیز در بهترین خیابان‌های گوهردشت به  4 تا 4/5 میلیون تومان می‌رسد.
وی می‌افزاید: وضعیت خرید وفروش مسکن دراین منطقه دروضعیت رکود قراردارد. با وجود ثابت بودن قیمت مسکن ازسال گذشته بازهم استقبال از خرید کم است و فروشندگان حتی به مبلغ زیرقیمت بازار قانع شده اند.
رسولی درخصوص اختصاص وام مسکن به خریداران می‌افزاید: بازار وام مسکن نیز برای خریداران جذاب نیست و بازپرداخت مدت دار و با بهره بالا مقرون به صرفه نیست.
وی ادامه می‌دهد: با توجه به اینکه ماه های تیر ومرداد ماه فصل نقل وانتقالات رهن واجاره است امسال مقداری این وضعیت نابسامانی شده است.
وی می‌گوید: یکی ازدلایل مهم آن کاهش نرخ سودبانکی است که مالکان دیگر حاضر به ارائه رهن کامل ملک خود نیستند وازطرفی مستاجر نیز توان پرداخت اجاره های بالا را ندارد.

وضعیت نامناسب فروش خانه در مهر شهر
مدیر یکی از املاک درمهرشهر کرج نیز با گلایه از وضعیت نامناسب بازارمسکن می‌گوید: از ابتدای سال تا کنون تعداد قراردادهای منعقد شده برای خرید یا فروش واحدهای مسکونی بسیار محدود بود.«سعید فاتحی» درباره وضعیت اجاره واحدهای مسکونی دراین منطقه توضیح می‌دهد: با وجود این که در فصل جابه‌جایی‌ها قرار داریم ولی تعداد مراجعه کنندگان برای اجاره واحدهای مسکونی چندان تعریفی ندارد.
وی تأکید می‌کند: بیشتر مستاجرها ترجیح می‌دهند با توافق با صاحبخانه برای افزایش اجاره یا پیش پول اقدام کنند و به این ترتیب یک سال دیگردرهمان واحد زندگی کنند. با این کار هم صاحبخانه وهم مستاجر از پرداخت هزینه‌های جابه‌جایی و کمیسیون مشاوراملاک خودداری می‌کنند.
فاتحی درباره قیمت هرمتر واحد مسکونی درمهرشهر توضیح می‌دهد: بسته به خیابان و محل، قیمت هر متر واحد مسکونی از 2 میلیون و 800 هزار تومان آغاز و به 9میلیون تومان نیز می‌رسد.

خانه های قولنامه ای ارزان ترند
مدیر یکی از بنگاه‌های املاک درشاهین ویلای کرج نیز با اشاره به قیمت واحدهای مسکونی در این منطقه می‌گوید: درمنطقه شاهین ویلا خانه‌های قولنامه‌ای و بدون سند بسیار ارزان‌تر از واحدهای سنددار هستند.
«حسن مالکی» می‌افزاید: قیمت واحد مسکونی دراین منطقه از یک میلیون و 100 هزار تومان شروع و به 3 میلیون تومان نیز می‌رسد.

بازارخرید و فروش می‌تواند بهتر باشد
یکی ازمشاوران املاک منطقه عظیمیه براین عقیده است که بازارخرید وفروش درحال حاضر با توجه به ظرفیت های موجود بهتر نیز می‌تواند باشد.
«حسن دولتی» می‌افزاید: خریداران به نوعی بر این باورهستند که شاید با وام مسکن به نوعی التهاب قیمت مسکن ازبین برود اما باید گفت که وضعیت بازارمسکن دراستان البرز با تغییراتی مواجه بوده وامیدواریم درآینده نزدیک شاهد بازار پررونق خرید وفروش مسکن باشیم.
وی می‌گوید: وضعیت رهن و اجاره به ویژه اکنون که فصل نقل وانتقالات است، از وضعیت خوبی برخوردار است.
دولتی افزود: مشاوران املاک درتلاش هستند با توافق بین موجر و مستاجرهیچ مبلغی در سررسید موعد افزایش نیابد و اگرهم افزایش یافت بیش از ۱۰ تا ۱۵ درصد نباشد.

5_653415.jpg رشد نسبی در خرید و فروش
رئیس اتحادیه مشاوران املاک کرج می‌گوید:امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته در خرید و فروش رشد وجود داشته است.
«محمد قمی» اظهار می‌کند:باتوجه به کم شدن سود بانک ها و وام های بلند مدت حتما در آینده بازار به نفع مردم رقم خواهد خورد.
وی می‌گوید: از سال 92 تا کنون قیمت مسکن روند رو به رشدی به خود نگرفته و در آینده نزدیک نیز ملک گران نمی‌شود. نقدینگی مردم کم است و خریداران نیزمجبورهستند خانه خود را زیرقیمت بفروشند. بیش از 4 سال است که نمودار خرید و فروش و رهن و اجاره واحدهای مسکونی در مناطق مختلف کرج به صورت یکنواخت حرکت می‌کند.
قمی می‌افزاید: با آغاز فصل جابه جایی‌ها این نمودار تا حدودی سیر صعودی داشته ولی چندان محسوس نیست.
وی اضافه می‌کند: خرید مسکن از اسفند ماه هر سال اوج می‌گیرد وتا تیریا مرداد ماه سال بعد ادامه پیدا می‌کند. متراژهای 70 تا 120 بیشترین خریدار را دارند و وضعیت برای اجاره نشینان متفاوت تر است.
رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک کرج درباره رهن و اجاره می‌گوید:تا سال گذشته اغلب خانه ها به صورت رهن مورد معامله قرار می‌گرفت اما امسال شرایط تغییر کرده و مالکان اجاره بیشتر می‌گیرند و این مساله به ضررمستاجران شده است. این رفتار نیزبا توجه به کم شدن سود بانکی به وجود آمده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code