موضوعات
البرز

سنگ مهاجرپذیری پیش پای اشتغال زایی

نویسنده:
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با اشاره به اینکه البرز رتبه دوم در بحث تراکم جمعیت و رتبه چهارم از لحاظ مهاجر پذیری را دارد...
1396/07/04
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با اشاره به اینکه البرز رتبه دوم در بحث تراکم جمعیت و رتبه چهارم از لحاظ مهاجر پذیری را دارد، گفت: این موضوع ایجاد اشتغال در استان را با مشکل مواجه کرده و در سال ۹۵نرخ بیکاری در البرز 3/14 درصد بوده است.
به گزارش همشهری «اسماعیل خلیلی» در کارگروه اشتغال با اشاره به  اینکه  یک میلیون ۲۷۶هزار نفر از جمعیت شاغل استان است، گفت:  ۲۹۱ هزار و  ۸۰۶ نفر کارگر  بیمه شده اجباری و ۴۴۵ هزار نفر عضو بیمه تأمین اجتماعی در استان وجود دارد که۴۷ درصد جمعیت استان را شامل می‌شود.
 وی افزود: میزان اشتغالی که تعهد به انجام آن در استان داریم۳۳هزار شغل است که تاکنون۱۰هزار شغل عملیانی شده است. در سامانه رصد سهم دستگاه‌ها را در اشتغال اعلام کرده‌ایم که باید در این زمینه همکاری لازم را داشته باشند.
این مسئول با اشاره به اینکه ۳ هزار نفر سهم اشتغال البرز در حوزه فناوری اطلاعات است، گفت: در طرح تکاپو 10رسته اولویت دار استان را شناسایی کرده‌ایم. البرز قطب فناوری اطلاعات است و ‌بعد از گردشگری رسته دوم برای ایجاد اشتغال فناوری اطلاعات است. خلیلی سهم استان از مشوق‌های حمایتی اشتغال را۵۴۰ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: همکاری یشتر بانک‌ها در پرداخت تسهیلات ضروری است. برخی بانک‌ها همکاری خوبی در این زمینه نداشته‌اند و ‌سهم کمی از میزان تعهدی که داشته‌اند پرداخت کرده‌اند. به عنوان مثال یکی از بانک‌ها از سهم۴۶۹میلیون تومانی تنها 10میلیون تومان تسهیلات مشاغل خانگی یعنی فقط برای ۲ طرح پرداخت کرده است.
مدیر کل تعاون،کار و‌رفاه اجتماعی البرز سهم پرداخت تسهیلات  در مشاغل خانگی در سال۹۶ را  ۲۳۴نفر دانست که به نسبت تقاضا بسیار پایین است و گفت:  تعداد متقاضیان در این زمینه 13 هزار نفر است.

سکونت ۳۰ درصد البرزی‌ها در حاشیه شهرها
مدیر کل راه و شهرسازی استان از سکونت ۹۰۰ هزار نفر از جمعیت 2 میلیون و ۷۰۰ هزار نفری البرز در حاشیه شهرها خبر داد و گفت: طبق مطالعات انجام شده به همراه برآوردهای مطالعه نشده حدود ۳۰ درصد از جمعیت استان در حاشیه شهرها سکونت دارند.
به گزارش ایسنا «تقی رضایی» با تاکید بر لزوم توسعه مشاغل خانگی در این مناطق برای کاهش آسیب‌های اجتماعی گفت: با توجه به ظرفیت‌ها در البرز کارهای بزرگی می‌توان در این بخش انجام داد.
این مسئول در خصوص برآوردهای آماری از کارگران مشغول در بخش ساختمان سازی خاطرنشان کرد: در بسیاری موارد نمی‌توان این آمار را در سامانه‌های برآورد اشتغال وارد کرد. بر همین اساس پیشنهاد می‌شود به ازای هر ۵۰ میلیون تومان هزینه در این بخش یک شغل در نظر گرفته شود.

۳۳هزار شغل جوابگوی نیاز استان نیست
استاندار نیز در این کارگروه گفت:  ایجاد۳۳ هزارنفر اشتغال  به نسبت جمعیت استان و‌ وضع بیکاری کم است. حداقل  میزان اشتغال ایجاد شده توسط دستگاه‌ها باید به ۴۵هزار شغل برسد.
«محمدعلی نجفی» با اشاره به اینکه‌ دستگاه‌های اجرایی باید ‌به جد برای افزایش اشتغال استان تلاش کنند، اظهار کرد:  همه دستگاه‌ها باید با عدد و رقم میزان اشتغالی که می‌توانند ایجاد کنند، ارائه کنند و این آمار را افزایش دهند.
وی افزود: از ظرفیت فناوری، دانشگاه و‌ مراکز تحقیقاتی استان باید استفاده شود و به جد به این بخش پرداخته شود. مخصوصا در بخش فناوری با توجه به توانمندی‌های فراوان استان نیاز به کار و تلاش بیشتر است.
نجفی ادامه داد: هیچ توجیهی برای همکاری نکردن بانک‌ها برای پرداخت وام مشاغل خانگی  وجود ندارد. امسال صندوق کارآفرینی امید در کشور و ‌البرز عملکرد بسیار خوبی داشته است.
وی با اشاره به وجود ۴ هزار بیکار در روستاهای استان، گفت: باید در ۶ ماه باقی مانده با کمک یکدیگر شرایطی ایجاد کنیم که از رتبه کنونی در اشتغال بالاتر برویم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code