موضوعات
البرز

سرپناهی برای بی‌پناهان

نویسنده:
عده‌ای تا اسم برف می‌آید سرما بر تنشان می‌نشیند، چانه‌شان به هم می‌خورد و در خودشان مچاله می‌شوند. عده‌ای هم قند در دلشان آب می‌شود...
1396/09/04
عده‌ای تا اسم برف می‌آید سرما بر تنشان می‌نشیند، چانه‌شان به هم می‌خورد و در خودشان مچاله می‌شوند. عده‌ای هم قند در دلشان آب می‌شود تا شال و کلاه کنند برای بازی با سپیدی‌های سوغات زمستان. به نگاه برخی هم، زمستان درخت نارنجی با شاخه‌های به سرما نشسته و برگ‌های سبز و زردی است که زمستان را به بهار می‌رساند یا خرمالوهایی که تن عریان درختان بی‌برگ را روشن نگه ‌داشته‌اند.
به گزارش مهر، مادرم می‌گوید: زمستان را سخت که نگیریم، کوتاه است.  آری، مادرم درست می‌گوید. زمستان می‌گذرد اگر سختی را من و تو زیر سقفی گرم معنی نکنیم. همین زمستان گذشته بود که به امید برآورده شدن حاجتی، لقمه‌های نان و پنیر نذر زمستان‌نشینان خیابانی کردم.  گرمخانه اولین مقصدم بود، بی‌آنکه حتی در ذهنم کسانی را متصور شوم که پشت در‌های آن سرما در بدنشان قندیل می‌بندد.
نگاهشان در انتظار تعارفی از من بود و دست‌هایی که لقمه‌های نان را به دستشان بدهد.  سرما سخت در آغوششان نشسته بود.  نم خیسی زمین به کارتن‌هایشان زده بود.  لقمه‌ها را پیشکش کردم و پرسیدم چرا بیرون نشسته‌اند.  پاسخ همان بود که می‌دانستم.  دیر رسیده بودند.  فقط سه نفر بودند. با اینکه می‌دانستند ممکن است دیر برسند آمده بودند؛ شاید به امید پناه به راه‌پله‌ای یا پاگردی.

سقف زمستانی بی‌خانمان‌ها
«سامان‌سرا»، «مددسرا» و «گرمخانه» واژه‌هایی هستند که کمی امنیت را بر خاطر می‌نشانند.  این امنیت شاید سقف زمستانی بی‌سرپناهان باشد؛  چهاردیواری‌ای که خاطر زمستان‌نشینان بی‌خانمان را کمی آسوده می‌کند و کمی هم از عذاب وجدان عمیق من و تو هنگامی‌ که سر بر بالینی گرم می‌گذاریم، می‌کاهد؛  سامانی که بی‌سرپناهان کرجی 3 سال گذشته آن را تحت عنوان گرمخانه تجربه کردند. شاید محیطی برای بازگرداندن پدر و مادری از ورطه نابودی اعتیاد باشد.
سامان‌سرا به تعریف «حسن مدیرروستا» معاون خدمات شهری شهرداری کرج این ‌گونه تعریف می‌شود: محلی اختصاصی برای کسانی که به قصدی مهمان کرج می‌شوند همراهان بیمارانی که مداوا را خارج از محل سکونتشان دنبال می‌کنند یا خانواده‌هایی که برای ملاقات زندانیان خود می‌آیند.
وی نیز پس از نیازسنجی این موضوع و آگاهی از پایین بودن تقاضا به ‌جای اقدام به ساخت سامان‌سرایی مجزا، برای همراهی با هموطنانی که کرج مقصد انجام امور خاصی برایشان است با یک مهمان‌پذیر در حومه شهر به ‌منظور ارائه خدمات رفاهی قرارداد منعقد کرده‌اند.

چراغ تنها گرمخانه کرج روشن ‌شده است
شهر و زندگی شهری تب‌دار اتفاقاتی است که حادث شدن آن خارج از توان و برنامه‌ریزی است.  در دل هر شهری بی‌خواست و میل هر انسانی پدیده‌هایی چون حاشیه‌نشینی، اعتیاد، بی‌خانمانی می‌شود که کارشناسان اجتماعی آن را آسیب‌های اجتماعی می‌خوانند.
 داستان آسیب‌دیدگان داستانی است که پایانی ندارد و تنها آنچه می‌تواند تبعات ناشی از وجود این قشر را در جامعه کمتر کند راه‌هایی برای پیشگیری و کمتر شدن این پدیده است.  در این میان، طبق مصوبه شورای عالی اداری کشور مسئولیتی برعهده اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب‌دیدگان اجتماعی به‌ منظور شناسایی، گروه‌بندی، تعیین تکلیف افراد معلول و ناتوان جسمی و ذهنی، بی‌سرپرستان، درراه‌ماندگان، نیازمندان و متکدیان گذاشته شد.
حال که زمزمه زمستان به گوش آخرین فصل سال رسیده است، چراغ تنها گرمخانه کرج روشن ‌شده است، مکانی که 3 سال گذشته باهدف ساماندهی افراد آسیب‌دیده به‌ویژه بی‌خانمان‌ها و کارتن‌خواب‌ها در این کلان‌شهر ایجاد شد.
این گرمخانه روزانه به بیش از ۱۰۰ کارتن‌خواب و بی‌خانمان پناه می‌دهد. گرمخانه‌ای دیگر نیز سال گذشته ویژه بانوان در جاده فردیس راه‌اندازی شد که پذیرای حدود ۶۰ زن بی‌خانمان است.

واقعیت‌های تلخ
آسیب‌های اجتماعی هرچند تلخ اما واقعیت دارند و کنترل‌پذیری‌شان دشوار است. آنهایی که زندگی برایشان در امتداد خیابان‌ها و پیاده‌روها رقم می‌خورد؛ کودکانی معصوم که چهره‌شان برای ترحم و دلسوزی سیه می‌شود و خردسالی که گل‌های دستش تنها بهانه‌ای برای تکدیگری است؛ همه و همه دردی بر دل جامعه‌اند.
دردهایی که به گفته معاون خدمات شهری شهرداری کرج حل‌ و فصل آن برنامه‌ریزی‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت نیاز دارد. رویارویی صحیح با آسیب‌های اجتماعی، درمان و پیشگیری از آن ضروری و پراهمیت است. این موضوع در کرج به‌عنوان نزدیک‌ترین شهر به پایتخت پررنگ‌تر است.
به باور کارشناسان اجتماعی جامعه شهری متناسب با شرایط فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی با انواع متعددی از مشکلات روبه‌روست که فراخور آن تأثیرات مخربی بر فرایند توسعه و ترقی آن جامعه دارد.
آنچه مدیرروستا بر آن تأکید دارد شناخت چنین عواملی است که می‌تواند مسیر حرکت جامعه را به ‌سوی شهری ایده‌آل هموار سازد.
وی می‌گوید: با ارائه راه‌حل‌هایی که به‌سلامت جامعه کمک می‌کند اعم از فرهنگی، اجتماعی و ساختاری باید به رفع مشکلات پرداخت. باید اذعان داشت بروز مشکلات فردی است که زمینه را برای شکل‌گیری معضلاتی بزرگ آماده می‌کند. به‌ عنوان‌ مثال اعتیاد.  گرچه این پدیده اجتماعی به‌عنوان مشکلی فردی مطرح می‌شود، اما عامل بروز معضلات اجتماعی است.
معاون خدمات شهری شهرداری کرج می‌افزاید: ساماندهی کارتن‌خواب‌ها در کرج از اهمیت بالایی برخوردار است، شهرداری برای ارائه خدمات به این قشر برنامه‌ریزی‌های متعددی دارد که از جمله آن الگوبرداری از مرکز جامع پذیری و توانمندسازی کلان‌شهر تهران با هدف تبادل اطلاعات در حوزه اجتماعی و امضای تفاهم‌نامه همکاری بوده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code