موضوعات
البرز

سرجوی؛ محله‌ای قدیمی با مشکلات قدیمی و جدید

نویسنده: سمیرا وحیدیان البرز ـ خبرنگار همشهری
سرجوی یا سرجوب یکی از قدیمی ترین محله‌های کرج است. عبور رودخانه کرج از این منطقه و وجود درختان و باغ‌ها در آن آب و هوای خوشی را به این محله بخشیده است. باد خنکی که از سمت رودخانه می‌وزد و سرسبزی باغ‌های محله حس خوبی را به اهالی و مهمانان آنها می‌بخشد....
1394/05/05
 سرجوی یا سرجوب یکی از قدیمی ترین محله‌های کرج است. عبور رودخانه کرج از این منطقه و وجود درختان و باغ‌ها در آن آب و هوای خوشی را به این محله بخشیده است. باد خنکی که از سمت رودخانه می‌وزد و سرسبزی باغ‌های محله حس خوبی را به اهالی و مهمانان آنها می‌بخشد.
درختانی که در 2 طرف خیابان‌های این محله قد برافراشته اند، جلوه خاصی به کوچه باغ‌های زیبای این روستا داده اند.خیابان‌هایی خلوت که ویلاهای مسکونی در حاشیه آن به چشم می‌خورد بر این زیبایی‌ها افزوده است. در این خیابان‌ها گذر خودروهای عبوری کمتر به چشم می‌خورد، اغلب خودروها هم مربوط به گردشگرانی است که برای استفاده از هوای خوب و طبیعت زیبای کنار رودخانه به اینجا می‌آیند، اما با همه این توصیفات طبیعت زیبایی که از آن حکایت کردیم مشکل بزرگی دارد. مشکلی به نام انباشت زباله که از زیبایی‌های منطقه کاسته است.
آبگیر زیبای بیلاقان در این محله قرار دارد. آبگیری که کاهش بارندگی‌های سال‌های اخیر از سطح آب آن به شدت کاسته است طوری که آب موجود حتی دریچه‌های آن را نیز نمی‌پوشاند، اما باهمه این حرف‌ها، باد خنک و صدای آب در هم آمیخته با آن بر مفرح بودن این منطقه افزوده است.
محله سرجوی از اطراف در محاصره محله حصار و دره وسیه و آبگیر بیلاقان قرار دارد. بیشتر اهالی محله بومی هستند. ساکنان نخستین محله افرادی بودند که سال‌ها پیش از روستاهای جاده چالوس به این محله مهاجرت کرده بودند و اکنون بومی سرجوی محسوب می‌شوند. گروهی از اهالی نیز قبلا ساکن مناطق مختلف تهران و کرج بوده و به دلیل آرامش و آب و هوای خوب محله به اینجا آمده اند.
گشتی در این محله زیبا و قدیمی می‌زنیم. برخلاف همه خیابان‌های شهر که پر از مغازه‌ها و فروشگاه‌های رنگارنگ است در این محله تا چشم کار می‌کند باغ و درخت و ویلا می‌بینیم. با دیدن یک خودروی پخش بستنی و تعقیب آن سوپرمارکت محله را پیدا می‌کنم. این سوپرمارکت هم پشت درختان پنهان شده و تنها نشانه اش توپ‌های پلاستیکی آویزان شده در بیرون مغازه است. سراغ صاحب مغازه می‌رویم. از وی که در حال خرید جنس از همان پخش کننده بستنی است در باره محله سوال می‌کنم.
این کاسب محله سر جوی می‌گوید: نام خانوادگی بیشتر اهالی این محله اویسی است و از سال‌ها پیش از روستاهای جاده چالوس به اینجا آمده اند. برای مثال پدر بزرگ من به اینجا آمد و ما هم اینجا متولد شدیم.
«علیرضا اویسی» می‌گوید: قدمت این محله به بیش از 100سال می‌رسد و باغداری شغل اصلی بیشتر اهالی این منطقه بوده است.
وی ادامه می‌دهد: هنوز هم مهاجران زیادی به این محله می‌آیند.
اویسی با توصیف ظاهر محله در گذشته می‌گوید: پیش از اینکه خیابان کشی کنند همه خیابان‌ها خاکی بودند و شکل ظاهری محله کاملا با شکل فعلی متفاوت بود. همه جای محله حتی جلوی مغازه‌ها پر از درخت بود و از بین درختان رفت و آمد می‌کردیم.
وی ادامه می‌دهد: حدود 20 سال پیش اینجا را خیابان کشی کردند و بعد از آن شرایط رفت و آمد بهتر شد، اما مردم این محله هنوز هم با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند.

محله ای که نانوایی ندارد
وی با برشمردن مشکلات این محله می‌گوید: مهم ترین و اصلی‌ترین مشکل محله نبود نانوایی است. برای حل این مشکل زمینی وقف شده است، اما این زمین نیاز به تخصیص بودجه دارد تا ساخته شود. ما برای خرید نان مجبوریم2 کیلومتر راه را تا کرج طی کنیم.
وی ادامه می‌دهد: از دیگر مشکلات این محله امنیت آن است و دلیل نبود امنیت همجواری با برخی محله‌های معضل خیز است.
وی می‌افزاید: معتادان و مواد فروشان از همه جا به این محله می‌آیند و امنیت آن را برهم می‌زنند. طوری که در پایین رودخانه کارتن‌خواب‌ها و معتادان زیادی دیده می‌شوند که به راحتی به استعمال مواد مخدر مشغولند.
یکی از بانوان محله که مشتری مغازه است در تکمیل حرف‌های اویسی می‌گوید: این محله امکانات ورزشی و فرهنگی خاصی برای نوجوانان و جوانان ندارد. تنها سرگرمی فرزندان ما رفتن کنار رودخانه است که با توجه به تجمع معتادان و اراذل، نگرانی‌های بسیاری برای والدین به ارمغان می‌آورد.
«پروین ولی پور گودرزی» ادامه می‌دهد: مشکل امنیت در این محله بسیار جدی است و سرقت‌های زیادی در آن رخ می‌دهد.
وی با اشاره به نبود نانوایی در سرجوی می‌گوید: در این محله نانوایی وجود ندارد و حتی تعداد مغازه‌ها و سوپرمارکت‌ها نیز بسیار کم است.
وی ادامه می‌دهد: نبود درمانگاه هم یکی از مشکلات این محله است و ما درصورت بروز مشکل به درمانگاه‌های کرج مراجعه می‌کنیم.
وی می‌افزاید: ۲۰سال پیش به خاطر آب و هوای خوب منطقه از تهران به اینجا آمدیم، اما در سال‌های اخیر گرد و غبار و آلودگی بعضی روزها هوای اینجا را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد.
با رفتن «ولی پور» گفت و گو را با «علیرضا اویسی» و «سعید سماواتی» که به ما اضافه می‌شود از سر می‌گیریم.

مردم سرجوی از در آمد املاک وقفی خود بی بهره اند
«سعید سماواتی»می گوید: این محله اکنون پاتوق ارا ذل و اوباش شده است و ساعت 21 به بعد کمتر ترددی در خیابان‌ها صورت می‌گیرد.
وی ادامه می‌دهد: تاکسی‌های خطی محله زیر نظر سازمان تاکسیرانی نیستند و از ساعت 21 به بعد کار نمی‌کنند.
وی با اشاره به بوی فاضلاب می‌گوید: سال گذشته هریک از اهالی با هزینه شخصی اقدام به کندن چاه فاضلاب برای خود کردند،اما فاضلاب محسن آباد از جوی‌های محله عبور می‌کند و شب‌ها بوی بدی از آن بلند می‌شود که اهالی محله را آزار می‌دهد.
اویسی هم با اشاره به دفتر موقوفات خیابان چالوس می‌گوید: بالای خیابان چالوس، یک دفتر موقوفاتی وجود دارد که به امور موقوفات اهالی رسیدگی می‌کند.
سماواتی در ادامه می‌گوید: مردم سرجوی املاک زیادی را وقف کرده اند تا درآمدهای آن هزینه امور سرجوی شود،اما متاسفانه هیچ سودی از این املاک اوقافی به مردم محله نمی‌رسد.
وی ادامه می‌دهد: امکانات ورزشی در این محله وجود ندارد. یک زمین والیبال داشتیم که آن را برای ساخت ایستگاه تاکسی خراب کردند.
وی می‌افزاید: یک حمام قدیمی متروک هست که قرار بود در آن ورزشگاه بسازند،اما چون زیر نظر اداره اوقاف است اجازه کاری به آن نمی‌دهند. اکنون این حمام هیچ سودی برای مردم محله ندارد و به پاتوق معتادان تبدیل شده است.
اویسی نیز با اشاره به قدمت این حمام می‌گوید: این حمام به دستور دختر ناصرالدین شاه در بازدیدی که از این محله داشت ساخته شد و بسیار قدیمی است.
وی می‌افزاید: مسجد محله نیز قدمت زیادی دارد و از قدیمی ترین بناهای محله محسوب می‌شود.
اویسی در ادامه می‌گوید: یکی دیگر از قدیمی ترین اماکن محله،آبگیر بیلاقان است که از سال‌ها پیش آب سد کرج از این طریق به وسیله لوله به تصفیه خانه کن تهران می‌رود و نقش زیادی در تامین آب تهرانی‌ها دارد. این لوله هارا سال‌ها پیش مهندسان آلمانی کارگذاشته اند.
یکی دیگراز بانوان ساکن این محله می‌گوید: سرجوی امکانات ورزشی مثل استخر یا سالن ورزشی ندارد.
«زهرا اویسی» ادامه می‌دهد: بانوان این محله به اماکانات ورزشی مناسب نیازمندند.

حاشیه رودخانه نیاز به پاکسازی دارد
یک گردشگر که برای تماشای زیبایی‌های محله به اینجا آمده است، می‌گوید: ما روزهای زیادی اینجا می‌آییم، اما گردش در کنار رودخانه دیگر مثل قبل لذت بخش نیست، چون آب رودخانه بسیار کم شده است و گردشگران هم با ریختن زباله در حاشیه رودخانه آن را کثیف کرده اند.
«سهیلا رضایی» می‌گوید: خیابان منتهی به رودخانه نیز خاکی است که این هم یکی دیگر از مشکلات گردشگرانی است که برای تفریح به سرجوی می‌آیند.
یک فرهنگی بازنشسته ساکن سرجوی می‌گوید: بیشتر اهالی اینجا باهم فامیل هستند و همدیگر را می‌شناسند.
«حسین اویسی» می‌گوید: سرجوی بعد از کلاک و مصباح از قدیمی‌ترین محله‌های کرج به شمار می‌رود.
وی ادامه می‌دهد: زمانی که خانه‌ها حمام نداشت و همه از حمام قدیمی محله استفاده می‌کردند. خاطرم هست که با 2 یا 3 تومان از حمام استفاده می‌کردیم، اما اکنون زمین‌های این حمام وقفی را می‌فروشند.
وی ادامه می‌دهد: در گذشته خانه‌ها برق نداشتند و بیشتر امکانات را در سال‌های پس از انقلاب به اینجا آوردند.
وی با اشاره به بزرگان سرجوی می‌گوید: آیت الله مهدی اویسی از بزرگان سرجوی و نماینده دریافت وجوهات مردم بوده است. مقبره وی دریکی از 2 قبرستان محله است.

به دستور سازمان صنعت و معدن مجوز نانوایی نمی‌دهیم
کارمند اتحادیه نانوایان کرج در باره نبود نانوایی در سرجوی می‌گوید: به دلیل دستور سازمان صنعت و معدن و استانداری البرز مجوز تاسیس نانوایی به محله سرجوی نمی‌دهیم.
«فاطمه خلیل اللهی» می‌گوید: با توجه به سهمیه ای بودن آرد و اشباع شدن کرج از نظر تعداد نانوایی نمی‌توان نانوایی جدیدی گشود.
وی می‌افزاید: امکان این وجود دارد که با آزاد شدن قیمت آرد و برداشتن یارانه آن مجددا مجوز تاسیس نانوایی را بدهند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code