موضوعات
البرز

سراب سد طالقان برای ساكنان شهر جدید هشتگرد

نویسنده: سپیده سهیلی
آب مصرفی شهر جدید هشتگرد از 12 حلقه چاه تأمین می‌شود و 97 كیلومتر شبكه توزیع آب با قدمت 13 سال و 7 واحد مخزن ذخیره آب با مجموع 42 هزار‌مترمكعب از دیگر تأسیسات آبرسانی این شهر محسوب می‌شود...
1395/04/08
آب مصرفی شهر جدید هشتگرد از 12 حلقه چاه تأمین می‌شود و 97 كیلومتر شبكه توزیع آب با قدمت 13 سال و 7 واحد مخزن ذخیره آب با مجموع 42 هزار‌مترمكعب از دیگر تأسیسات آبرسانی این شهر محسوب می‌شود.مسئولان طبق تعهدات خود باید در اسرع وقت واحدهای مسكن مهر را كه از پیش خریداری شده  به مردم تحویل دهند اما با كمبود آب و كافی نبودن زیر ساخت‌ها برای تأمین نیازها این امكان وجود ندارد و هر‌چه می‌گذرد با افزایش جمعیت بر حجم مشكلات نیز افزوده می‌شود.
اكنون احتمال بحران آب در استان بزرگ‌ترین دغدغه مسئولان شده است و به دنبال راهكاری منطقی و مداوم برای حل این معضل هستند.شهر جدید هشتگرد با مشكلات فراوانی دست و پنجه نرم می‌كند. زیر ساختی برای جمعیتی كه به واسطه مسكن مهر ساكن شده‌اند، فراهم نشده است. 17 ساعت نبود آب برای یك خانواده چالش بزرگی است و اگر امسال نیز مطابق سال گذشته تكرار شود مردم با مشكلات فراوانی مواجه می‌شوند. این در حالی است كه منبع بزرگی چون سد طالقان در نزدیكی این شهر واقع شده است اما مردم شهر آن را چون سراب می‌بینند.

كمبود آب آشامیدنی در فصل گرما
فرماندار ساوجبلاغ با ابراز نگرانی از كمبود آب در تابستان، می‌گوید: با توجه به اینكه منابع آبی فعلی كفاف تأمین آب شهر جدید هشتگرد را نمی‌دهد باید اقدامات اساسی درباره این موضوع مهم  صورت گیرد.«ابوالقاسم پالیزگیر» با اشاره به رشد روزافزون جمعیت، می‌افزاید: سرریز جمعیت تهران و كرج را به این شهر پذیرفته‌ایم و میزان رشد جمعیت هشتگرد بالاترین نرخ را در كشور دارد.وی می‌گوید: با سكونت مردم در مسكن مهر مسئولیت ما سنگین‌تر می‌شود و با وجود منابع محدود كه برای 50 هزار نفر تعریف شده‌اند باید به 80 هزار خانوار خدمات بدهیم كه این میزان با تكمیل مسكن‌های جدید، افزایش چشمگیری در آینده دارد.

برنامه‌ریزی با ظرفیت‌های 15 سال قبل
رئیس شورای اسلامی شهر جدید هشتگرد نیز با اشاره به اینكه سال گذشته با آغاز گرما مردم این شهر با مشكلات فراوانی مواجه شدند، می‌گوید: اگر امسال نیز كمبود آب با توجه به گرمای هوا تكرار شود، قابل تحمل نیست و به‌طور قطع سبب نگرانی و اعتراض ساكنان شهر می‌شود.«محمود پایكاری» می‌افزاید: منابع آبی و چاه‌های پیش‌بینی شده پاسخگوی نیاز جمعیت كنونی شهر نیست ،زیرا همه این امكانات با ظرفیت‌های 15 سال پیش برنامه‌ریزی شده‌اند و 50 هزار واحد مسكن مهر و رشد فازهای یك، 2 و 3 نیاز به منابع جدید دارد.وی می‌گوید: در سفر رئیس‌جمهوری‌های پیشین به استان درخواست استفاده از آب سد كرج مطرح شد و آنها نیز تعهداتی دادند اما تاكنون اقدامی صورت نگرفته است. همه آب سد طالقان به تهران منتقل می‌شود و البرز هیچ‌گونه بهره‌ای از این منبع عظیم نمی‌برد، در صورتی كه در شرایط بحرانی قرار داریم.

بهترین چاره؛ استفاده از آب سد طالقان
پایكاری می‌افزاید: در جلساتی كه برای حل این معضل برگزار شد، حفر 4 حلقه چاه در دستور كار قرار گرفت و این امر به دلیل محدود بودن منابع آب‌های زیرزمینی، مقطعی است و بهترین چاره استفاده از آب سد طالقان است. بنابراین این گله از مسئولان كشوری وجود دارد، كه با وجود چنین شرایطی اجازه استفاده از این امكان را صادر نمی‌كنند.
رئیس شورای شهر جدید هشتگرد می‌گوید: اهمیت آب و بحران كنونی بر هیچ كسی پوشیده نیست و استاندار و فرماندار ساوجبلاغ برای حل این معضل هر‌چه در توان داشتند، انجام دادند اما مسئولان كشوری باید برای رفع این مشكل اقدام كنند.وی می‌افزاید: برای درخواست توجه دولت به كمبود آب در شهر جدید هشتگرد، مكاتباتی با نایب رئیس مجلس شورای اسلامی صورت گرفته است كه همچنان منتظر پاسخ هستیم.

شیب تند مخازن آب
پایكاری با اشاره به اینكه سال گذشته برخی مناطق این شهر با قطع شدن آب مواجه نبودند، می‌گوید: شهر جدید هشتگرد روی شیب بنا شده است و مانند شهرستان كرج و سایر نقاط مسطح نیست. بنابراین 7 مخزن موجود باید به نوبت پر شوند تا منطقه تحت پوشش خود را تغذیه كند. با توجه به شیب موجود مخازن به سختی پر می‌شوند و تا جایی كه آب درون آنها جمع می‌شود به مناطق آبرسانی صورت می‌گیرد و این امر سبب می‌شود فقط برخی نقاط آب داشته باشند. این مسئله مانع تقسیم‌بندی عادلانه آب می‌شود و‌كاری نیز از آبفا ساخته نیست.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code